Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

jgheaburi

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
zvunculik

zvunculik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.04.2010
salut am si eu o intrebare daca poate sa ma ajute cineva am cumparat un sistem de jgheaburi lindab acoperisul casei este din tigla. unde trebuie sa montez carligele de sustiere a jgheabului deoarece deasupra capriorului nu mai imi permite tigla

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Foarte buna intrebarea ! Felicitari ! Pesupun ca incornoratu nu permite nici montarea dedesupt sau in lateral ceea ce corespunde cu ce zicea nevasta-mea: nu esti bun de nimic ! La dracu cu lindab. La cat costa ai putea crede ca se monteaza singur . Dar , nu !

#3
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... sistemul Lindab precum si cele Lindab-like permit montarea carligelor in lateralul capriorului dar pentru un montaj profesional ai nevoie de doua scule:dispozitiv de rasucit carlige (permite modificarea carligului pentru al putea monta in lateralul capriorului) si dispozitiv de indoit carlige (asigura indoirea carligelor in mod egal pentru a putea fi usor aliniate)... totusi sa stii ca montatul ulucelor nu este tocmai o plimbare in parc si eu ti-as recomanda cu caldura sa apelezi la o echipa specializata de montaj... e pacat de banii pe care i-ai dat (care cu siguranta nu au fost putini)... bafta!

#4
zvunculik

zvunculik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.04.2010
mersi pentru ideei dar asi  vrea sa fie mascate carligele cat de mult se poate

#5
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 zvunculik, on 16th October 2011, 01:26, said:

mersi pentru ideei dar asi  vrea sa fie mascate carligele cat de mult se poate
Tigla permite sa montezi carligele daca ridici primul rand(daca sunt batute in cuie e mai dificil).lindab si inca cativa au si carlige care se monteaza pe fata capriorului sau pe pazie. numai ca ele sunt mai putin rezistente la greutatea zapezii si ghetii din jgheab.
Rasucitul carligului pt a fi montat in lateral este o imensa tampenie si se poate face doar cu carligele din platbanda moale sau forjate (la cald sau cu un dispozitiv special si la rece) .oricum montajul in acest caz necesita experienta de tigani cu palarie.

Edited by bricolator, 16 October 2011 - 02:03.


#6
mery_yca

mery_yca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.07.2008
Vin si eu cu o intrebare: acoperisul din tigla cermica (tondac), ce imi recomandati pt. jgheaburi?
Am auzit ca ar fi bune cele de la lindab.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate