Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

modificare txt in microsoft

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
costid_1

costid_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 02.11.2010

Ma poate ajuta cineva in urmatoarea problema:
• lucrez cu indesign-ul si vreau sa trimit un fisier salvat in alt program (acrobat/ilustrator etc) unui prieten care nu are programe specifice dtp-ului.
• cu ce program poate sa modifice ulterior interiorul unui tabel folosind microsoft-ul (word, excel, powepoint)?
• Nu e chiar pentru utilizatorii de mac (bine, exista microsoft si pe platforma mac), dar poate ma ajuta cineva.
• Multumesc anticipat si le urez "Sarbatori fericite alaturi de cei dragi" celor care m-ati ajutat, dar si tuturor celor care acceseaza acest forum!



#2
mpoval

mpoval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.06.2004
Dacă lucrezi în InDesign sau Ilustrator nu cred că le poți edita și în alte programe.

#3
costid_1

costid_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 02.11.2010

View Postmpoval, on 22nd December 2011, 14:49, said:

Dacă lucrezi în InDesign sau Ilustrator nu cred că le poți edita și în alte programe.

Am crezut, am sperat (si cred ca ai dreptate - am tot incercat si eu), dar am zis sa intre, cine stie? :confuzzled:

#4
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Poți. Ai, în meniul FILE, opțiunea export.

#5
costid_1

costid_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 02.11.2010

View Postfloriniaru, on 22nd December 2011, 20:38, said:

Poți. Ai, în meniul FILE, opțiunea export.

Dar cu export-ul nu am nicio optiune (sau nu stiu) referitoare/sau sa ma duca la un program sub microsoft (unde vreau sa fac eventualele modificari de text).
Pot modifica textul in acrobat sau ilustrator, dar atat, mie imi trebuie sa fac modificarile doar in word (cred ca excel-ul este exlus);

#6
arasel

arasel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 20.02.2007

View Postcostid_1, on 24th December 2011, 15:52, said:

Dar cu export-ul nu am nicio optiune (sau nu stiu) referitoare/sau sa ma duca la un program sub microsoft (unde vreau sa fac eventualele modificari de text).
Pot modifica textul in acrobat sau ilustrator, dar atat, mie imi trebuie sa fac modificarile doar in word (cred ca excel-ul este exlus);
Nu, tot ce trebuie sa faci e sa ai link la fisierul tau txt. Cand el editeaza continutul in txt, se face automat si actualizarea in fisierul tau sursa. Dar oricum eu nu am inteles intrebarea, mi se pare ca intrebi daca 1 cal poate sa traga 1 trabant in timp ce i se schimba potcoavele. Teoretic da, cu mult chin... Nu folosi embed ci link file. Sper ca stii destul DTP sa iti dai seama ce zic. Daca am un background pentru un fisier .ai (sa zicem catalog lunar) si acel background e .psd (pe care-l editeaza colegii, sa zicem), atunci fac link la el in sablonul .ai. Cand el iti da bun de tipar tot ce trebuie sa faca e sa iti dea acel .txt si .ai tau preia automat continutul... Mai mult de atat nu cred ca e nevoie sa explic. Cum banuiesc ca tot tu dai mai departe grafica la tipar, iti recomand sa cauti google: indesign link to text file. Vezi pe siteul oficial Adobe:  Choose Edit > Preferences > File Handling (Windows) or InDesign > Preferences > File Handling (Mac OS).
To create links in placed files, select Create Links When Placing Text And Spreadsheet Files. If this option is turned on, use the Links panel to update, relink, or remove links. If this option is turned off, text files are embedded (not linked). Sunt curios daca reusesti cu asa instructiuni vagi. :first:
@mpoval "Dacă lucrezi în InDesign sau Ilustrator nu cred că le poti edita si în alte programe." Serios ? Atunci foloseste un format cross platform. Nu e greu (sau Bridge ti se pare o prostie inventata de Adobe? ).
Anyway, Craciun Fericit tuturor.

Edited by arasel, 24 December 2011 - 23:08.


#7
costid_1

costid_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 02.11.2010

View Postarasel, on 24th December 2011, 22:53, said:

Nu, tot ce trebuie sa faci e sa ai link la fisierul tau txt. Cand el editeaza continutul in txt, se face automat si actualizarea in fisierul tau sursa. Dar oricum eu nu am inteles intrebarea, mi se pare ca intrebi daca 1 cal poate sa traga 1 trabant in timp ce i se schimba potcoavele. Teoretic da, cu mult chin... Nu folosi embed ci link file. Sper ca stii destul DTP sa iti dai seama ce zic. Daca am un background pentru un fisier .ai (sa zicem catalog lunar) si acel background e .psd (pe care-l editeaza colegii, sa zicem), atunci fac link la el in sablonul .ai. Cand el iti da bun de tipar tot ce trebuie sa faca e sa iti dea acel .txt si .ai tau preia automat continutul... Mai mult de atat nu cred ca e nevoie sa explic. Cum banuiesc ca tot tu dai mai departe grafica la tipar, iti recomand sa cauti google: indesign link to text file. Vezi pe siteul oficial Adobe:  Choose Edit > Preferences > File Handling (Windows) or InDesign > Preferences > File Handling (Mac OS).
To create links in placed files, select Create Links When Placing Text And Spreadsheet Files. If this option is turned on, use the Links panel to update, relink, or remove links. If this option is turned off, text files are embedded (not linked). Sunt curios daca reusesti cu asa instructiuni vagi. :first:
@mpoval "Dacă lucrezi în InDesign sau Ilustrator nu cred că le poti edita si în alte programe." Serios ? Atunci foloseste un format cross platform. Nu e greu (sau Bridge ti se pare o prostie inventata de Adobe? ).
Anyway, Craciun Fericit tuturor.

Nu e vorba de link - il folosesc des la updatari de preturi/produse etc. Aici clientul vrea el sa modifice parametrii din fisierul meu final (exportat intr-un fel), folosindu-se de grafica mea si folosind doar un program din microsoft. Nu cred ca poate, de aceea am si intrebat pentru a fi sigur.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate