Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.
 

Este nevoie de viza pentru o escala in Instanbul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Am nevoie de o informatie si nu prea o gasesc de actualitate .Este necesara viza pe pasaport daca ai o escala in Instanbul ?Si nu exista intentia de a parasi aeroportul .Va multumesc anticipat .

#2
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006
Salut,
In mod normal orice aeroport international are o zona de tranzit, unde nu vei fi controlat . Nu iti trebuie viza decat daca iesi din aeroport. Cel mai bine ar fi sa te interesezi la Politia de Frontiera sau sa discuti cu cei de la compania aeriana cu care zbori, dar nu ar trebui sa ai probleme legate de viza.

Edited by Dedelu, 10 May 2012 - 09:17.


#3
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Multumesc pentru raspunsul rapid Dedelu . :peacefingers:

#4
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nu iti trebuie viza pentru escala.

Si vizele pentru turcia s-au desfiintat pentru romani de ceva timp.

#5
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Multumesc Arkouda.M-ai linistit pe astazi . :worthy: :OK:

#6
tracepath

tracepath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.08.2004
Nu numai ca s-au desfiintat vizele, dar se poate intra in Turcia doar cu buletinul.

#7
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006
De cand se poate intra in Turcia doar cu CI?
Fiti siguri de ce afirmati, s-ar putea sa derutati anumite persoane.
Uite ce scrie pe site-ul MAE ,informatie actualizata in 12.03.2012.

http://www.mae.ro/tr...itions/3753#791

Quote

Intrarea în Turcia este permisă cu pașaportul valabil cel puțin 6 luni după expirarea timpului de ședere pe teritoriul acestui stat.

Pentru initiatorul topicului: nici macar nu e nevoie de viza, chiar daca iesi din aeroport.

Edited by Dedelu, 10 May 2012 - 10:11.


#8
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Am imbatranit , sunt in urma rau cu stirile .Am vrut sa fiu preventiv sa nu ma trezesc cu surprize pe acolo .

Dedelu sarut mana tata .Pasaport am de pe data de 08-05-2012 deci are 2 zile vechime  ca am fost nevoit sa il schimb .Apropo le multumesc celor din Nicolae Iorga pasapoarte . 35 minute timp in care l-am avut in mana .Deci sunt in regula . :signher: :icecream: :camera:

Edited by funkypair, 10 May 2012 - 10:13.


#9
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006
Mai bine intrebi sa fi sigur, decat sa iti para rau :) . Ma enerveaza oamenii care dau informatii, fara sa fie siguri pe ceea ce zic. De accea am postat link-ul, in eventualitatea in care citeste cineva acest topic, sa nu ia in considerare mesajul lui tracepath. In ultimii ani sunt destul de multe tari care au renuntat la vize pentru romani, sau chiar accepta CI ca mijloc de identificare, dar Turcia nu este inca una dintre ele.

#10
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Nu platesti viza, dar iti trebuie pasaport. Cel putin in februarie, era necesar pasaportul (C.I. nu era suficient).Nu platesti nicicum viza, chiar daca iesi din aeroport. Singura problema este ca au masuri de securitate ceva mai drastice. Nu este ca la Otopeni. Daca intri in aeroport, esti bine intrat (cel putin asa se intampla in Aeroportul Antalya si in Sabiha Gokcen). Nu este ca la noi.  Dupa drop-off luggage, daca iesi din aeroport, de exemplu pt. a fuma (nu au spatii special amenajate pt.fumat), esti din nou contolat la intrarea in aeroport.

Edited by chrismo, 11 May 2012 - 22:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate