Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 

poze importate in indesign

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
baby_trapped

baby_trapped

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.10.2011
Buna ziua,
am o problema care ma deranjeaza de ceva timp.
in momentul in care folosind edith with, deschid o poza din indesign si o mai prelucrez in photoshop intalnesc urmatoarele probleme:
1. nu o pot salva cu save as deoarece imi da mesajul postat in attach. O salvez in alta parte, dar tot nu o pot readuce in link-ul in care lucrez pana cand nu arunc vechea poza.
2. in momentul in care am updatat o poza cu path, poza adusa in fisierul indesign nu tine cont de path, asa ca o trec prin object/climpping path.
E o setare grasita la setare sau buba e din alta parte?
Multam fain

Attached Files



#2
broink

broink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2004
Photoshop-ul nu vrea sa salveze deoarece stie ca poza respectiva este folosita de Indesign.
Cred ca asta e problema, un conflict intre ele.
Incearca sa deschizi poza direct din folderul unde e salvata, nu cu "edith with".
Dupa editare, poti updata poza din menul Links (Command+Shift+D) din Indesign, oricum va "tipa" ca trebuie sa o updatezi.
Vezi ca poti face si replace, tot din acelasi menu.
Sau, inchide Indesign, modifica linkul, deschide din nou Indesign si se va updata automat.
Pentru pct. 2, nu pot sa imi dau seama ce se intampla, nu prea lucrez cu cliping path-uri.

#3
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
daca nu schimbi numele pozei sau locatia, dai SAVE, nu SAVE AS

dupa ce faci path in photoshop, pentru ca acesta sa fie recunoscut de alt program de import imagini, te duci pe path si selectezi optiunea de clipping path

asa lucrezi corect...
;)

Attached Files


Edited by dacuburebista, 28 October 2011 - 08:59.


#4
broink

broink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2004
dacuburebista, el da Save, dar Photoshopul ii spune ca nu poate salva, imaginea este folosita de alt program.
Stiu ca am patit si eu la fel si nu am descoperit alta modalitate.
Citeam acum, rearanjarea spatiului de lucru si salvarea acestuia, ar rezolva problema.

#5
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View Postbroink, on 28th October 2011, 10:05, said:

dacuburebista, el da Save, dar Photoshopul ii spune ca nu poate salva, imaginea este folosita de alt program.
Stiu ca am patit si eu la fel si nu am descoperit alta modalitate.
Citeam acum, rearanjarea spatiului de lucru si salvarea acestuia, ar rezolva problema.


dacă ești atent, reușești!
dând comanda SAVE, photoshop poate salva
dând comanda SAVE AS, în aceeași locație, cu același nume, photoshop nu poate salva, deoarece folosește chiar el acea imagine...
;)

#6
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postbaby_trapped, on 27th October 2011, 16:02, said:

2. in momentul in care am updatat o poza cu path, poza adusa in fisierul indesign nu tine cont de path, asa ca o trec prin object/climpping path.

Optiunea asta exista pentru situatia cand ai, de exemplu, o fotografie cu 5 obiecte si folosesti fiecare obiect in alt frame de indesign. Ca atare, faci pentru fiecare un path, si alegi in indesign dupa care path sa faca clipping. Altminteri, daca ai un singur path/imagine, trebuie sa-l faci clipping cum zise si dacu'. O alta posibilitate: la importul respectivei imagini, cand selectezi fisierul de importat, ai in stanga jos in fereastra o casuta "show import options". Daca bifezi, iti apar optiuni suplimentare la import, printre care si "Apply Photoshop Clipping Path". Daca aia e debifata, natural ca nu-ti vede clipping-ul (in caz ca l-ai facut initial).

View Postbroink, on 28th October 2011, 09:25, said:

Photoshop-ul nu vrea sa salveze deoarece stie ca poza respectiva este folosita de Indesign.

1. in InDesign, in panel-ul de links, ai un icon mic, in forma de creion, care zice "edit original", deci asta nu genereaza conflict

2. InDesign nu tine deschis fisierul original, ci un preview la 72 dpi pe care si-l face la prima folosire a respectivei imagini externe sau la updatarea ei. "Deschiderea" originalului se face in momentul exportului unui fisier hires, de exemplu pentru tipar.

Edited by skandal, 28 October 2011 - 13:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate