Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Toshiba Satelite L750-1MT Placa video integrata blocata de producator?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011
Buna ziua,

Am achizitionat de curand un laptop Toshiba Satelite L750-1MT, pe care am instalat Win 7 / 64 biti cu licenta.
http://se.computers....hibaShop/false/
Toate bune si frumoase pana la instalarea driverelor pentru placile video, cand am constatat ca SO nu vede placa video integrata. Am instalat-o pe cea dedicata si se comporta bine, fara erori, fara ambalare termica.
Temperatuta la utilizare normala 43-47 grade C iar in jocuri nu trece de 75-77, si la GPU si la CPU.
Toate par bune, dar totusi unde este placa video integrata?
Aceste sisteme merg configurate sa lucreze pe placa video integrata si numai pentru jocuri sau aplicai cu grafica mai incarcata sa comute pe placa dedicata. In restul timpului aceasta sta in asteptare, cu ceasul redus pe undeva pe la 50 MHz, deci cu consum foarte mic.
Am luat legatura cu cei de la service, au fost foarte amabili, n-au stiut initial sa-mi ofere un raspuns clar, chiar au avut indoieli referitoare le ceea ce am spus pentru ca n-au mai intalnit o asemenea situatie. Au cerut un timp de documentare si au revenit in scurt timp spunand ca placa video este blocata de producator (adica de Toshiba), chiar daca procesorul o are integrata...
Mi-au mai trecut prin mana laptopuri cu asemenea configuratii dar acesta este primul cu o astfel de problema. Chiar nu inteleg ratiunea prin care un producator ar opta pentru o asemenea solutie. Daca voiau sa dezactiveze placa puneau in BIOS optine si fiecare facea cum il taia capul...
Nu vreau sa merg 100% pe mana celor de la service (desi inclin sa le dau dreptate), asa ca imi permit sa intreb aici daca s-a mai lovit cineva de aceasta problema.
Aveti cumva idee daca Toshiba Satelite L750-1MT are placa video integrata blocata de producator?

Va multumesc!

Edited by mishu6969, 21 April 2012 - 10:42.


#2
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
de pe site-ul producatorului downloadeaza driverele pentru grafica integrata si vezi daca o recunoaste dupa instalarea acestora.

#3
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

 emyboy, on 21st April 2012, 12:52, said:

de pe site-ul producatorului downloadeaza driverele pentru grafica integrata si vezi daca o recunoaste dupa instalarea acestora.

Am incercat, desi nearatandu-mi nimic in device manager sansele erau minime. Mi-a spus ca nu am hardware pentru acel driver.
Surprinzator este ca pe site-ul producatorului nu ofera driverul intel pentru Win 7 / 64 dar il ofera pentru Win 7/32 (astazi am observat).
Deci nu merge.
Nu am nimic in device manager ce sa nu fie instalat.
Din prima a vazut GeForce-ul ca singur video device.

#4
frantech

frantech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.11.2007
salutare! any news despre aceasta problema? acum e si driver pt w7 64 dar problema persista.....

#5
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Daca producatorul nu ofera suport pentru nVidia Optimus sau cum e la ATI cu un buton acea placa grafica integrata nu o sa o puteti folosi. Toate chipurile Intel Core i3 si i5(la i7 nu sunt sigur) au acel Intel HD integrat, dar nu toti il si folosesc. Sunt in aceiasi situatie cu un Satellite L650 116.

#6
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Toshiba a dezactivat placa video integrata in i3 pentru ca n-au fost capabili sa faca drivere care sa stie folosi cele 2 placi video. Asa ca n-ai ce sa-i faci.
Aceeasi problema o are si HP - facand niste drivere de cacao, iar sistemul de operare foloseste EXCLUSIV placa video integrata.
Noroc cu un rus (leshcatlabs.net) care a facut drivere decente ce fac schimbarea de la placa video integrata la cea dedicata atunci cand e necesar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate