Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Asigurare de Sanatate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Salutare.

Am bilete pt. un sejur la vara, in Bulgaria. Treaba e ca un membru al familiei e mai sensibil din punctul de vedere al sanatatii, asa ca n-as vrea sa risc si as face o asigurare de sanatate.

N-am mai facut asa ceva pana acum. Banuiesc ca la soc.noastre de asigurari se poate face si pt. afara. Se pot face si pt. un nr.mic de zile,gen7-10?  Care societati de asig.sunt mai serioase? Sa nu ma trezesc acolo cu surprize...

Multam !

#2
bia899

bia899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 12.08.2008
Da, asigurarea medicala de calatorie se poate face pe oricate zile. Eu am avut la BCR Asigurari (tot pe 7 zile) si am fost multumita, chiar mi-au decontat o reteta de medicamente cumparate din strainatate. De Allianz Tiriac am auzit iarasi de bine.
Intereseaza-te si de Cardul European de Sanatate, daca acopera cam tot ce iti ofera o asigurare medicala de calatorie si daca e valabil si in Bulgaria (ar trebui sa fie, fiind tara membra UE). Nu de alta, dar e gratis  ^_^

Edited by bia899, 04 May 2012 - 14:32.


#3
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Multumesc.

Asa,informativ,cat te-a costat pe tine asigurarea ?

Acopera orice probleme medicale? Sau doar unele? Sau in functie de cat platesti?

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
ce inseamna "mai sensibil dpdv al sanatatii" ?

pentru ca, daca apar probleme de sanatate pe perioada sejurului, din cauza unor boli cronice sau afectiuni pre-existente, NU primesti bani de la asigurare/nu beneficiezi de decontarea cheltuielilor medicale...

eu imi fac asigurare de calatorie la generali asigurari (de 4 ani incoace, insa nu am avut nevoie de servicii medicale), iti recomand o asigurare complexa, care acopera si "partea" de sanatate, insa are si optiunea storno, foarte folositoare in cazul in care, din motive bine intemeiate, nu mai poti pleca in sejur; prin optiunea storno iti poti recupera banii platiti pe sejur.

cardul european de sanatate iti este de folos doar daca ajungi sa apelezi la sistemul sanitar de stat al tarii vecine si prietene. cum de obicei medicii din statiuni/resorturi sunt particulari, nu cred ca-ti va fi de mare ajutor un astfel de card.

#5
bia899

bia899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 12.08.2008

View PostDDuras, on 4th May 2012, 14:49, said:

Asa,informativ,cat te-a costat pe tine asigurarea ?
cam 20-25 lei de persoana

#6
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcorinadaniela, on 4th May 2012, 15:24, said:

ce inseamna "mai sensibil dpdv al sanatatii" ?

mai bolnavicios. si mai sensibil la alimentatiei. iar cum nu stii ce mananci pe acolo la un all inclusive,ar fi utila o asigurare.

inteleg ca banii ii dai acolo tot din buzunar, si ii deconteaza ulterior asigurarea,cand vii in tara ???

#7
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Le cumperi online, pe cate zile ai nevoie, in 2-3 minute.
Eu am mai luat de la Generali si Allianz (fiind printre cele mai serioase firme), simuleaza si vezi pretul/conditiile mai ok pentru tine.
http://www.generalitravel.ro/
https://www.allianzd...-calatorie.html

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009

View PostDDuras, on 4th May 2012, 16:56, said:

mai bolnavicios. si mai sensibil la alimentatiei. iar cum nu stii ce mananci pe acolo la un all inclusive,ar fi utila o asigurare.

inteleg ca banii ii dai acolo tot din buzunar, si ii deconteaza ulterior asigurarea,cand vii in tara ???

depinde unde iti faci asigurarea. in general, cand are loc evenimentul asigurat, pentru a beneficia de decontare directa medic-companie de asistenta, este necesar sa anunti compania de asistenta, ai detalii in contractul atasat politei de asigurare. daca platesti si anunti ulterior (dupa producerea evenimentului sau la revenirea in tara), da, decontezi ulterior, insa trebuie sa faci un dosar de dauna, sa ai toate documentele (factura, chitante, documente medicale - traduse, etc.). iar banii ii recuperezi in maxim 30 de zile, daca dosarul e ok si firma de asigurare serioasa...
intrebai pe ce perioada se face asigurarea: fix pe perioada deplasarii, incepe cu ora 00:00 a primei zile de sejur si are valabilitate pana in ultima zi a sejurului, ora 23:59. asa scrie pe asigurarea mea.

#9
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostTheGrudge, on 4th May 2012, 16:00, said:

Le cumperi online, pe cate zile ai nevoie, in 2-3 minute.
Eu am mai luat de la Generali si Allianz (fiind printre cele mai serioase firme), simuleaza si vezi pretul/conditiile mai ok pentru tine.
http://www.generalitravel.ro/
https://www.allianzd...-calatorie.html

interesant.

View Postcorinadaniela, on 4th May 2012, 16:06, said:

depinde unde iti faci asigurarea. in general, cand are loc evenimentul asigurat, pentru a beneficia de decontare directa medic-companie de asistenta, este necesar sa anunti compania de asistenta, ai detalii in contractul atasat politei de asigurare. daca platesti si anunti ulterior (dupa producerea evenimentului sau la revenirea in tara), da, decontezi ulterior, insa trebuie sa faci un dosar de dauna, sa ai toate documentele (factura, chitante, documente medicale - traduse, etc.). iar banii ii recuperezi in maxim 30 de zile, daca dosarul e ok si firma de asigurare serioasa...
intrebai pe ce perioada se face asigurarea: fix pe perioada deplasarii, incepe cu ora 00:00 a primei zile de sejur si are valabilitate pana in ultima zi a sejurului, ora 23:59. asa scrie pe asigurarea mea.

aha. ideea era daca ar trebui inclusa in bugetul calatoriei si o suma importanta in cazul unei probleme de sanatate, daca decontarea ar fi ulterioara intoarcerii in tara. aceaasta era motivatia intrebarii.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
pai...ar cam trebui sa-ti rezervi o suma, just in case. daca nu e pentru probleme de sanatate, tot ai nevoie - poate primesti vreo amenda in bg (doamne-fereste), apar probleme tehnice/reparatii la masina (daca mergeti cu masina personala), etc.
la generali stiu ca se merge pe decontare directa pentru servicii medicale, totul e sa notifici compania de asistenta in momentul/imediat ce are loc evenimentul asigurat.
vreau sa spun ca nu poti merge in vacanta doar cu bani de buzunar, trebuie sa ai si o suma de rezerva, tocmai pentru ca nu stii ce se poate intampla.

o varianta ar fi sa ai un card de credit, sa poti scoate bani (leva) de la atm.

daca nu, incearca sa iei cu imprumut suma respectiva (rude, prieteni, cunostinte) si o restitui la intoarcere. 500 de euro (cred ca) ar fi arhisuficienti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate