Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 

home cinema - pc

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
sythrus

sythrus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.11.2011
salut. recent mi-am cumparat un home cinema sony, model: DAV-DZ740. detalii aici: http://www.shopmania...-dz740-17301908
in spatele aparatului(in afara de boxe) mai am doua sloturi: HDMI si DIGITAL IN. cei de la magazin mi-au zis ca pot sa-l leg prin HDMI. am incercat cu cablul pe care il foloseam pentru conexiune PC - TV, insa calculatorul nu imi recunoaste home cinema-ul("Not plugged in"). cablul l-am intors pe toate partile si in toate pozitiile. nu mi-l recunoaste.
aveti vreun sfat cum sa rezolv aceasta problema? sau daca "digital in" ma ajuta cu ceva?(nu stiu exact ce inseamna)
ps: ar trebui sa mearga si cu HDMI, sau incerc degeaba? ms.

Edited by sythrus, 22 November 2011 - 19:34.


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Cand conectai pc-ul la TV prin HDMI aveai si sunet de la calculator in TV?

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,052
  • Înscris: 08.08.2002
Era mult mai intelept daca intrebai inainte da a merge la cumparaturi ...
La cat costa Sony-ul ala sigur ai doar un HDMI-out si Digital in e o intrare optica, ft. probabil singura intrare digitala in HC la care acum tu vrei probabil sa conectezi si tv-ul si pc-ul.

#4
sythrus

sythrus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.11.2011

View Postedigee, on 22nd November 2011, 22:43, said:

Cand conectai pc-ul la TV prin HDMI aveai si sunet de la calculator in TV?

da, aveam si sunet in televizor. asta m-au intrebat si cei de la magazin, si mi-au zis ca daca aveam sunet n-o sa am probleme sa-l conectez la pc.

View PostMD, on 23rd November 2011, 00:55, said:

Era mult mai intelept daca intrebai inainte da a merge la cumparaturi ...
La cat costa Sony-ul ala sigur ai doar un HDMI-out si Digital in e o intrare optica, ft. probabil singura intrare digitala in HC la care acum tu vrei probabil sa conectezi si tv-ul si pc-ul.

adica rezolvarea mea ar fi printr-un cablu prin care sa leg pc-ul de home cinema prin DIGITAL IN?

Edited by sythrus, 23 November 2011 - 06:40.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

View Postsythrus, on 23rd November 2011, 06:25, said:

adica rezolvarea mea ar fi printr-un cablu prin care sa leg pc-ul de home cinema prin DIGITAL IN?
Da asa este n-are decat HDMI out. Uite aici
Folosesti iesirea SPDIF de pe placa audio a calculatorului. In cazul de fata folosesti un cablu optic cu adaptor pt. 3,5 mm la unul din capete:
[ http://i43.tinypic.com/30v1uuf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai vezi si aici

Edited by edigee, 23 November 2011 - 11:08.


#6
sythrus

sythrus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.11.2011
azi am fost la ei si era un baiat care se pricepea mai bine si mi-a zis ca l-am luat degeaba ca n-o sa pot sa-l conectez la pc.. in concluzie, am fost la ei si l-am schimbat cu un LG ht905ta.. nu stiu ce "afacere" am facut schimbandu-l cu aceasta marca, dar sunt multumit de el - l-am conectat prin HDMI foarte usor. va multumesc pentru raspunsuri.

LT: o alta varianta prin care puteam sa pastrez home cinema-ul sony era sa-mi cumpar pentru calculator o placa audio cu digital out. am preferat sa nu ma complic.

Edited by sythrus, 23 November 2011 - 19:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate