Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale
 

Razboi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
134 replies to this topic

#1
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Sunt curios sa vad ce parere aveti despre razboi. Este justificabil, este onorabil, este unul din cele mai grave lucruri la care putem lua parte din punct de vedere moral, este acceptabil, este unul din acele lucruri cpe care uneori pur si simplu trebuie sa le facem, suntem fortati de propria constiinta sa il luptam sau este pur si simplu egoismul uman ? Ce ne motiveaza sa mergem inainte, sa ne retragem, de ce suntem lasi, de ce suntem curajosi, de ce luam vieti, de ce salvam vieti, pentru ce luptam, de ce luptam, de ce nu luptam si exista o explicatie alb-negru pentru toate aceste lucruri, putem spune clar ca este bine sau nu sa facem un lucru anume, justifica intentiile actiunile noastre si ca sa fiu on-topic fata de arie, chiar este Dumnezeu absolut si poate exista o entitate care sa nu fie supusa lucrurilor pe care noi le infruntam zi de zi ( am ales razboiul pentru ca acolo se pot trage liniile - sau nu - foarte clar), poate Dumnezeu experimenta, invata, este intr-o anumita masura...ca noi ? Daca nu, cum i-am putea defini existenta si daca e, de ce il numim Dumnezeu si care este totusi acea parte umana a Lui ?

Chiar exista acea lume simpla a lui Dumnezeu sau cea la care visam cu totii desi actiunile noastre si intamplarile de aici, impreuna cu relatiile care se construiesc cu alti oameni si tot ceea ce se dezvolta aici este de fapt motivul pentru care visam la acea lume perfecta fara a realiza ca ceea ce este aici, acum, ne defineste ?

Edited by Ovidiu93, 26 November 2011 - 21:40.


#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Razboiul este dovada clara a prostiei omenesti. Violenta pura care nu isi are locul intr o societate asa zisa evoluata. Ne credem cea mai evoluata fiinta de pe planeta dar suntem si cei mai criminali. Nicio alta specie nu se autodistruge asa cum o facem noi.

#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View PostFLORIN_MX, on 26th November 2011, 21:46, said:

Nicio alta specie nu se autodistruge asa cum o facem noi.


Noi, si cele mai simple creaturi de pe pamant- virusii :). Suntem singurele fiinte care se multiplica fara control, pana ajung sa distruga organismul care ii gazduieste.

#4
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006

Quote

organismul care ii gazduieste.

In cazul nostru "organismul" care ne gazduieste e Pamantul.

#5
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Este motorul evolutiei umane! A evolutiei:
* tehnologice - razboaiele sunt motoarele inovatiilor tehnologice
* sociale - datorita reazboaielor au aparut noi nevoi de a se organiza in comunitati (sate, orase, state, etc)
* genetice - datorita razboaielor mase mari de oameni au fost dizlocate si au dus la diversitatea genetica
* tinerea sub control a suprapopularii unor zone (pe langa bolile contagioasa), atunci cand aceasta ducea la epuizarea resurselor, omul ne-avand dusman natural.
* raspandirea mai osoara in cadrul unor populatii a principiilor culturale superioare: vezi colonizarea romana sau codul napolenian
* razboaiele tin specia mereu in alerta si o forteaza sa se perfectioneze pentru a-si asigura superioritatea asupra inamicului

Deci pentru specia umana razboaiele sunt mai mult decat benefice. Pentru diferite populatii sau pentru indivizi sunt dezastruoase. La scara istoriei evolutiei supravetuirea  speciei primeaza in fata indivizilor  nu?

#6
prikoke

prikoke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.03.2007
Razboiul defineste limite si statut. Cel care crede ca merita mai mult incear ca isi impinga limitele peste cele din prezent, ceilalti incearca sa isi pastreze pozitia. Unii lupta pt extindere, unii pentru continuarea existentei la acelasi nivel. Razboiul te forteaza, mai scutura lucrurile false (e un fel de exfoliant :) ). Dupa razboi raman doar cei puternici + plus cei schiloditi.  Ne ajuta sa largim distantele dintre noi. Sa traga liniile mai clar intre superiori si inferiori. Asta la un nivel elementar ( a se citi istorie -> grecii superiori in cultura &stiinte cuceriti de romani in 2 timpi si 3 miscari).  Cred ca razboiul este un fel de auto reglare la nivel macro. Avand in vedere ca binele ne dauneaza ca individ ( incepem si facem fitze si figuri cand avem ceva prea mult), iar acest razboi ne da cativa pasi inapoi pentru a vedea viata mai bine, ne mai scutura de fumuri si vedetisme, asemanator durerii, care iti indica la un nivel grosolan ca ceva nu faci bine.

#7
kschouston

kschouston

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.12.2006

View PostObivankenobi, on 26th November 2011, 22:35, said:

Este motorul evolutiei umane! A evolutiei:
* tehnologice - razboaiele sunt motoarele inovatiilor tehnologice
* sociale - datorita reazboaielor au aparut noi nevoi de a se organiza in comunitati (sate, orase, state, etc)
* genetice - datorita razboaielor mase mari de oameni au fost dizlocate si au dus la diversitatea genetica
* tinerea sub control a suprapopularii unor zone (pe langa bolile contagioasa), atunci cand aceasta ducea la epuizarea resurselor, omul ne-avand dusman natural.
* raspandirea mai osoara in cadrul unor populatii a principiilor culturale superioare: vezi colonizarea romana sau codul napolenian
* razboaiele tin specia mereu in alerta si o forteaza sa se perfectioneze pentru a-si asigura superioritatea asupra inamicului

Deci pentru specia umana razboaiele sunt mai mult decat benefice. Pentru diferite populatii sau pentru indivizi sunt dezastruoase. La scara istoriei evolutiei supravetuirea  speciei primeaza in fata indivizilor  nu?

Bine punctat !

#8
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postprikoke, on 26th November 2011, 23:03, said:


Exact, pe cat este de ditrugator si imoral, din alt punct de vedere ne forteaza sa privim lucrurile asa cum sunt ele si din cauza aceasta, ne confruntam cu cel putin doua realitati distincte iar noi avem datoria imposibila de a alege si a face lucrul corect cand asa ceva est clare imposibil. Fiecare decizie luata are urmari clare, spre deosebire de alte situatii si este greu sa decizi sa faci ceea ce este bine cand acel lucru este imposibil, decizia ta avand repercusiuni grave in orice directie. Exprima foarte clar relativitatea deciziilor cu care ne confruntam si modul in care o simpla perspectiva diferita schimba totul. In alte cuvinte, este greu sa aplici justitia, sa gandesti intr-un mod echidistant si impartial in razboi si cam asa e cu totul doar ca unii vad doar o parte a intregii probleme...

Dumnezeu, din pacate, este doar un fel de evadare din acea lume, un ideal perfect al unei lumi "imperfecte", al unui purgatoriu prin care trebuie sa trecem pentru a ajunge acolo sus. Aceste lucruri ne definesc pe noi si pe lumea din jur iar daca noi facem parte dintr-o astfel de lume, cum l-am caracteriza pe Dumnezeu si lumea din care face el parte ?

Edited by Ovidiu93, 27 November 2011 - 11:55.


#9
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postwiseguy76, on 26th November 2011, 22:50, said:

Noi, si cele mai simple creaturi de pe pamant- virusii :). Suntem singurele fiinte care se multiplica fara control, pana ajung sa distruga organismul care ii gazduieste.

Te inseli. Toate creaturile au aceasta tendinta, numai ca unulele sunt mai eficiente si mai cunoscute decat altele. Sunt destule specii care au fost exterminate de catre pradatori si sisteme ecologice devastate de animale.

#10
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostOvidiu93, on 26th November 2011, 22:38, said:

Sunt curios sa vad ce parere aveti despre razboi. Este justificabil, este onorabil, este unul din cele mai grave lucruri la care putem lua parte din punct de vedere moral, este acceptabil, este unul din acele lucruri cpe care uneori pur si simplu trebuie sa le facem, suntem fortati de propria constiinta sa il luptam sau este pur si simplu egoismul uman ? Ce ne motiveaza sa mergem inainte, sa ne retragem, de ce suntem lasi, de ce suntem curajosi, de ce luam vieti, de ce salvam vieti, pentru ce luptam, de ce luptam, de ce nu luptam si exista o explicatie alb-negru pentru toate aceste lucruri, putem spune clar ca este bine sau nu sa facem un lucru anume, justifica intentiile actiunile noastre si ca sa fiu on-topic fata de arie, chiar este Dumnezeu absolut si poate exista o entitate care sa nu fie supusa lucrurilor pe care noi le infruntam zi de zi ( am ales razboiul pentru ca acolo se pot trage liniile - sau nu - foarte clar), poate Dumnezeu experimenta, invata, este intr-o anumita masura...ca noi ? Daca nu, cum i-am putea defini existenta si daca e, de ce il numim Dumnezeu si care este totusi acea parte umana a Lui ?

Chiar exista acea lume simpla a lui Dumnezeu sau cea la care visam cu totii desi actiunile noastre si intamplarile de aici, impreuna cu relatiile care se construiesc cu alti oameni si tot ceea ce se dezvolta aici este de fapt motivul pentru care visam la acea lume perfecta fara a realiza ca ceea ce este aici, acum, ne defineste ?

In spatele razboilui si oricare actiuni stau nevoile umane. Atat timp cat acestea sunt satisfacute la un nivel decent si/sau sunt controlate de vointa, nu exista tendinta de a agresa alte persoane sau invada spatiul personal al altei/altor fiinte pentru a abtine aceasta satisfactie ...
In viziunea mea singura modalitate efectiva de a preveni razboiul e construirea unei societati dezvoltata dpdv economic, social si politic cu o distributie justa a bogatiei si prin educatie solida.
Si pentru ca ai am amintit de religie, ea nu poate fi o solutie pentru ca nu isi trage "seva" din natural/concret ...

http://en.wikipedia....bal_Peace_Index

http://en.wikipedia....ty-adjusted_HDI

http://en.wikipedia....wiki/Irreligion

Edited by archaeus5, 27 November 2011 - 15:39.


#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
argumente imbecile pro razboi. adevarul este ca in ultimii 60+ ani, timp in care n-a existat nici un conflict mondial, s-a evoluat mult mai mult decit in toata istoria anterioara. pe absolut toate planurile. si tocmai tarile care se caca pe ele prin razboaie au avut cel mai mult de suferit. cu exceptia sua, care urmeaza daca n-o lasa moale :lol:

adevarul este ca decit sa-mi omor prietenii da pa facebook, mai bine ii omor pe aia care-mi cer sa-mi omor prietenii de pe facebook :lol:

#12
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008

View PostOvidiu93, on 27th November 2011, 11:52, said:

Aceste lucruri ne definesc pe noi si pe lumea din jur iar daca noi facem parte dintr-o astfel de lume, cum l-am caracteriza pe Dumnezeu si lumea din care face el parte ?
Incearca sa analizezi razboiul de care vorbesti in cele doua cazuri.
1.Nu exista dumnezeu si
2. Exista dumnezeu
Daca tu esti ateu si pentru tine nu exista dumnezeu ce parere ai despre razboi?

#13
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postjohnnickelby, on 27th November 2011, 15:55, said:

Incearca sa analizezi razboiul de care vorbesti in cele doua cazuri.
1.Nu exista dumnezeu si
2. Exista dumnezeu
Daca tu esti ateu si pentru tine nu exista dumnezeu ce parere ai despre razboi?

Nu spun ca razboiul este ceva bun dar atunci cand tu esti cel care are de suferit pentru actiunile altora, nu exista alta optiune decat de a lupta pentru propria supravietuire. Daca este corect moral, chiar nu sunt sigur dar atat timp cat este singura optiune in fata unui conflict inevitabil, intrebarea este pe locul 2... Nu, razboiul in sine nu este ceva moral corect dar uneori ceea ce este mai rau trebuie facut. Oamenii sunt dispusi si chiar vor lupta pentru ceea ce cred si pentru multe alte motive iar sa ne intrebam daca viziunea noastra este mai buna decat a celorlalti pentru a justifica razboiul, este oarecum o prostie dar paradoxal...Imperiul Roman si alte "mari" civilizatii au facut acest lucru. Din punctul acesta de vedere, distrugerea inseamna creatie dar scopul nu scuza mijloacele. Razboiul, conflictul este o parte a naturii umane si desi il negam si incercam sa il evitam pe cat de mult posibil, suntem totusi rezultatul actiunilor noastre fata de alti oameni. Cum ar arata o lume intreaga de pacifisti, chiar crezi ca ar fi pace pe Pamant :lol: ?

Oamenii cred in unele lucruri si desi multe actiuni pot fi justificate pe baza acelei credinte sau a ceea ce s-a intamplat, rezultatul acestora nu poate fi. Justitia nu se face raspunzand cu aceeasi moneda desi asa ar parea ca este corect.

Ca sa iti raspund intrebarii, daca individul este rezultatul tuturor interactiunilor dintre el si alte persoane, daca constiinta si inteligenta s-au construit pe baza a ceea ce deja exista si s-a intamplat in trecut, cum evolueaza Dumnezeu ? Cum ar fi aceste lucruri privite din perspectiva lui atat timp cat noi nu putem intelege de ce el nu se supune exact acestor principii si a relativitatii ? Orice am face noi, nu ar putea insemna nimic pentru el in comparatie cu oamenii, unde fiecare actiune are o influenta, oricat de mica ar fi. Ar putea Dumnezeu condamna lucrurile rele pe care le facem atat timp cat in fiecare actiune indreptata spre rau exista si o parte buna, oricat de mica ar fi si atat timp cat El nu este implicat direct in ceea ce se intampla aici ?

#14
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostOvidiu93, on 26th November 2011, 21:38, said:

Sunt curios sa vad ce parere aveti despre razboi.
Este justificabil,
este onorabil,
este unul din cele mai grave lucruri la care putem lua parte din punct de vedere moral,
este acceptabil,
este unul din acele lucruri cpe care uneori pur si simplu trebuie sa le facem,
suntem fortati de propria constiinta sa il luptam sau este pur si simplu egoismul uman ?

bla, bla, chiar este Dumnezeu absolut si poate exista o entitate care sa nu fie supusa lucrurilor pe care noi le infruntam zi de zi

( am ales razboiul pentru ca acolo se pot trage liniile - sau nu - foarte clar),

poate Dumnezeu experimenta, invata, este intr-o anumita masura...ca noi ?

Daca nu, cum i-am putea defini existenta si daca e, de ce il numim Dumnezeu si care este totusi acea parte umana a Lui ?

Razboiul este unul dintre lucrurile pe care le face omul cand nu il duce capul la altceva mai bun.
Justificari se gasesc...
Onorabil?!... Doar atunci cand sari in apararea altora.
Atata timp cat e daunator vietii nu prea are, carevasazica, cum sa fie moral.
Din ce perspectiva?...
... adica, un lucru natural precum scarpinatul?...
Tu ce parere ai la acest punct?

Da.

( adica? )

Ce ar fi sa-l intrebi pe Dansul ce face?

Cum adica, daca nu? L-ai gasit deja si l-ai intrebat una alta?

View PostOvidiu93, on 26th November 2011, 21:38, said:

Chiar exista acea lume simpla a lui Dumnezeu

sau cea la care visam cu totii

desi actiunile noastre si intamplarile de aici, impreuna cu relatiile care se construiesc cu alti oameni si tot ceea ce se dezvolta aici este de fapt motivul pentru care visam la acea lume perfecta

fara a realiza ca ceea ce este aici, acum, ne defineste ?

Da de unde ai aflat tu ca lumea lui Dumnezeu e simpla?

Pai de unde sa stim la ce lume visezi tu, si viceversa?...

Aha, adica daca e perfecta, inseamna ca e simpla B)

Dumnezeu stie ce ai vrut sa spui..., ca nu prea cred ca tu mi-ai putea explica.

#15
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008

View PostOvidiu93, on 27th November 2011, 16:34, said:

Ar putea Dumnezeu condamna lucrurile rele pe care le facem atat timp cat in fiecare actiune indreptata spre rau exista si o parte buna, oricat de mica ar fi si atat timp cat El nu este implicat direct in ceea ce se intampla aici ?
Ovidiu, razboiul exista pentru ca este o caracteristica a omului datorata evolutiei, sau pentru ca Dumnezeu a facut o lume imperfecta?

#16
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postjohnnickelby, on 27th November 2011, 19:22, said:

Ovidiu, razboiul exista pentru ca este o caracteristica a omului datorata evolutiei, sau pentru ca Dumnezeu a facut o lume imperfecta?

Si cine a facut omul?  :rolleyes:

#17
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008

View Postarchaeus5, on 27th November 2011, 18:36, said:

Si cine a facut omul?  :rolleyes:
Eu am intrebat primul. :rolleyes:

#18
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postjohnnickelby, on 27th November 2011, 19:39, said:

Eu am intrebat primul. :rolleyes:
Si daca ai intrebat primul schimba ordine a lucrurilor? :blink:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate