Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...
 Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...
 Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...
 Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...
 

Adaptor cu confirmare focus

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mihai971

mihai971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.11.2011
As vrea sa stiu care e diferenta dintre un adaptor care are un cip lipit pe montura si altul care nu are. Banuiesc ca cipul e la misto pus, ca nu are nicio legatura cu obiectivul sau ma insel eu.
Intreb pentru ca vreau sa-mi cumpar un adaptor M42 la EOS si nu as da dublu numai ca are lipit un cip.

#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,219
  • Înscris: 12.06.2004
Chipul ala e pentru confirmarea focalizarii, parca.

#3
adriahno

adriahno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 06.07.2006
In cip-ul acela sunt stocate informatii care mint body-ul ca are un obiectiv gen 50mm f1.4
Explicatia aproximativa este aceasta: cand tu invarti de inelul de focalizare si atingi punctul de focus (in centrul imaginii) aparatul iti va confirma sonor si vizual focusul datorita cipului din adaptor. E mult mai simplu cu ciplu acela.

#4
Denali

Denali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.01.2007
Iti pot spune in cunostinta de cauza ca cipul nu e pus degeaba.
  Functioneaza chiar si in situatia in care in adaptor am introdus un alt adaptor; mai exact: un adaptor de la PK (Pentax) la EOS in care e introdus un alt adaptor de la m42 la PK (Pentax).
  Primul adaptor e cel cu cipul si confirma vizual( punctul central) si sonor obtinerea focalizarii

#5
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
am si eu o mica nelamurire referitoare la aceste adaptoare , detin un obiectiv Helios 44 58mm f2 , de la un zenit si as vrea sa il folosesc din nou pe body-ul de canon 1100d, pe langa obiectivul de kit 18-55. Cine a folosit inelul adaptor cu confirmare de focus ? de unde la luat ? pe okazi am vazut ca sunt undeva in jur de 80 de lei iar la cineva in aria bursei foto cam 120 de lei. merita investita sau mai bine ma orientez cate un obiectiv canon 50mm f1,8  second hand ( am vazut ca sunt in jur de 300 de lei )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate