Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...
 Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...
 Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?
 Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 

Server de mail

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 06.08.2008
Salut ,

Ma intereseaza sa stiu daca un server de mail este dificil de configurat.Mentionez ca doresc sa pun la punct un server de acest gen pentru uz propriu.Am gasit ceva tutoriale pe net si m-am uitat peste ele.Am folosit OpenSuSE si vreau sa raman la el.As dori un raspuns din partea celor care se ocupa cu asta.Cat de dificil este sa il setezi manual de la 0 , fara a folosi YAST ?
Eventual daca nu cer prea mult , se poate un link specific Suse pentru asta ?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpaso87, on 31st October 2011, 01:27, said:

Salut ,

Ma intereseaza sa stiu daca un server de mail este dificil de configurat.[...]

Nu, depinde si care vrei sa il folosesti, sendmail, qmail, postfix.


View Postpaso87, on 31st October 2011, 01:27, said:

[...]Mentionez ca doresc sa pun la punct un server de acest gen pentru uz propriu.[...]

Doar pentru a trimite, SMTP, sau sa si primesti, IMAP(S) / POP3(S)?

View Postpaso87, on 31st October 2011, 01:27, said:

[...]Cat de dificil este sa il setezi manual de la 0 , fara a folosi YAST ? [...]

YaST doar il instaleaza, daca nu ma insel eu. Nu folosesc suse dar daca tin minte bine din yast nu faci mare branza aka configurare. Daca vrei ceva ca lumea o faci tu de mana nu din yast. Dificil nu e, doar sa vrei sa pui pe picioare un server de mail si sa iti dai interesul.

#3
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 06.08.2008
Probabil o sa ma indrept spre postfix.Vreau sa il configurez sa receptionez si sa trimit mailuri.As dori de asemenea sa pot configura MS OUTLOOK pe el.Deci pe ce ma pot orienta ?

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
http://tr.opensuse.o...il_server_HOWTO
http://www.howtoforg...er_opensuse10.3

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Postfix (SMTP) + Postfix Admin + Dovecot (IMAP(S) / POP3(S))

Daca pui doar postfix poti doar trimite, eu il folosesc pe laptop si pe masina de la munca ca sa nu ma chinui sa trec prin smtp-ul firmei. Pe partea de receptionare mail ai nevoie de Dovecot. Postfix Admin face exact ce zice numele, administrezi postfixul aka adaugi domenii / casute de mail pe domeniile respective / stergi /modifici / etc.

Tine minte ca sa primesti mailuri mai trebuie sa ai si un domeniu si sa treci cel server ca MX pentru domeniul respectiv ca altfel nu vei primi nici un mail decat cele trimise local adica [email protected] castre user@masina prin postfixul de pe masina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate