Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 

Impedanta incinta 3 canale

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ZZNemessis

ZZNemessis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.04.2008
Salut, am un amplificator care suporta 6-8 ohmi, si vreau sa fac niste sateliti pe 3 cai. Ideea e ca nu stiu cum sa le leg pentru a avea 6-8 ohmi. Iau toate 3 difuzoarele pe 8 ohmi sau iau 2 pe 8 si unul pe 4? sau invers? :habarnam:

#2
Sarcastic

Sarcastic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 13.11.2011
Toti de 8, 2 legati in paralel si al treilea in serie.

Edited by Sarcastic, 14 November 2011 - 05:32.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Difuzoarele sint identice sau sint axate pe diferite frecvente+ce puteri au? Daca sint pe frecvente diferite iti trebuie filtre.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Da-ne mai multe amanunte ,amplificatorul e multicanal? (adica 5.1) , sau stereo? Daca e stereo in nici un caz nu obtii ceva acceptabil cu ce vrei tu sa faci. Incintele pe 3 cai au de obicei cate un difuzor diferit pe benzi de frecventa( dif. de bas ,de medii si de inalte-tweeter). Boxele pe 3 cai( si boxele in general ) nu sunt usor de construit ,nu pui doar niste difuzoare intr-o cutie si gata. Trebuie expierenta ,cunostinte solide de electronica si acustica.

Edited by edigee, 14 November 2011 - 12:19.


#5
ZZNemessis

ZZNemessis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.04.2008
sistemul e 5.1, sunt pe inalte, medii si joase. Puterile sunt apropiate(25-30rms/difuzor), la inceput o sa folosesc condensatoare pentru medii si inalte si in timp o sa fac niste filtre, deocamdata mai studiez, se pare ca e destul de problematica treaba cu filtrele si trebuie ales mai  atent :lol:  Oricum intre timp o sa ascult la maxim jumatate din putere, cred ca nici atat, in total sunt 475w rms, am gasit calculatorul acesta:"http://www.diyaudioa...ator/APCXOver/", sper sa ma ajute  :rolleyes:

Edited by ZZNemessis, 14 November 2011 - 12:30.


#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
475W rms n-are absolut nicio legatura cu puterea reala a amplificatorului. Ti-am mai spus treaba nu e deloc simpla ,am un amic care lucreaza de vreo 3 ani la niste incinte pe 3 cai ,nici acum nu e pe deplin multumit de rezultat. Un sistem 5.1 nu e nici pe departe asa pretentios dar totusi e mult de munca. Ai niste difuzoare foarte bune? ,crezi ca ce vei face tu va suna mai bine decat un sistem 5.1 cumparat din magazin? Faci o mare economie la buget?

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,884
  • Înscris: 08.12.2006
Răspuns strict ontopic: difuzor de bas de 6-8 ohmi + filtru  3 căi, difuzoarele de medii și înalte pot fi la aceeași impedanță, la impedanță mai mică sau mai mare decât cea a difuzorului de bas, în funcție de specificațiile acestora, construcția filtrului și rezultatul dorit. Difuzoarele de medii și înalte nu se leagă (în serie sau paralel) cu cel de bas, ci la ieșirile corespunzătoare ale filtrului.
Pt configurația spartană (câte un condensator pt medii/înalte) ia difuzoare de 8 ohmi.

Puțin off topic: Construcția unei incinte pe trei căi nu înseamnă doar să faci o cutie pe care să pui trei difuzoare. Fără cunoștințe măcar elementare un asemenea demers nu va produce un rezultat satisfăcător, chiar dacă se folosește o schemă/configurație consacrată. Citește întâi topicul acesta: http://forum.softped...showtopic=14691 + sursele de informare indicate în acel topic, după ce înțelegi cum funcționează o astfel de incintă poți purcede la alegerea difuzoarelor, alegerea tipului de incintă, calcularea dimensiunilor, conceperea filtrelor (sau cumpărarea unor filtre la specificațiile necesare/dorite).

#8
ZZNemessis

ZZNemessis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.04.2008
475 e puterea amplificatorului, puterea difuzoarelor e 200+5x80, o parte din ele le-am primit de la cineva, sunt destul de ok, membrana cauciucata etc. Un sistem de sa zicem 1000 de lei din magazin ce calitate crezi ca are??Sincer, numai difuzoarele din sistem sunt destul de low budget, ca sa nu mai vorbim de amplificator, reglajele pe care le are(sau nu le are), materialul incintelor etc. Un producator trebuie sa castige si el, si ma gandesc ca e o parte importanta din pretul acelui sistem, iar ce ramane e o suma de nimic daca stai sa te gandesti ca intra minim 11 driveri si se mai lauda si cu puteri de 200+ rms. Mare economie la buget? da zic eu am avut ocazia sa iau un amplificator de firma destul de bun la un pret derizoriu, in total nu stiu daca voi trece de 500 de lei(nu are rost sa intru in detalii, dar multe lucruri le obtin gratuit), dar rezultatul va fi un sistem care se va auzi mai bine decat sisteme din magazin de 1000 de lei, poate chiar mai mult daca realizez bine filtrele si incintele. Si la urma ai dreptate, e greu sa gasesti un sistem care sa iti placa 100% cum se aude, fiecare are alte urechi :D

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Boxele nu se fac se cumpara.
Pentru rezultatele mai bune decat le-ai avea cu boxele originale ai o singura sansa si anume sa iei niste boxe mai mari/puternice de la un alt sistem din acceeasi serie (daca exista asa ceva la producatorul respectiv).
Ce sistem este?

#10
ZZNemessis

ZZNemessis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.04.2008
Un denon pe 5 canale si o statie mono pentru subwoofer de 100rms, nu stiu exact modelul deoarece nu e la mine momentan  :)

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Uite aici un Denon 5.1 la care scrie 475w RMS!
http://www.buy.com/p.../216994965.html
Daca ai sa te uiti mai jos ai sa vezi ca consuma 330W "in blana". Deci are cel mult 70w/canal cu ingaduinta. RMS e "umflata " mult chiar de producatori seriosi ca Denon.

Edited by edigee, 14 November 2011 - 13:38.


#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Iti bati joc de aparat. Credeam ca e vorb a de vreun sistem home cinema dintr-ala cu DVD.
Merita niste boxe bune, nu unele facute.

Nu e genul de aparat de care crezi tu. Cu niste boxe cat de cat ok se va auzi chiar bine.
In nici un caz nu a fost 1000 de lei cu tot cu boxe.

#13
karpi

karpi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 04.08.2006

View PostZZNemessis, on 14th November 2011, 12:30, said:

sistemul e 5.1, sunt pe inalte, medii si joase. Puterile sunt apropiate(25-30rms/difuzor), la inceput o sa folosesc condensatoare pentru medii si inalte si in timp o sa fac niste filtre, deocamdata mai studiez, se pare ca e destul de problematica treaba cu filtrele si trebuie ales mai  atent :lol:  Oricum intre timp o sa ascult la maxim jumatate din putere, cred ca nici atat, in total sunt 475w rms, am gasit calculatorul acesta:"http://www.diyaudioa...ator/APCXOver/", sper sa ma ajute  :rolleyes:

0,5KW in casa ? poate la bloc?
Si jumatate  adica  237W ar fi cam mult chiar si cu difuzoare de camera cu SPL redus.
RMS ? in cazul statiilor HiFi sau de camera cu tensiunea stabilizata nu este diferenta intre RMS si Music Power .
Acea diferenta apare numai la statiile cu sursa adaptoare ( bloc alimentare ) mai ieftina cu rezistenta interna "mare" la care in varfuri  mai lungi de "timpul muzical" scade tensiunea de alimentare si deci scade puterea p eiesire...( compresie de putere electrica ).

Iei orice schema ,sunt cu sutele, si realizezi doua filtre ,cum ies asa sunt OK .Prea multe fara un laborator dotat nu ai cum sa scoti in cea ce priveste calitatea.
Nu cred ca o sa auzi diferente de calitate  de la filtru la filtru , sunt detalii foarte fine ce numai dupa multa experienta poti sa le observi ,si numai in conditii "ideale".

Edited by karpi, 25 November 2011 - 11:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate