Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

export setari server (mail)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
donciu_george

donciu_george

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.05.2007
Am un server CentOS 4.4 i386 folosit pentru routare si mail care e cam vechi si doresc sa il schimb cu unul mai nou cu CentOS-6.2-x86_64. Sistemul a fost instalat si configurat de catre alt cineva, eu nefiind un foarte bun cunoscator de linux, doresc sa pastrez setarile de pe sistemul vechi si sa le folosesc pe cel nou si ma refer aici la:

setari retea (eth0, eth 1 si eth 2  -- eth0 e pentru WAN, eth 1 nu e folosit, eth2 e pentru LAN/intranet) evident vor fi alte placi de retea (doar ETH0 si ETH 1) cu alte MACuri

setari securitate (acces ssh, iptables, etc)

SETARI MAIL (DOVECOT) - asta e cel care imi da cele mai mari batai de cap, ca nu stiu ce fisiere trebuiesc modificate/suprascrise pe sistemul nou dupa instalare. (directorul HOME cu userii il am, dar restul..)

Cineva mi-a dat un sfat. Sa clonez (cu Acronis True Image) HDD-ul vechi pe cel nou, ca driverele de la sistemul nou si le va instala singur... asa o fi??!
Si daca e asa, cum fac totusi sa pun doua HDDuri in RAID 1 pe sistemul nou?

Ma puteti ajuta?

#2
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.06.2008
O solutie ar fi sa instalezi Webmin. Cu webmin poti sa faci back-up/restore  automat cam la toate fisierele de configurare : postfix, dovecot,firewall,network etc...

#3
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Nu te ajuta cu nimic.

Faci backup la:

mysql databases
/etc/sysconfig/network-scripts
/etc/sysconfig/network
/etc/dovecot.conf
/etc/postfix/ sau sendmail, nus ce ai.
iptables-save > iptables_saved

Daca vrei in weekend te pot ajuta gratis, imi dai un PM cu nr de tel, Skype ID, chiar si YM.

In principiu asta nu te ajuta enorm de mult deoarece de ex pe CentOS 4 nu era versiunea actuala de dovecot. Si in dovecot ai noroc, poti converti configul vechi in unul nou care iti modifica parametrii.
Userii sunt salvati in mysql?
FTP?
HTTP?
Samba?

#4
donciu_george

donciu_george

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.05.2007

View PostHuza, on 26th January 2012, 00:04, said:

Nu te ajuta cu nimic.

Faci backup la:
salut!

mersi f mult pentru sprijinul oferit. nu stiu ce sa zic despre useri (daca te referi la cei de mail, stiu ca sunt un folderul home, in foldere care contin pentru fiecare
mail\
.bash_logout
.bash_profile
.bashrc
.emacs
.gtkrc
.zshrc
folderul mail contine .imap care la randul sau contine INBOX cu fisierele
.imap.index
.customflags
.imap.index.data
.imap.index.log
.imap.index.tree.


nu am sql.
iptables il am salvat. de fapt am (si) un bkp al "etc".
pe Ym ma gasesti cu acelasi ID.





mysql databases
/etc/sysconfig/network-scripts
/etc/sysconfig/network
/etc/dovecot.conf
/etc/postfix/ sau sendmail, nus ce ai.
iptables-save > iptables_saved

Daca vrei in weekend te pot ajuta gratis, imi dai un PM cu nr de tel, Skype ID, chiar si YM.

In principiu asta nu te ajuta enorm de mult deoarece de ex pe CentOS 4 nu era versiunea actuala de dovecot. Si in dovecot ai noroc, poti converti configul vechi in unul nou care iti modifica parametrii.
Userii sunt salvati in mysql?
FTP?
HTTP?
Samba?


#5
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Salut, imi pare rau n-am mai dat pe aici in ultimul timp.
Ai rezolvat problema sau inca ai nevoie de ajutor?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate