Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

ZEAMA BORDELEZA LA POMII FRUCTIFERI

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gino81

gino81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2010
Salut,

daca ma puteti ajuta cu o informatie legata de produsele pe baza de cupru, in special zeama bordeleza dar si altele.

as dori sa stiu daca ati folosit si in vegetatie la pomi fructiferi, de ex la piersic pentru basicare, sau la prun pt monilioza.

mersi

#2
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
In nici un caz la piersic.
Inainte de inflorit si dupa inflorit baga un systhane la piersic. Daca esti in zona umeda ca mine si ai un piersic sensibil ca al meu ar trebui tratamente tot la o saptamana. Informatie de la Serviciul Public Judetean de Protectie a plantelor.
Citeam aseara ca in anul in care s-a infectat sa nu-i mai lasi tentativele de fructe pe el ca si asa n-o sa fie in stare sa le duca si se mai si streseaza fara rost.

#3
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Anul trecut la un singur piersic am avut probleme cu basicarea si monilioza.
Dupa trei tratamente cu dithane si alte substante(trebuie sa ma uit in calendar) si-a revenit si fructele au crescut in continuare fara probleme.

#4
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Te descurci mai bine daca esti la Focsani.

#5
Crrysty

Crrysty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.12.2009

 daniel-popa, on 10th April 2012, 21:32, said:

Anul trecut la un singur piersic am avut probleme cu basicarea si monilioza.
Dupa trei tratamente cu dithane si alte substante(trebuie sa ma uit in calendar) si-a revenit si fructele au crescut in continuare fara probleme.


Dupa basicare e posibil sa nu fi suferit fructele , dar dupa monilioza ma indoiesc ca au mai existat fructe.

#6
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011

 lvasilr, on 9th April 2012, 10:15, said:

Citeam aseara ca in anul in care s-a infectat sa nu-i mai lasi tentativele de fructe pe el ca si asa n-o sa fie in stare sa le duca si se mai si streseaza fara rost.
FALS! Am avut rabdare sa-i strang toate frunzele basicate(cam 70%din total!) dupa care i-am dat Dithane. Fructele au fost foarte bune.E bine sa alternezi substantele cu care stropesti,sa nu dai de doua ori la rand cu Dithane.

Edited by De-LuX, 11 April 2012 - 20:39.


#7
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
Asa cum am mentionat mai sus, am folosit dithane si alte substante, daca vreti o sa ma uit maine in calendarul care il am in magazie unde tin solutiile.
Am procedat identic cu colegul care a rupt frunzele basicate (recunosc ca nu pe toate, toate) si dupa am dat cu substante.
Varfurile atacate de monilioza le-am taiat si fructele sa-u dezvoltat normal.
Inca ceva ce vreau sa mentionez: dupa ce ploua, la 1-2 zile dau stropeala la piersici.
Eu asa fac.
Sanatate!

#8
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009
D-le Daniel am si eu o intrebare la d-voastra.Am un piersic care acum un an a facut fructe prima oara.La ora actuala mugurii laterali  nu au mai inflorit(mugurii florali), iar din mugurele din mijloc a iesit frunzulita.Oare este copacul bolnav sau o fi degerat asta iarna mugurii(au fost temperaturi si sub-22grade)?In zona au inflorit piersicii de aproximativ 3-4 zile.

#9
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Va salut!
Sunt soiuri de persici care infloresc putin mai tarziu, desi cred ca la ora actuala indiferent de soi trebuia sa fie in faza de buton roz sau chiar cateva flori.
Frigul afecteaza caisii si piersicii, dar daca au dat frunzulitele deja, nu cred sa fie afectati.
Incercati sa rupeti un mugure floral sa vedeti ce culoare are la baza.
Stropirile cu oil si antifungicide le-ati facut la timp?
Piersicul ca si caisul, are nevoie de tratamente specifice.
Cine spune ca obtine fructe mari si frumoase si are pomii sanatosi, (ma refer la caisi si piersici) fara tratamente eu nu il cred.
Poate prin alte parti ale tarii, dar nu in zona Vrancea unde sunt ploi frecvente alternate cu calduri excesive (vara) si solul nu tocmai bun pentru aceste doua specii.
Oricum, astept sa-mi spuneti si mie cum se prezinta mugurele de care am vorbit mai sus.
Sanatate si Paste Fericit la toti!

#10
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 02.01.2006
aceiasi problema si la mine , doar ca stiam ca piersicul infloreste dupa cais si la mine in zona abia acum se deschid primele flori , o sa vad daca e an fara fructe  <_<

Edited by danero2004, 15 April 2012 - 22:50.


#11
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009
Vă mulțunesc pentru raspuns d-le Popa. Piersicul a înflorit în urma celorlanti cu aproximativ  o saptămînă, ținand cont ca mai am din același soi (Redhaven) încă un pom. Stropirea a fost una singură in martie cu zeama bordeleza si urmatoarea va fi  dupa formarea fructelor  cu Captadin+Calypso, ca si acum un an si nu am avut probleme.(zona de campie, sudul Dambovitei).
In toamna vreau sa plantez într-o gradina de 2000mp,  piersici si caisi.După parerea d-voastra care sunt mai pretențioși la stropiri?Caisi nu am avut, dar în localitate sunt câțiva si produc destul de bine daca nu dă bruma(înghețul) pe timpul infloriri.
Sănătate multă și rod bogat.

#12
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
In continuare am sa va atasez un tabel pe care eu il respect in fiecare an.

Attached File  Tratamente_aplicate_la_piersic_si_cais.doc   47.5K   174 downloads

Parerea mea este ca ar trebui sa mai dati o stropeala la scuturarea petalelor si in continuare cele din tabel.
In ultimul timp in Vrancea a plouat aproape in fiecare zi, ceea ce pentru piersic, la intrarea in vegetatie este daunator fenomenul.
Acest lucru se remediaza cu fungicide(vezi tabelul).
Valabil si pentru daunatori care au iernat in coaja pomilor, utilizati insecticide(vezi tabelul.)
Asta este, piersicii si caisii sunt mai sensibili, dar si fructele au un gust buuuuun. ;)
Personal in livada am caisi Mamaia si Dacia.
Fructele sunt mari si foarte aromate.
La maturitate se coloreaza in portocaliu cu putin rosu pe o parte a fructului.
Eu practic si rarirea fructelor, nu le las pe toate.
Peste 2 ani pot sa va dau amanunte si despre soiurile Viorica si NJA42.
Am pus o livada tanara in care pe langa piersici am si aceste doua soiuri de cais.
Pentru piersici as merge pe soiurile Cardinal si Southland.
Sanatate!

#13
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Piersicul meu este Cardinal. Doar am auzit ca face piersici foarte bune, de mancat n-am apucat ca tot bolnav a fost in fiecare an.
Un cais harnic care merge chiar si in zona mea este Pannonia. Foarte bune caisele lui.

Edited by lvasilr, 19 April 2012 - 13:34.


#14
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009
[quote name='daniel-popa' date='18th April 2012, 20:51' post='11376734']
Buna seara!
In continuare am sa va atasez un tabel pe care eu il respect in fiecare an.

Attached File  Tratamente_aplicate_la_piersic_si_cais.doc   47.5K   174 downloads



Va multumesc pentru informatii si la toamna o s-a va mai deranjez cu cateva informatii cand voi planta pomii.
                          Sa auzim numai de bine.

#15
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Ma bucur daca pot fi de folos cuiva!
Cat ma pricep si eu spun si la altii... :D
Numai bine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate