Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 

Drogurile strica tot

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostNASTYPRIMUL, on 24th May 2012, 01:44, said:

In privinta drogurilor, nu ma bag in discutie.

foarte bine, nu te baga in discutie cu drogatii.  :ph34r:

View PostCharger, on 24th May 2012, 11:08, said:

Sunt simple senzatii, nu inseamna ca iti distruge creierul la modul grav. Pentru asta ai crackul si altele.

senzatii inseamna niste sinapse de-alea prin creier, nu? :D

cand am zis ca "iti fute creierul la modul grav" nu ma refeream la faptul ca il distruge. intr-adevar THC-ul se pare ca nu distruge celulele nervoase. dar cand ai THC in organism asta afecteaza functionarea normala a sistemului nervos. de-aia ai tot felul de senzatii pe care nu le ai cand nu esti drogat.
deci intrebarea mea initiala era urmatoarea: daca THC-ul poate sa afecteze functionarea normala a sistemului nervos, cum se face ca nu afecteaza tocmai gandirea si personalitatea care se spune ca sunt localizate in lobul frontal?

View PostCharger, on 24th May 2012, 11:08, said:

Ai bagat vreodata?
Nu esti perfect constient de sine (bine, chestia asta difera de la persoana la persoana).
Simturile si capacitatile motoare sunt alterate si la alcool.

ba esti perfect constient de tine, de locul in care te afli si de faptul ca esti drogat. ai dificultati in a interactiona cu cei din jur pentru ca iti este afectat sistemul locomotor. de asemenea la nivelul simturilor pot aparea senzatii sinestezice. altii spun ca li se "ascut" simturile. altii spun ca sunt atat de excitati incat ar fute si un caine...
in schimb toti sunt perfect constienti de ei si de ce li se intampla.

View PostCharger, on 24th May 2012, 11:08, said:

Atunci unde isi are sediul gandirea?  :confuzzled:

in scrierile vechi exista un organ numit "rarunchi" unde isi avea sediul gandirea si sufletul.
in evul mediu se credea ca in inima. (la o adica inima genereaza un camp electic de cateva zeci de ori mai puternic decat tot sistemul nervos. :yes: )
acum se crede ca in creier, in lobul frontal.

eu cred ca sunt numai metafore si simboluri toate astea (sau aberatii). adevarul este ca gandirea si personalitatea sunt lucruri independente de biologic.

#20
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostPollux, on 24th May 2012, 18:14, said:

senzatii inseamna niste sinapse de-alea prin creier, nu? :D

cand am zis ca "iti fute creierul la modul grav" nu ma refeream la faptul ca il distruge. intr-adevar THC-ul se pare ca nu distruge celulele nervoase. dar cand ai THC in organism asta afecteaza functionarea normala a sistemului nervos. de-aia ai tot felul de senzatii pe care nu le ai cand nu esti drogat.
deci intrebarea mea initiala era urmatoarea: daca THC-ul poate sa afecteze functionarea normala a sistemului nervos, cum se face ca nu afecteaza tocmai gandirea si personalitatea care se spune ca sunt localizate in lobul frontal?

Eu zic ca afecteaza gandirea din moment ce ai parte de acele senzatii. Halucinatii, simti temperatura mai ridicata in mana dreapta, etc... Senzatii!
Daca stii ca esti drogat, nu inseamna ca esti perfect constient.

View PostPollux, on 24th May 2012, 18:14, said:

ba esti perfect constient de tine

altii spun ca sunt atat de excitati incat ar fute si un caine...
in schimb toti sunt perfect constienti de ei si de ce li se intampla.

O amica vorbea cu frigiderul. La modul "grav", i-a depanat la povesti o juma de ora. Era perfect constienta?

Cat despre excitare, nu mi s-a intamplat asa ceva niciodata. Dimpotriva.

View PostPollux, on 24th May 2012, 18:14, said:

in scrierile vechi exista un organ numit "rarunchi" unde isi avea sediul gandirea si sufletul.
in evul mediu se credea ca in inima. (la o adica inima genereaza un camp electic de cateva zeci de ori mai puternic decat tot sistemul nervos. :yes: )
acum se crede ca in creier, in lobul frontal.

View PostPollux, on 24th May 2012, 18:14, said:

eu cred ca sunt numai metafore si simboluri toate astea (sau aberatii). adevarul este ca gandirea si personalitatea sunt lucruri independente de biologic.

Ranunchiul este sufletul in limbajul babelor si mosilor, parca.

Gandirea nu are cum sa fie dependenta de biologic. S-a demonstrat stiintific.
Personalitatea tine de informatiile ce ti-au intrat in cap si de modul in care al tau creier a decis sa le "descurce".

#21
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostCharger, on 24th May 2012, 18:57, said:

Personalitatea tine de informatiile ce ti-au intrat in cap si de modul in care al tau creier a decis sa le "descurce".

asta vreau sa spun, ca nu au intrat "in cap". :) nu stiu unde au intrat.

#22
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Sa reiau ideea.
Da. gindirea este si in interior, popsibil gindirea profunda, poate rationala, bazata pe cunostinte.
Si gindirea externa, care apare la stari de exaltare. Posibil cu accente impulsive, chiar irationale.
Ambele forme de gindire sintem noi.
Domnii drogati,  :rolleyes: nu stiu cum e, dar e posibil sa se produca o ruptura, sau o legatura intre cele 2 forme de gindire. Nu stiu. Dar din ce se spune, modul in care se gindeste la drogati tine de ....lumi astrale. Din ce spun cei ce au iesit....din minti....in mod controlat.
Iesirea nu e controlata prin vointa, in cazul drogurilor.
Si faptul ca se doreste repetarea consumui, arata clar lipsa de vointa. Alterarea ei. care nu apare in cazul yoghinilor.
Exista si alte metode de a avea acele stari. sa iti doresti f mult. Si apar fenomene ce nu se pot explica. Care pot fi tinute sub control.

#23
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012
cred ca totul tine de dozaj. mari e laudata pentru anumite efecte benfice in multe boli printre care si altzhaimer.

ce pot sa va spun ... nu depasiti calul. e o limita. si NU , nu mori de supradoza ca e aproape imposibil , insa pot aparea efecte naspa dupa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate