Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...
 

Help - Tipografie Scara 1/1

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MushroomD

MushroomD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2012
Buna,

Poate multora dintre voi li se va parea un subiect penibil si mult prea discutat dar din pacate chiar am o problema cu acest subiect.
Va rog foarte mult, puteti sa-mi explicati cum functioneaza o scalare? Spre ex. cand se cere o scalare 1/1 cum se realizeaza acest lucru? Si care este diferenta intre o scalare 1/1 reala si o scalare 1/1 interpolata?


Multumesc anticipat :kisstogether:

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
esti confuz...
sigur nu a făcut cineva o gluma cu tine?
poate la scalarea interpolata trebuie sa duci si o galeata de curent...

#3
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Presupun ca se refera sa ai pozele nativ la 300 dpi la dimensiunea la care-ti trebuie tie (zicem ai un layout A4 in care ai o poza de 10x10 cm, aia sa fie de la ma-sa de-acasa de cel puitn 10x10 cm la 300 dpi). Pe cand interpolarea ar fi ca ai poza initiala zicem la 7x7 cm la 300dpi si o 'faci' tu de mana in Photoshop la 10x10. Dar asta e o discutie redundanta daca nu esti la sursa imaginii (randarea 3D sau raw-ul de camera foto), intrucat orice imagine din bazele de poze de cumparat (shutter, dream etc) sunt oricum interpolate deja.

Ar mai ramane o posibilitate de nitica seriozitate, daca se refera la faptul sa faci tu interpolarea de mana (acolo unde e decent, un 160-170% maxim sa zicem) in loc sa lasi InDesign-ul sau Illustrator-ul sa o faca, nu se descurca la fel de bine ca Photoshop-ul.

Niste detalii (fara nume sau chestii confidentiale) sa intelegem despre ce e vorba n-ar strica, ai primi raspunsuri sa te ajute real. Adica zi-ne asa:

- despre ce proiect e vorba (macheta de presa, catalog de produse, poster, outdoor, carte de vizita etc.)
- in ce program e lucrat
- la ce scara sunt puse imaginile in fisier fata de marimea lor fizica si la ce dimensiune/rezolutie sunt ele "in Photoshop"
- la ce anume se refera exact cererea lor (desi zicand de interpolare, doar de imagini ar fi..)

Edited by skandal, 23 February 2012 - 13:23.


#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
scara nu e tot aia cu scalare...
;)

#5
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postdacuburebista, on 23rd February 2012, 15:54, said:

scara nu e tot aia cu scalare...
;)

Pai scalare e procesul de a aduce la o anumita scara, nu? Unde scalare 1 la 1 ar insemna ca o lasi asa si ar fi, ma rog, o eroare de exprimare in speta asta. Io cel putin asta am inteles.

#6
cracker79

cracker79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.04.2010
Cred ca mushroom nu a inteles bine ce i s-a cerut cu privire la scalare,poate gresesc eu si imi cer scuze.Nu cumva este  vorba de acele lucrari afise,bannere outdor spre exemplu 6mx4m,tu le faci in scara de 1/10 in 300 dpi,iar ei la tipografie le aduc in scara de1/1 30 dpi (dp cum bine stim la asemenea dimesiuni 30 dpi sunt indeajuns).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate