Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...
 Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...
 Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...
 Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...
 

canon 70-200 2.8 vs 2,8 is

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
de curand am achizitionat un 5d si doua lensuri, cel mai tele este de 135.

ma batea gandul la un 70-200, dar sunt confuz cu preturile sh, am gasit asa:

70-200 2,8 fara is 3000-4500
70-200 2,8 cu is(var1) 4000-5000
70-200 f4 is 4000

intrebarea mea este de ce cel fara is este mai scump? (sharp, copii proaste?)

cateva pareri sunt binevenite despre cine le are.

as vrea sa-l folosesc la fotografierea fetitei mele de 2 ani, cu prime-urile cam alerg si mia crescut burta


multumesc.

ps: daca se poate discuta cat mai calm ar fi minunat




ups: un moderator daca-l muta la sectiunea obiective. mersi

Edited by bogdan_galetuse, 01 March 2012 - 00:29.


#2
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Felicitari pentru achizitie. Din experienta iti spun ca notiunea de copie proasta este relativa. In general sunt decalibrate, lucru care se rezolva bine la Chris cu doua sute bune de lei. Altfel sta treaba cu lovituri, praf, apa, si alte asemenea. Si eu am studiat foarte mult problema si concluzia mea este ca daca nu ai nevoie neaparat de 2.8, pe departe cea mai buna varianta este f4 IS, care, cu putin noroc o gasesti in acceasi bani. Nu este vorba doar de IS, care este oricum foarte bun, ci de optica exceptionala, care asigura sharp din colt in colt la toate focalele, focus foarte rapid, contrast bun, culori ok, distorsiuni / aberatii neglijabile si rezistenta la flare rezonabila, toate acestea intr-o carcasa weather sealing co zoom si focus intern (nu se extinde, nu schimba aer cu exteriorul). Poti, de asemenea sa arunci un ochi peste 70-300 IS USM L.

Edited by DSops, 01 March 2012 - 10:00.


#3
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
daca cel is are aceasi formula optica ca cel fara, de ce e mai bun cel cu is? f4 sau 2,8.

#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,746
  • Înscris: 02.07.2011
Eu nu prea ma pricep la Canon, dar din cate stiu pentru a realiza stabilizare optica trebuie introdus un element ce permite descentrare controlata a obiectivului... Prin urmare, m-as mira ca 70-200 sa aiba aceeasi optica atat in varianta IS cat si fara IS.

Din auzite (pe vremea cand doream sa schimb sistemul) umbla zvonul ca 70-200-le f2.8 IS prima versiune ar fii fost mai slab decat versiunea fara IS...probabil si de aici diferenta de pret. Dar parca au scos 70-200 f2.8 IS II...

Daca obiectivul planuiesti sa il folosesti pentru poze cu copilul, ia in considerare ca un 70-200 f2.8 nu este chiar un obiectiv usor.

#5
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postbogdan_galetuse, on 1st March 2012, 13:24, said:

daca cel is are aceasi formula optica ca cel fara, de ce e mai bun cel cu is? f4 sau 2,8.

E complet reproiectat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate