Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

pret machetare revista

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
icvasilescu

icvasilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.05.2007
bun, m-am hotarat sa pun intrebarea, ca am ametit de cat am oscilat intre toata gama de tarife de prin diverse oferte gasite pe net si nu numai.
In primul rand sunt curios: cam pe unde se invarte ca bani machetarea unei reviste gen Cinematique ?
Apoi, nu am mai facut reviste pana acum, dar este timpul si am ocazia. As vrea sa dau totusi oferta cat mai corecta, stiti voi, nici prea prea, nici foarte foarte, sa nu ne furam nici unul caciula. Si cum la reviste sunt novice mai bine intreb pe cine stie.
• format A5, 32 pagini, interior cu articole de 1-2 pagini, cu 1-2 imagini/pagina si reclame din loc in loc
• imaginile le procur eu, se platesc separat
• reclamele sunt de dimensiuni diferite, as prefera sa fie separate ca oferta daca va fi cazul sa le fac

Pentru cati bani se face asa ceva?
Daca mai sunt alte detalii necesare va rog, cereti si se va da (daca stiu).
Multam frumos.

#2
marius28tm

marius28tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.10.2011

 icvasilescu, on 2nd March 2012, 02:13, said:

bun, m-am hotarat sa pun intrebarea, ca am ametit de cat am oscilat intre toata gama de tarife de prin diverse oferte gasite pe net si nu numai.
In primul rand sunt curios: cam pe unde se invarte ca bani machetarea unei reviste gen Cinematique ?
Apoi, nu am mai facut reviste pana acum, dar este timpul si am ocazia. As vrea sa dau totusi oferta cat mai corecta, stiti voi, nici prea prea, nici foarte foarte, sa nu ne furam nici unul caciula. Si cum la reviste sunt novice mai bine intreb pe cine stie.
 format A5, 32 pagini, interior cu articole de 1-2 pagini, cu 1-2 imagini/pagina si reclame din loc in loc
 imaginile le procur eu, se platesc separat
 reclamele sunt de dimensiuni diferite, as prefera sa fie separate ca oferta daca va fi cazul sa le fac

Pentru cati bani se face asa ceva?
Daca mai sunt alte detalii necesare va rog, cereti si se va da (daca stiu).
Multam frumos.
Adică tu vrei să scoți o revistă? Am o firmă de acest gen, momentan am scos doar o carte care am distribuit-o prin grădinițe și aștept să vad cum se vinde. Dacă vrei o să mă interesez la cei cu care lucrez eu ... și o să primesc un preț corect pe care o să țil comunic.

#3
icvasilescu

icvasilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.05.2007

 marius28tm, on 2nd March 2012, 02:20, said:

Adică tu vrei să scoți o revistă? Am o firmă de acest gen, momentan am scos doar o carte care am distribuit-o prin grădinițe și aștept să vad cum se vinde. Dacă vrei o să mă interesez la cei cu care lucrez eu ... și o să primesc un preț corect pe care o să țil comunic.

multumesc marius. eu o sa lucrez la realizarea machetei revistei si vreau sa stiu cam cat ar fi un nivel de pret ca sa stiu daca pretul la care m-am gandit eu este ok.

#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

 icvasilescu, on 2nd March 2012, 02:13, said:

 format A5, 32 pagini, interior cu articole de 1-2 pagini, cu 1-2 imagini/pagina si reclame din loc in loc
 imaginile le procur eu, se platesc separat
 reclamele sunt de dimensiuni diferite, as prefera sa fie separate ca oferta daca va fi cazul sa le fac

intre 1000 si 2000 de euro pentru realizarea designului, templete-urilor de pagini, a schemei de culori, a creerii pachetelor si a stilurilor de machetare, cumpararii fonturilor, creerii modulelor de publicitate (full page, 1/2, 1/4, 1/8, banda etc), incluzând aici si realizarea vizualului pentru coperta

asta este cheltuiala cea mare și cea mai importanta
apoi, la fiecare numar, ai cheltuielile aferente: achizitionarea imaginilor, prelucrarea lor, dtp-ul pentru pagini, plata drepturilor de autor si/sau copyright, plata colaboratorilor, celelate cheltuieli de productie...
succes!

#5
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Ar fi util sa ne spui exact ce intelegi tu prin machetare. Definitia generala a termenului inclina inspre ce a raspuns dacul, partea de design. Avand totusi in vedere ca e forumul de dtp, sa n-avem o mica neintelegere si tu sa te referi la tehnoredactare (pus texte si imagini in pagina dupa design-ul realizat de art, procesare imagini, 'gata de tipar'). Sau cu de toatele la un loc?:)

Daca e vorba de 'dtp', (desi e asa generoasa definitia..), trebe avut in vedere:

- daca faci tu corectura pe text
- daca ai sau nu de pus diacritice
- daca prelucrezi imaginile pentru tipar sau acestea iti vin deja prelucrate de fotograf/studio/art
- daca trebuie sau nu sa dai bt
- cat de des ai avea elemente speciale (lacuiri, emboss, stante pe paginile de reclama etc.)

E greu de apreciat asa din pix, dar partea de dtp as estima-o de la 300 la 600 eur (+-20 eur/ora, +-20 min/pagina, avand in vedere ca ai avea si pagini de 10 min), dar depinde MULT de work-flow, sculele folosite, profesionalism, recurenta proiectului (mai lasi de la tine daca e un proiect constant, 'o paine sigura') deadline-uri (eu de ex tarifez mai mult daca trebe sa trag freelance o noapte intre doua zile de lucru la munca au contraire de 2 ore/seara dupa job timp de vreo 3-4 zile) samd.

Socoteala asta nu include procesarea imaginilor. Daca iti vin raw de la fotograf, deja e alta discutie. Daca sunt imagini de oale/cratiti/solnite/whatever, forme si culori simple, procesarea adauga mai putin, daca e vorba de oameni/peisaje si ajungem pana la retouching/manipulat portiuni de imagini, se complica mult. De pe la 10 eur/imagine (cazurile simple, 20-30 de min max) pana la 50-60 eur/imagine (cele complexe, unde iarasi mai lasi de la tine..).

Asta e o socoteala la suma neta. Fara taxe, impozite samd ca exista HR si contabili.

Edited by skandal, 02 March 2012 - 19:43.


#6
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Dacul si cu skandal au dreptate in ceea ce priveste pretul.
Numai ca depinde si de cel care da banii. De obicei vei primi replica: e prea mult!
Patronul va alege pe altcineva, la bani mai putini, cu reducerile aferente de calitate. Ca cica merge si asa. :)
Ai grija cum faci contractul si cui ii revin drepturile de autor si mai ales pe ce perioada.
Daca tu vei fi detinatorul lor, atunci poti face la inceput un pret mai mic sa-l convingi pe om ca faci produse bune.
Apoi ii ceri pretul corect, despre care ti-au spus dacul si skandal.
Daca nu vrea, iti iei jucariile si pleci. Si nu uiti sa-l mentionezi ca nu mai are voie sa foloseasca conceptul tau. ;)

Bine... mai conteaza si relatia ta cu cel caruia ii faci revista. Daca e prieten... e mai greu sa procedezi asa. :)

#7
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

 dacuburebista, on 2nd March 2012, 10:18, said:

1. intre 1000 si 2000 de euro...

2. asta este cheltuiala cea mare si cea mai importanta...
1. Mai in gluma sau mai in serios... ma tenteaza un catalog de genul ala (16 pagini) - pentru un hotel, o cofetarie, un restaurant sau ce o pica din cer, dar am cateva nedumeriri:
- in cat timp se realizarea un asemenea catalog (aproximativ) ?
- tariful ala e pe la noi sau in nu's ce tara?
- fonturile free... "dauneaza grav sanatatii" sau nu se recomanda folosirea lor ?

2. Imaginile, prelucrarea lor si DTP-ul pentru pagini sunt in stare sa le fac si singur, dar... plata drepturilor de autor si/sau copyright... de ce/pentru ce?!
La modul: eu realizez catalogul si-l dau la anumite persoane, ei il scaneaza si-l trimit prin mail la rude/neamuri/etc prin alte tari. Acum, de unde stiu eu ca nu mi-au fost folosite/(re)prelucrate imaginile sau unele articole (in alte/anumite scopuri) de catre acele persoane?  :rolleyes:

Multumesc in avans!

Edited by GabytzuX08, 03 March 2012 - 13:37.


#8
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
- acolo vorbeam de o revista, nu de un catalog... sunt ceva diferențe privind conținutul, structura si periodicitatea aparițiilor :)
- preturile sunt la noi, aici, in tara asta, poate sunt chiar ofertante in comparație cu ce se întâmplă in afara granițelor
- timpul de execuție depinde de cit de precis si exact e brieful inițial, de numărul de modificări, de cunoștințele tale etc
  oricum ar fi, este ceva  mai mult de o luna de zile
- fonturile free... dacă tu găsești ceva care sa te mulțumească dpdv estetic si funcțional, folosește-le ;)

la punctul doi... credeam ca vorbim de proiecte serioase, nu de ciubucuri, cumetrii sau alte lucruri fără factura sau făcute pe NV
:naughty:

#9
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Bun, poate nu m-am exprimat eu cum trebuie...
Deci, eu vorbeam de aceeasi chestie ca cea a initiatorului topicului astuia,  cu o precizare: sa aiba doar 16 pagini.
Sunt diferente... de continut (text/imagini), structura si periodicitatea aparitiilor (in cazul meu ceva mai rar), dar per total... ar fi aceeasi Marie (probabil cu alta palarie).  :rolleyes:
Oricum (recunosc)... mi se par niste sume astronomice.
Cu estetica fonturilor e mai greu. In rest, e ok.

La punctul 2, nu cred ca m-ai inteles unde bateam de fapt...
Recapitulam: omu' isi face totul ca la carte, legal, asa cum trebuie, scoate revista, nimic de reprosat - pana aici e bine.
Acum ma pun pe mine in situatia aia de "oaie neagra": ii cumpar revista sau fac cumva sa o am, plec din Romania in alta tara, la o "redactie mai modesta" si am aceeasi chestie de facut (printre altele). Mare branza n-ar fi de facut - traduc textul (din revista lui), editez unele imagini - pentru ca ar fi culmea sa le pot refolosi pe toate si la nevoie se gasesc altele aproximativ identice (din revista lui), s.a.m.d.
In mare, as avea cam totul "mura'n gura" cum s-ar zice (folosindu-ma de revista lui). Bun!
Acum vreau sa stiu: de unde stie el si/sau cum poate alfa ca eu, ca firma, ca "redactrie", m-am folosit de revista lui?... normal, sa ma dea in judecata pentru copyright si/sau drepturile de autor.
Asta vreau sa-mi demonstrezi! :D

PS: posibil sa am sanse de castig si mai mari, sa castig chiar mai mult decat el (dupa respectiva revista) - aici... iar nu mi se pare cinstit si corect.  :lol:

#10
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
nu, nu cred ca vorbesti pe intelesul meu :)
sa o luam pe rind:
1 - da-mi un singur exemplu de font FREE, care sa contina diacritice (poate ai de scris un nume turcesc, sau unguresc, sau nemtesc etc) si sa aiba macar stilurile de baza (regular, italic, bold, bold italic)

2 - daca omu' isi face totul ca la carte, legal, asa cum trebuie, scoate revista, nimic de reprosat
daca nu, mare branza nu faci - exista companii in tara asta care monitorizeaza imaginile care apar in publicatii, companii care urmaresc drepturile de autor si legile copyright-ului, exista obligatia de a cere issn si a trimite un numar de tiparituri la niste institutii, exista garda financiara, legi, politie etc

in principiu, n-am ce sa-ti demonstrez... :)
vorbim despre altceva decit referate.ro

#11
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

 GabytzuX08, on 6th March 2012, 11:50, said:

Acum vreau sa stiu: de unde stie el si/sau cum poate alfa ca eu, ca firma, ca "redactrie", m-am folosit de revista lui?... normal, sa ma dea in judecata pentru copyright si/sau drepturile de autor.
Asta vreau sa-mi demonstrezi! :D

De principiu, detinatorul drepturilor e dator sa si le apere. De asta au aparut bancile de imagini. Nu sta John Moloz, fotograf amator din Orkney sa verifice daca nu cumva i-a sutit vreun ceh poza nevesti-sii cand se infratea cu natura in ultimul concediu. In loc de asta, vinde tot pachetul de poze aldor shutterstock samd la un pret bulk (aia pe urma stau, selecteaza, pun pe categorii, eventual ceva retouch, da' prost) si le pun la ei pe site la vanzare. Apoi, au contract cu diverse agentii de monitorizare care asta fac. Se uita prin publicatii etc dupa chestii.

In genere nu se intampla decat ca agentia respectiva sa te traga de maneca atunci cand intarzii cu plata la reinnoirii, ma rog.

Daaar. In imediata mea apropiere profesionala s-a intamplat asa: un georgel a luat de pe net o poza si a pus-o pe un vizual in buricul targului, Vasilica, fotograf amator destul de bun, si-a recunoscut poza fara niciun dubiu. S-a dus cu raw-ul lui intai la respectiva agentie care i-a dat flit, asa, romaneste. S-a lasat cu proces si omul i-a cam uscat.

Cum ar veni, nu trebe sa-ti demonstreze nimeni nimic, da' ce incerci, incerci pe barba proprie. Asta in Ro.

Afara nu poti misca. Orice proiectel ai face exista un project manager implicat, care nu o sa faca nici crau fara dovada drepturilor de utilizare a imaginilor.

Cat despre preturi, in UK cel putin, la nivelul profi, preturile sunt de 3-4 ori mai mari decat aici.

#12
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

 dacuburebista, on 6th March 2012, 12:22, said:

1. nu am stat sa cercetez problema in amanunt, insa ce pot sa-ti spun... am gasit fonturi free care fie aveau diacritice si nu aveau stilurile de baza fie invers (sa aibe si una si alta chiar nu am gasit) - o rezolvam oricum prin editare.
2. m-ai luminat!  :cheers: - sigur nu vorbim de referate!  :lol:

 skandal, on 7th March 2012, 15:03, said:

"Vasilica, fotograf amator destul de bun"... avea ceva copyright sau drepturi de autor? (banuiesc)  :rolleyes:
Nu stiu daca RAW-ul este suficient...
Nu ma pot lauda cu o experienta vasta in domeniul DTP (la activ am doar 5 luni de InDesign si vre-o 10 luni de Photoshop), dar incerc pe cat posibil sa ma documentez si sa acaparez cat mai multe informatii - asta momentan pentru ca domeniul meu principal de activitate este altul, insa tot cu computere se mananca... :D
Mi se pare normal ca in alte tari sa fie tarifele mai mari si salariile pe masura.
Sunt aproape la fel de sigur ca, la noi (in Romania)... sunt rare astfel de cazuri.

PS: chiar daca stiu ca nu va foloseste la ceva, dar din bunul simt... am a va multumi!

Edited by GabytzuX08, 07 March 2012 - 17:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate