Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Spliter cablu optic audio

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mariussdany

mariussdany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.02.2012
Buna ziua,
Am o rugaminte daca puteti sa ma ajutati, exista un spliter pentru....de fapt ce ma intereseaza:
- am un home cinema
- am un televizor si un media player
Vreu sa leg si televizorul si media playerul la home cinema prin cablu optic, doar ca in home cinema am doar o sigura intrare pentru cablu optic.
Am posibilitatea sa gasesc un spliter care sa fac acest lucru? daca da, imi puteti spune care este?
Cu respect,

#2
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... cam asa arata ... nu stiu cat de disponibil este in ro dar poti sa-l comanzi usor de pe amazon sau ebay... bafta!

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
E teapa ,nu functioneaza asa ceva! Adica functioneaza numai daca unul din aparate e oprit ,nu cu 2 device-ri simultan Conexiunea digitala nu se imparte sau se insumeaza ,o o conexiune punct cu punct. Trebuie folosit un "switch" ,exista de ex. HDMI switch. Receiverele ce au mai multe intrari HDMI  contin de fapt asa ceva. Ar trebui sa existe si pt. optical.

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 05.12.2002
http://www.elfast.ro...ic-toslink.html

Dar nu te astepta sa mearga impecabil - cateodata mai trebuie gadilat pana nimeresti pozitia.
Exista si digitale, dar sunt cu un ordin de marime mai scumpe.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

View PostAlice, on 10th April 2012, 09:31, said:

Da ,asa ceva!

#6
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007

View Postedigee, on 10th April 2012, 08:59, said:

E teapa ,nu functioneaza asa ceva! Adica functioneaza numai daca unul din aparate e oprit ,nu cu 2 device-ri simultan Conexiunea digitala nu se imparte sau se insumeaza ,o o conexiune punct cu punct. Trebuie folosit un "switch" ,exista de ex. HDMI switch. Receiverele ce au mai multe intrari HDMI  contin de fapt asa ceva. Ar trebui sa existe si pt. optical.

... scopul lor original este sa dea semnal audio identic pentru doua amplificatoare de sunet... functioneaza bine si in sens invers (am montat asa ceva) doar ca nu insumeaza/comuta/sincronizeaza/etc nici un fel de semnal what so ever... este pur si simplu un ajutor in folosirea a doua surse de semnal diferite pe aceeasi intrare de amplificator fara a fi nevoit sa te bagi pe burta sub mobilier pentru a schimba cablul de fiecare data cand vrei sa comuti de pe o sursa pe alta...

... desigur exista pe langa varianta switch-ului mecanic (care nu este cea mai fericita alegere din cauza erorilor de pozitionare) cea cu  remote si cea cu autorouting

#7
CV-03-BTF

CV-03-BTF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.08.2007
Buna ziua,
In necunostinta de cauza am cumparat un cablu optic Patchcord sc/apc sc/apc sm sx 3.0 mm, fiind tentat de lungimea de 5 m, cu intentia de a-l folosi  la un sistem audio. Evident am constatat din prima  greseala, prin faptul ca nu se potriveau  conectorii, dar intrucat  pretul a fost mic  am luat  hotararea de a indeparta  sigurantele  din plastic  reusind  sa   cuplez fizic  cele  2 aparate.  Din pacate nu si cu rezultat pozitiv. Imi poate explica cineva daca din punct de vedere ,,optic” , cablurile audio si cel detinut de mine ( despre care am inteles ca sa foloseste in informatica) sunt diferite? Am vre- o sansa  sa folosesc acest cablu la un sistem audio? chiar cu dezavantajul de a nu putea fi fixat corespunzator . Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate