Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 

Turismul lui Madame Udrea

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

Poll: Ce este mai important (27 member(s) have cast votes)

Pe ce sa se bazeze turismul romanesc ?

  1. Marea Neagra + Carpati - in principal (15 votes [55.56%])

    Percentage of vote: 55.56%

  2. In principal pe lucruri unice romanesti, dupa aia pe munte si mare (12 votes [44.44%])

    Percentage of vote: 44.44%

Este Brancusi un factor cheie in turismul romanesc

  1. Da (7 votes [25.93%])

    Percentage of vote: 25.93%

  2. Nu (20 votes [74.07%])

    Percentage of vote: 74.07%

Cum doriti promovarea castelului Bran

  1. Castelul lui Dracula + povestea lui Tepes (21 votes [77.78%])

    Percentage of vote: 77.78%

  2. Castelul unui domnitor (6 votes [22.22%])

    Percentage of vote: 22.22%

Vote Guests cannot vote

#1
euNemultumitul

euNemultumitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 05.11.2011
Castele, plaje, statiuni de ski, statiuni balneare exista aproape in fiecare tara din Europa si sunt muuuuult mai moderne decat cele de la noi.
Cum sa compari M Egee cu M Neagra, cum sa compari Ski in Austria cu Ski in Romania, orase medievale sunt peste tot in Europa, unele mult mai frumoase.

Daca ii intrebi pe straini ce vor sa vada, acestia raspund:

1. Vrem sa vedem castelul lui Dracula.
2. Vrem sa vedem monumentele lui Brancusi
3. Vrem sa vedem traditiile romanesti

Operele lui Brancusi valoreaza zeci poate sute de milioane de dolari, este ceva unic in lume. Turistii nu sunt interesati de istoria castelului Bran, sunt interesati de legenda lui Dracula.

#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,186
  • Înscris: 30.01.2008

View PosteuNemultumitul, on 28th January 2012, 12:50, said:

Daca ii intrebi pe straini ce vor sa vada, acestia raspund:
Atita stiu ..atita intreaba.

#3
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
e pe webcam la jurnalul national coloana infinitului si poarta sarutului
costa mai putin decat un bilet de avion

#4
Traznitul

Traznitul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 27.10.2005

View Postgelunechifor, on 28th January 2012, 12:52, said:

Atita stiu ..atita intreaba.
Din pacate mare adevar ai grait...

#5
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,803
  • Înscris: 07.01.2012
Turism cultural. Din tara asta a plecat estetica suprarealista si absurda.  Brancusi este doar un produs al zeitgeistului care se manifesta in Romania inceputului de secol XXI.  In schimb nu prea exista evenimene legate de asta. Ia sa se organizeze un Targ international de arta in care sa se bage  cat s-a bagat in dezapezire. Mai sunt alte evenimente care sunt prea putin popularizate: TIFF - cu doar 500 000 euro/an atrage 20 000 de turisti  pt 10 zile in Cluj. Ce ar face cu un buget de 100 de ori mai mre.
Anonimul- Sfantul Gheorghe - a dezvoltat unul dintre cele mai  sarace sate din tara doar pe baza de turisti hipsteri si un buget de 10 000 euro.
Festivalul International de teatru de la Sibiu - considerat  de critici al 3-lea ca importanta in Europa dupa Edinburgh si Avignon, datorita bugetului in prezent atrage doar cateva mii de turisti in comparatie cu Avignon-ul care atrage in jur de 1 milion.

#6
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 05.01.2012
Noi, romanii, nu stim niciodata sa ne scoatem in evidenta calitatile. Dar defectele...
Asa e si cu turismul. Ceea ce putem exploata la maximum, de exemplu mitul Dracula, il neglijam total.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Uneori am impresia ca la anumite capitole tara noastra este mult overrated, pentru cei care au calatorit mai des cred ca ma inteleg.

#8
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 17.10.2003

View Postgelunechifor, on 28th January 2012, 12:52, said:

Atita stiu ..atita intreaba.

Exact... si nu e vina lor. Asa s-a promovat legenda. Si pe noi daca ne intreaba cineva de Shaolin o dam cu kung-fu si Bruce Lee. Dar cati stiu cu adevarat istoria Manastirii Shaolin?

#9
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostMembruAnonim, on 28th January 2012, 13:50, said:

Uneori am impresia ca la anumite capitole tara noastra este mult overrated, pentru cei care au calatorit mai des cred ca ma inteleg.
uite opinia unor britanici, care de câțiva ani tot "freacă" Europa în mod intensiv, au văzut vreo 30 de țări, deci cam tot ce mișcă:
"Romania was an amazing experience and is without a doubt the most interesting country in Europe willing to reward anyone who wishes to take it on. In that respect a visit should be likened more to an adventure then a relaxing holiday."
Mă rog, englezii ăștia sunt mai ciudați, probabil.

Revenind la oițele noastre, adică la d-na Udrea, eu sunt adeptul omului potrivit la locul potrivit, și aici cred că ar fi făcut treabă bună la "Turism sexual", ca să nu mai exportăm carne în toată Europa, să ni se pompeze și nouă valută, s-o băgăm la intern, să avem să ne plătim pensille și ajutoarele sociale.

#10
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Rog schimbarea titlului acestui topic... Udrea nu mai este.... de astazi :thumbup: .

Nu pot sa nu remarc ghinionul pe care autorul acestui topic l-a adus Lenutei... in 10 zile de la deschiderea acestui topic s-a ales praful de Leana :D . Asadar, il rog pe euNemultumitul sa deschida un topic si despre Bășilă :P .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate