Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Probleme cu motorul

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Aburici

Aburici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.02.2004
Am un motoras H-H Moteck SG2100A de vreo 6 ani pe care am montata o antena de 90 pentru a ma uita la canalele free romanesti. A mers totul ok pana acum, dar de ceva vreme imi face figuri la schimbarea canalului. In sensu ca si atunci cand sunt pe acelasi satelit si schimb canalul nu merge tot timpul. uneori chiar de loc. daca pun cablul direct in LNB merge fara probleme. In afara faptului ca atunci cand trece firul prin motoras ini scade semnalul cu vreo 10% mai face si figura asta. De exemplu daca sunt pe in canal de pe fregventa 10xxx pol V merge si daca schimb pe un canal pe fregventa 11xxx pol V nu merge cu toate ca sunt sigur ca este semnal si antena este pozitionata corect. Aveti idee care poate fi problema? Asi putea sa pun un T la intrarea in motoras si sa ma duc direct la LNB fara sa mai trec semnalul de la LNB prin motoras sau trebuie sa treaca numaidecat prin motoras semnalul? Asta pentru-ca de invartit invarte bine.

#2
micutzulvrajitor

micutzulvrajitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.11.2011
in primul rand iti recomand niste ore de gramatica, in cazul in care ai terminat deja scoala. in al doilea rand imi place cum scrii, pari un om linistit si cu bun simt cum rar mai gasesti astazi - genul columbofilului din Bunavestire. in al treilea rand, ca sa fiu un pic ontopic si sa nu ma dea astia afara :) , cel mai bine iti pui cablu.

Edited by micutzulvrajitor, 07 November 2011 - 21:53.


#3
Aburici

Aburici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.02.2004

View Postmicutzulvrajitor, on 7th November 2011, 21:51, said:

in primul rand iti recomand niste ore de gramatica, in cazul in care ai terminat deja scoala. in al doilea rand imi place cum scrii, pari un om linistit si cu bun simt cum rar mai gasesti astazi - genul columbofilului din Bunavestire. in al treilea rand, ca sa fiu un pic ontopic si sa nu ma dea astia afara :) , cel mai bine iti pui cablu.

Cred ca mai bine evitai comentariul. In primul rand daca vrei sa faci observatie cuiva sa scrie gramatical ar fi bine sa scrii si tu gramatical.
Sa fiu sincer nu vad unde esti ontopic. Aaa sa ma leg cu cablu? Crezi ca ar merge cu vreo 3000km de cablu?

#4
battman

battman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 05.04.2011

View PostAburici, on 7th November 2011, 22:02, said:

Cred ca mai bine evitai comentariul. In primul rand daca vrei sa faci observatie cuiva sa scrie gramatical ar fi bine sa scrii si tu gramatical.
Sa fiu sincer nu vad unde esti ontopic. Aaa sa ma leg cu cablu? Crezi ca ar merge cu vreo 3000km de cablu?

da unde dracu stai ma? pe everest?

#5
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,037
  • Înscris: 20.12.2007
In primul rand @Aburici , verifica cu atentie conectorii lnb-hh  si hh-receptor .
Este posibil ca datorita umiditatii sa nu mai contacteze perfect .
Este doar o supozitie .

#6
Aburici

Aburici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.02.2004

View Postbattman, on 7th November 2011, 23:18, said:

da unde dracu stai ma? pe everest?
Alt comentariu offtopic care putea fi evitat, dar se pare ca e plin forumul de oameni care nu au ce face. Macar sa fi stat putin pe langa subiect nu ar fi rau. Nu de alta, dar cu asa oameni pe forumuri cred ca isi pierd interesul multi utilizatori.

View Postbog4u, on 7th November 2011, 23:36, said:

In primul rand @Aburici , verifica cu atentie conectorii lnb-hh  si hh-receptor .
Este posibil ca datorita umiditatii sa nu mai contacteze perfect .
Este doar o supozitie .
In sfarsit un comentariu ontopic. Multumesc!
Asa credeam si eu initial, dar am verificat, am dat cu spray de contacte, poate nu fac contact bine conectorii, am schimbat cu un alt LNB dar situatia nu s-a schimbat.

#7
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,037
  • Înscris: 20.12.2007
Mda , poti incerca un reset chiar din H-H .
Daca nu isi revine , cred ca  doar un service specializat te poate ajuta .
Am si eu un strong 2100 de 3 ani , o singura problema am remarcat : conectat la un vantage x201 nu primeste suficienta tensiune pentru o rotire cursiva .
Pe alte  stb-uri(strong , opticum, vu+ , kaon , optibox) functioneaza impecabil .
Succes !

#8
Aburici

Aburici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.02.2004
OK! Am vazut butonul de reset, dar sincer nu m-am gandit sa resetez. Oare daca pun un T intre intrarea de la motoras si LNB o sa mearga?

#9
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,037
  • Înscris: 20.12.2007
Nu vad ce te-ar retine sa incerci ?
Ce este mai precis acel T la care faci referire ?

Edited by bog4u, 07 November 2011 - 23:40.


#10
Aburici

Aburici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.02.2004
Am incercat si cu reset dar nu merge. Prin T ma refeream la un conector asa:
http://www.ebay.co.u...=item35b69224b4
Adica sa conectez receiverul, motorasul si LNB-ul in acel "T"

#11
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,037
  • Înscris: 20.12.2007
Nu stiu daca va functiona !
Practic vor fi 2 cabluri : cum le conectezi pe ambele in receptor ? Sau o faci separat , cand schimbi canale nu schimbi si satelitul , iar cand schimbi satelitul introduci cablul de la H-H .
Daca ai fi avut un lnb cu 2 iesiri atunci ai fi rezolvat problema fara splitter, insa tot ar fi trebuit sa manevrezi 2 cabluri .

#12
micutzulvrajitor

micutzulvrajitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.11.2011
uite ca si in Arges avem oameni de isprava... bravo! :)

#13
Aburici

Aburici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.02.2004
Rezolvat cu un "T"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate