Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

accident elev cu instructorul in dreapta

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Am o mica problema.Astazi m-a pus nea' instructorul sa fac o parcare laterala, si am zgariat putin usa din din stanga unei masini,cat si putin partea din spatele masinii instructorului.Proprietarul i-a cerut instructorului niste bani,i-a dat 50 de lei s-au inteles,fara politie.
Accidentul a fost provocat de mine insa eu eram cu instructorul in dreapta, insa cine trebuie sa plateasca?
Eu, sau nea' instructoru'?
Daca nea instrctor' o sa imi ceara aia 50 de lei care i-a platit, ce sa ii spun?

#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
aman2!

#3
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,755
  • Înscris: 28.12.2008
Instructorul e responsabil. E posibil însă să-ţi ceară banii ''de la obraz''.

Edited by driftking91, 09 April 2012 - 10:59.


#4
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Spre bunul tău simț, tu ar trebui să plătești. Acum depinde de instructor. El unde era când făceai parcarea, trebuia să fie atent? Am pățit și eu o fază, cu o ambulanță, dar era vina șoferiței de pe ambulanță.

#5
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Instructorul are la dispozitie pedale (ambreiaj, frana si unii si acceleratie). Era treaba lui sa puna frana ca sa nu lovesti masina, asta daca esti la inceputul orelor. Ca daca esti pe finalul orelor ma gandesc ca trebuia sa stii cat de cat sa faci parcarea macar cat sa nu atingi pe ceilalti.
Cate ore ai ?

Edited by Corupt, 09 April 2012 - 11:02.


#6
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
Atat timp cat tu esti elev si el este in dreapta, automat ca el raspunde de tot ceea ce faci tu in trafic.
Se presupune ca elevul este nepregatit si de aceea invata ca sa conduca.
Nu dai nici un ban, data viitoare sa fie mult mai atent la ce mama naibii face elevul sau in trafic si sa te indrume corect.

#7
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
instructorul e responsabil, deci daca platesti e treaba ta, mai stiu instructori care cer bani pe bezina de la elevi pe motiv ca nu conduc economic  :death:
daca toti ne-am naste soferi cu experienta probabil ca instructorii ar fi inutili !

#8
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Din cate pareri am citit am ajuns la o concluzie.Corect ar fi sa dau si eu si instructorul cate 25 de lei ,si sa fim ambii impacati.Daca ma interaba de bani am sa ii propun lucrul asta

#9
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
In primul rand, la ce sa te astepti sa pui frana (ca instructor) cand masina se deplaseaza cu viteza melcului?

Daca ai putine ore de conducere, e vina lui. Daca ti-a explicat ce trebuie sa faci, e vina ta. Banuiesc ca ai apasat aceleratia prea tare ca un speriat si masina tii s-a dus... atat de repede ca instructorul nu a avut reactia sa apese frana. Banuiesc ca ti-a spus ce trebuie sa faci de la inceput si a avut incredere in tine.
Acum, increderea trebuie platita!

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,722
  • Înscris: 29.03.2006
Daca instructorul este in automobil pe locul de langa sofer, automobilul fiind in miscare - evident, nu se poate garanta ca are nici vizibilitatea necesara, si nici timpul necesar de reactie pt. a stopa sau corecta ce face cel de la volan.
Pe de alta parte, este si vina lui ca si-a ales meseria asta....

#11
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Nu-i chiar așa. Instructorul are vizibilitatea necesară și poate reacționa mai rapid ca un elev. Pentru asta este instructor, nu? Se presupune că are multă experiență.

#12
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
sunt eu somnoros , sau in legislatie chiar scrie ca vina e 50:50 ?
sau poate tin minte asa ca intrebasem si eu instructorul cand am facut scoala ?! ..nu mai stiu exact

oricum , e de bun simt sa-i dai cel putin 25 lei , avand in vedere ca volanul era la tine in mana .. oglinzile masinii reglate pentru tine ... si tot asa :)

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 03.02.2007
Până la urmă, toată polologhia asta de discuție este dacă să dai sau nu 25 de lei? :deadtongue:

#14
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 Digix, on 9th April 2012, 12:26, said:

Până la urmă, toată polologhia asta de discuție este dacă să dai sau nu 25 de lei? :deadtongue:

Depinde, poate-i cere 50.  :peacefingers:

#15
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
50, cu injuraturi

#16
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 on64, on 9th April 2012, 11:54, said:

Daca nea instrctor' o sa imi ceara aia 50 de lei care i-a platit, ce sa ii spun?
Ca te lasa in foame vreo doua luni  :deadtongue:

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 03.02.2007

 Corupt, on 9th April 2012, 11:28, said:

Depinde, poate-i cere 50.  :peacefingers:

Păi da, înțelesesem că 25 deja s-a hotărât să-i dea, deci mai rămâneau încă 25 în discuție.

#18
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.11.2006

 on64, on 9th April 2012, 11:54, said:

Am o mica problema.Astazi m-a pus nea' instructorul sa fac o parcare laterala, si am zgariat putin usa din din stanga unei masini,cat si putin partea din spatele masinii instructorului.Proprietarul i-a cerut instructorului niste bani,i-a dat 50 de lei s-au inteles,fara politie.
Ce masina si ce proprietar, de a costat numai 50 lei tarasenia?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate