Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

Reinstall grub2 pe Fedora 16

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare
  Pe calculatorul meu aveam pana nu demult 3 sisteme de operare: Windows XP, Windows 7 si Fedora 16(am ajuns la aceasta versiune prin preupgrade de la 14)
Datorita unor probleme am fost nevoit sa reinstalez XP si evident am pierdut Grub-ul.
In acest moment am meniul de boot dinWindows 7 (aleg intre XP si 7) dar am nevoie side fedora dar nu am reusit cu reinstalarea grub-ului 2
Am facut un DVD cu Fedora 16, am intrat in Rescue si am dat:
chroot /mnt/sysimage
apoi am dat fdisk -l si am vazut ca fedora este instalata pe /dev/sda10
grub2-install /dev/sda10 si imi da eroarea:
Attemting to install Grub to a partitionless disk or to a partition. This is a Bad idea
Embedding is not possible. Grub can only be installed in this setup using blocklists. Hower blocklists are Unreliable and thear use is discouraged.

Inainte de a face vreun pas gresit pe care sa il regret ulterior (chiar nu mai doresc sa pierd timpul cu alte instalari) poate imi dati un sfat.
Multumesc.

#2
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.02.2004
Aici pare a fi o sursă destul de bine documentată deși e vorba de altă distro totuși este GRUB2.
Exemplu personal nu îți pot da din moment ce am linux exclusiv pe pc. Succes!

#3
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 24.08.2005

View Postdane-boy, on 14th January 2012, 10:15, said:

Aici pare a fi o sursă destul de bine documentată deși e vorba de altă distro totuși este GRUB2.
Exemplu personal nu îți pot da din moment ce am linux exclusiv pe pc. Succes!
Merci de link, dar nu am reusit.
Daca meniul de windows este in MBR atunci Grub-ul nu ar trebui instalat pe o partitie? Nu inteleg de ce imida acea eroare?
Poate ma lumineaza cineva.

Multumesc.

#4
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Instaleaza tu grub in MBR nu pe o partitie. El va detecta automat celelalte sisteme de operare si ti le adauga singur in meniu la boot. Vei putea dupa sa selectezi ce OS sa bootezi.

#5
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 24.08.2005

View PostHuza, on 21st January 2012, 18:12, said:

Instaleaza tu grub in MBR nu pe o partitie. El va detecta automat celelalte sisteme de operare si ti le adauga singur in meniu la boot. Vei putea dupa sa selectezi ce OS sa bootezi.
Merci
Rezolvarea era instalarea in MBR si parametrul force: grub2-install –force /dev/sda

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate