Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Sfat pentru gard

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
augustinmed

augustinmed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.07.2010
Salut baieti , am achizitionat un teren acum un an si ceva in urma , iar in primavara as vrea in principiu sa demarez constructia unei case.
Acum am cateva nelamuriri , dar mai intai trebuie sa dau cateva date sumare despre pozitionarea terenului.
Terenul este de forma dreptunghiulara 17/51 ( 17 deschiderea ) , se afla intr-o zona intravilana prin PUZ ( adica e cam islaz deocamdata ) , la 30m in stanga mea este practic intravilanul "vechi" deci plin de case/vile/pensiuni locuite , in partea dreapta ( ...cerul si pamantul :) , glumesc ) 3 curajosi au inceput si au si ridicat cateva case ( la ~ 100m de mine ) , unul si-a facut gard zidit din BCA , altul din plasa zincata bordurata , 2 nu au imprejmuit deloc.
Prima nelamurire se refera la oportunitatea imprejmuirii - cand si daca ar trebuii realizata. ( eu ma gandeam ca ar fi bine sa imprejmuiesc pana incep constructia )
A doua se refera la tipul gardului - sunt 3 variante din punctul meu de vedere:( cu mentiunea ca in ambele cazuri as opta pentru fundatie de gard cu soclu din beton )

A. Gard din panouri de beton
        Avantaj - nu-l fura nici piranda pirandelor
        Dezavantaje - cand intri in curte la o deschidere de 17m arata ca la puscarie ; pretul considerabil mai mare

B. Gard din plasa zincata bordurata
        Avantaj - arata foarte frumos si e si mai ieftin
        Dezavantaj - foarte posibil sa se "evapore" peste noapte

C. Gard struto-camila
Pun stalpii din beton ( cei pentru gardul din placi de beton ) cu plasa zincata intre.( las niste mustati in soclu ...vad eu cum sudez placiel de sarma intre ele )
Mentiune - pe un colt din teren si-au facut un mic drum/sleau masinile , astia cu basculantele o mai taie si ei pe-acolo uneori in drumul lor catre unele case in constructie
Avantaje:
  Sunt imposibil de furat , chiar daca-i fura nu prea mai au ce sa faca cu ei pentru ca va trebuii sa-i rupa din fundatia lor
  Daca noaptea vreu-un tampit beat cu basculanta o taie otova macar se izbeste si se va opri in ei , in felul asta nu risc sa-mi deterioreze viitoarea constructie sau sa dea peste vre-un garaj / rulota ( pe care vreau s-o amplasez pe teren pentru o viitoare echipa de muncitori ...Doamne fereste sa mai si loveasca pe vre-unul dintre ei noaptea cand dorm ) ; plus ca daca izbeste vre-un stalp data viitoare cand o mai cara la negru :) o sa-nvete ca pe-acolo "nu se trece" :).
  Daca se fura plasa de sarma zincata dintre stalpi , macar raman cu stalpii si cu soclul din beton , ma invat minte si vin si pun placile si-am terminat.
Dezavantaj - complicat al naibii sa prinzi placile intre ele cu stalpii de beton intre ; o sa arate cam "dubios" :)

Orice sfaturi sau sugestii sunt binevenite.
Multumesc mult

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,725
  • Înscris: 26.11.2001
Cel mai frumos ramane varianta C, dar sa pui plasa zincata intre stalpi arata oribil.
Varianta B, daca e facuta elegant arata f. bine, iar daca sudezi plasele nu le fura nimeni. (vezi in special in Germania)

Problema este ca varianta B o vei regreta in prima iarna in camp (din experienta), cand toata zapada va fi la tine in curte => vei pune plase, care in 2 ani vor arata oribil.

Cel mai bine/durabil ramane varianta C, dar intre stalpi trebuie sa pui ceva mai stilizat, chiar lemn bine tratat.

#3
vlad59

vlad59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.09.2011
de ce nu incerci si o varianta de gard verde din plante ....fara beton/plase etc
exista multe solutii in sensul acesta
pina termini de facut casa au crescut si arbustii
fara doar si poate poarta de acces este altceva....
asa vei evita sa bagi bani f.multi in amenajarea exterioara a terenului

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
asta ai vazut http://forum.softped...t...=758072&hl=

eu am pus doar pe-o laterala ... nu e cine stie ce dar nici foarte rau nu arata

Merge apoi infrumutesat cu o perdea de gard viu, eu am de gand sa alternez trandafiri cataratori cu arbursti fructiferi

La deschidere eu zic sa nu faci nimic (permanent) pana nu termini casa), sa sa-ti trebuiasca acces ptr utilaje, sa ai unde pozitiona pompa si macaraua, etc
Initial ceva cat mai antifurt (plasa sudata) apoi la final ceva dragut - stalpi de ramaida cu panouri de lemn, etc

Edited by Tarzy, 16 November 2011 - 10:43.


#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 10.05.2007
Sau varianta D?

Attached Files



#6
gogaie00

gogaie00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.11.2011

 Astrul, on 16th November 2011, 14:22, said:

Sau varianta D?
fain. da daca era un pic mai inalt era si mai fain ?! plus cu niste tunuri si cativa strejeri la poarta ..se intregea tot peisajul .
daca era cocotat pe un varf de deal sau la o margine de padure ..mai mergea ..da asa in mijlocul localitatii e cam ..

#7
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
bine ar fi sa faci un gard provizoriu pana termini casa ca mai ai de intrat cu un camion, o raba, un buldoexcavator si sa nu-l darame
pana termini si casa mai ai timp sa te mai gandesti :huh:

#8
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 Astrul, on 16th November 2011, 13:22, said:

Sau varianta D?
Cand ai fost prin Iasi?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate