Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...
 Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...
 Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...
 1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...
 

Tabere de cercetasi

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare tuturor,
Voiam sa intreb daca stie cineva, daca se organizeaza la noi asa zisele "tabere de cercetasi" si cam ce regim au.
M-ar interesa in special daca au inclusa si putina "militarie", ca putina disciplina impusa adolescentilor nu ar strica in ziua de azi.
Am gasit pe site-uri, dar nu am inteles prea multe, in afara faptului ca predomina activitatile sportive, e bine si asta, dar ma gandesc ca e nevoie de ceva mai mult...
Multumesc anticipat.

Edited by bonygy, 18 October 2011 - 08:44.


#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,118
  • Înscris: 07.07.2006
Io am vazut una, in Apuseni, erau mai degraba copii, intre 8 si 14 ani, destul de multi, peste 30, organizata ca in filme, cu bucatarie (in aer liber, bineinteles), unde se facea de serviciu prin rotatie, corturi, foc de tabara, drumetii zilnice, militarie in sensul de program impus, disciplina la masa - se asezau la coada la cazan sa isi ia portia, cintece de tabara etc. Ocupau niste sute de metri patrati in poiana la Grajduri (Glavoi). Amanunte nu cunosc, doar i-am observat ca pe niste vecini de camping.

Din auzite, despre alte tabere, ca nu o fi un singur organizator in toata tara, am auzit si lucruri nasoale, gen lipsa de responsabilitate, accidente.

#3
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,814
  • Înscris: 02.06.2006
Am un copil care este cercetaș de vreo zece ani. Cînd nu merg în tabere, au întîlniri săptămînale, la care participă cu entuziasm. În tabere nu se face militărie, așa cum se făcea în mod absurd cu pionierii pe vremuri. Și nici îndoctrinare de nici un fel. În schimb, se deprinde un anumit stil de viață orientat pe camaraderie, trai în natură și în comunitate. Majoritatea cercetașilor cu care am avut contacte sînt niște tineri echilibrați dar și exuberanți, cu deprinderi care îi fac capabili să se auto-organizeze, cu un balans corect între independență și coeziune de grup etc.
Puse toate una peste alta, îmi place ce se întîmplă acolo și consider că este o experiență benefică pentru copii.

View Postabancor, on 18th October 2011, 09:55, said:

Din auzite, despre alte tabere, ca nu o fi un singur organizator in toata tara, am auzit si lucruri nasoale, gen lipsa de responsabilitate, accidente.
Și eu am auzit tot felul de povești, dar realitatea le cam infirmă.

Later Edit:
@bonygy, în taberele de cercetași participă doar cercetașii. Nu sînt niște tabere ca cele comerciale, în care se înscrie lumea ca în excursii. Așa că primul pas ar fi să-ți înscrii copilul la cercetași, să vadă dacă îi place sau nu.

Edited by Iocan, 18 October 2011 - 09:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate