Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Ridicare nivel pamant

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
naicu_cristina

naicu_cristina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 11.08.2006
Buna ziua, imi cer scuze de la inceput pentru nepriceperea mea in domeniu, dar noroc cu acest forum, am vazut ca sunt oameni foarte priceputi care dau sfaturi foarte utile!
Am un teren in afara Bucurestiului si inainte de a incepe constructia ni s-a spus ca trebuie sa aducem pamant si sa ridicam nivelul, pentru ca este putin sub nivelul strazii (care trece prin fata portii) si se va aduna ploaia acolo.
Doua intrebari am, deocamdata:
1. Mi se poate da un pret estimativ, considerand suprafata de 1000 mp de teren? Nu ma intrebati cu cat trebuie ridicat ca nu stiu ... putin acolo :) OK, stiu ca difera pretul pentru basculanta de pamant, si atunci intreb, cam cate basculante intra pentru o mie mp?
2. Dupa turnarea pamantului trebuie lasat sa se taseze? La cat timp se poate incepe constructia?
Multumesc!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,131
  • Înscris: 24.02.2006
ca sa ridici nivelul uniform cu 1 cm ai nevoie de 1000mp*0.01m = 10mc de pamant
o basculanta are maxim 18-20 mc

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
intai casa si dupaia pamantul

#4
naicu_cristina

naicu_cristina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 11.08.2006
Deci 1 cm = 10 mc
2 cm = o basculanta
Am inteles bine?
Multumesc din suflet pentru raspuns. Imi poti raspunde si la a doua intrebare?

Scuze, acum am vazut raspunsul la a doua intrebare.
Deci mai intai se face constructia si apoi se baga pamantul??? Pai atunci trebuie din start mult mai sus decat nivelul solului, adica o fundatie mai inalta?

#5
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 naicu_cristina, on 1st April 2012, 09:27, said:

Buna ziua, imi cer scuze de la inceput pentru nepriceperea mea in domeniu, dar noroc cu acest forum, am vazut ca sunt oameni foarte priceputi care dau sfaturi foarte utile!
Am un teren in afara Bucurestiului si inainte de a incepe constructia ni s-a spus ca trebuie sa aducem pamant si sa ridicam nivelul, pentru ca este putin sub nivelul strazii (care trece prin fata portii) si se va aduna ploaia acolo.
Doua intrebari am, deocamdata:
1. Mi se poate da un pret estimativ, considerand suprafata de 1000 mp de teren? Nu ma intrebati cu cat trebuie ridicat ca nu stiu ... putin acolo :) OK, stiu ca difera pretul pentru basculanta de pamant, si atunci intreb, cam cate basculante intra pentru o mie mp?
2. Dupa turnarea pamantului trebuie lasat sa se taseze? La cat timp se poate incepe constructia?
Multumesc!


De ce să plătești zeci sau sute de milioane inutil pe pământ,când poți construi un demisol unde poți ține toate acareturile casei și dacă este bine izolat pe dinafară poți amenaja chiar camere de locuit,apoi construiești parterul casei peste demisol :rolleyes: .Italienii care vor să se ridice cu nivelul casei mai fac și un alt artificiu,construiesc parterul apoi îl îngroapă definitiv cu pământ de jur împrejurul casei și creează ca un fel de colină foarte frumoasă parcă decupată din basme,apoi construiesc casa peste parter,astfel ai impresia că acea ridicătură de pământ există acolo de când lumea :peacefingers: .

#6
naicu_cristina

naicu_cristina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 11.08.2006
Si inca o intrebare. Cand se face fosa?
Lungimea terenului este de 50m, fosa va fi in fata, la poarta, iar o parte din constructie in "fundul curtii", cum s-ar zice.
Deci intai constructia, apoi fosa, apoi inaltarea pamantului?
Intreb pentru ca nu exista toti banii dintr-o data si se va face pasul 1 acum, pasul 2 la toamna, pasul 3 poate la primavara, ceva de genul.

Viorel, nu prea inteleg ce zici, iti spun sincer  :deadtongue:
Plus ca nu este vorba neaparat de casa, ci si de alte constructii care vor avea numai parterul, ca sa zic asa.
Deci tu zici ca ridicatul pamantului este costisitor si inutil? Dar daca de exemplu o sa ploua abundent si mi se ineaca tot gazonul, florile, aleea si asa mai departe? caci despre asta e vorba mai mult, nu ca mi-e frica sa nu imi intre apa in casa :))

#7
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008

 naicu_cristina, on 1st April 2012, 10:06, said:

...Viorel, nu prea inteleg ce zici, iti spun sincer  :deadtongue: ...
Nici nu ai cum sa intelegi ca nu are legatura cu problema ta. Cu ideea data de Viorelsolar vei avea o locuinta lacustra, cand va ploua torential. :w00t:

#8
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011

 Viorelsolar, on 1st April 2012, 11:01, said:

De ce să plătești zeci sau sute de milioane inutil pe pământ,când poți construi un demisol unde poți ține toate acareturile casei și dacă este bine izolat pe dinafară poți amenaja chiar camere de locuit,apoi construiești parterul casei peste demisol :rolleyes: .Italienii care vor să se ridice cu nivelul casei mai fac și un alt artificiu,construiesc parterul apoi îl îngroapă definitiv cu pământ de jur împrejurul casei și creează ca un fel de colină foarte frumoasă parcă decupată din basme,apoi construiesc casa peste parter,astfel ai impresia că acea ridicătură de pământ există acolo de când lumea :peacefingers: .
da si tu o poza ceva, un link, sa vedem si noi....

#9
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 naicu_cristina, on 1st April 2012, 10:06, said:

Si inca o intrebare. Cand se face fosa?
Lungimea terenului este de 50m, fosa va fi in fata, la poarta, iar o parte din constructie in "fundul curtii", cum s-ar zice.
Deci intai constructia, apoi fosa, apoi inaltarea pamantului?
Intreb pentru ca nu exista toti banii dintr-o data si se va face pasul 1 acum, pasul 2 la toamna, pasul 3 poate la primavara, ceva de genul.

Viorel, nu prea inteleg ce zici, iti spun sincer  :deadtongue:
Plus ca nu este vorba neaparat de casa, ci si de alte constructii care vor avea numai parterul, ca sa zic asa.
Deci tu zici ca ridicatul pamantului este costisitor si inutil? Dar daca de exemplu o sa ploua abundent si mi se ineaca tot gazonul, florile, aleea si asa mai departe? caci despre asta e vorba mai mult, nu ca mi-e frica sa nu imi intre apa in casa :) )


Și eu am același tip de problemă,adică șoseaua este la o diferență de nivel de 1,5 m,dar cum să aduc pământ pentru o supraânălțare pe o suprafață de 5000m pătrați???,apoi pământul meu este foarte nisipos și drenează apa foarte bine chiar dacă plouă torențial zile întregi.Eu oricum voi alege varianta de construcție cu demisol,nu știu ce tip de sol ai în zonă așa că este mai bine să ceri părerea unor specialiști,dar aducerea de sute de metri cubi de pământ mi se pare o cheltuială enormă pe care eu personal n-aș face-o. :nonobad:

#10
naicu_cristina

naicu_cristina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 11.08.2006
Multumesc pentru sfat!
Terenul este in zona Gostilele - Fundulea, ca sa va faceti o idee despre tipul de pamant.

#11
naicu_cristina

naicu_cristina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 11.08.2006
Mai sunt si alte sfaturi sau rasounsuri la celelalte intrebari?
Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate