Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...
 De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?

Rezervare gresita
 

ClearOS - Router Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
De curand am dat peste acest sistem de operare: ClearOS Enterprise 5.2 ... Am gasit si ceva variante "Alpha", versiunea 6 dar versiunea 6 merge doar pe 64 biti ... Avand in vedere ca sunt (foarte) incepator in Linux, ar fi de preferat sa folosesc ClearOS ca sistem de operare pentru router, ori sa raman la CentOS 5.6 ? Ideea este ca CentOS-ul 5.6 nu l-am configurat eu, mi l-a facut un prieten si as prefera o interfata web de administrare, decat sa stau sa caut sau sa ghicesc comenzile din SSH ...

A testat cineva ClearOS ? Este stabil in timp ? Rezista la "stress" (masini mai multe + retea in mai multe birouri) ??? Thx.

Edited by dan74mm, 10 October 2011 - 04:03.


#2
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Iti rapund cu intrebari.
Linux e stabil?
Linux rezista la stres?

Pt. simple routere recomand: IPcop, IPFire, M0n0wall, PfSense.
Pt. lucruri mai avansate: Vyatta Linux, ClearOS.

Edited by Fratello_2007, 10 October 2011 - 06:11.


#3
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
M-am jucat putin cu fostul ClarkConnect (acum ClearOS) si cu PfSense. Softuri minunate pentru SMB, as zice.

Nu ma incumet inca sa il pun intr-un mediu cu vreo 200 de clienti pe PfSense, desi era o idee buna pentru fallback intre wan-uri si ca si server dhcp. :ermm:

#4
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
ClearOS il folosesc ca router pe un server de esxi si merge foarte bine. Am renuntat la vechiul router (care era pe slackware) din cauza unor probleme de retea. Este simplu de instalat si de configurat (mi-a luat aproximativ 10 min - asta pentru ceea ce aveam eu nevoie)

#5
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
nevermind. Intrebare idioata.

Edited by danutHD, 10 October 2011 - 10:11.


#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
M-am jucat un pic cu ClearOS si isi face treaba bine, dar de ce vrei sa schimbi ceva care merge deja? Parerea mea e sa ramai la cent OS, mai inveti una alta prin el, iar la capitolul firewall poti instala o gramada de utilitare care sa-ti faca viata mai simpla la administrare.

#7
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006

 filipxxx, on 10th October 2011, 10:12, said:

... dar de ce vrei sa schimbi ceva care merge deja ?

... pentru ca, asa cum am spus si mai sus, nu l-am configurat eu, iar in cazul in care "crapa", nu stiu cum "sa-l fac la loc" ... Respectiv, nu stiu ce si cum trebuie sa configurez la un CentOS 5.x ca sa-l utilizez ca router, firewall, server DHCP, etc ... Prietenul care mi-a instalat si configurat serverul care e pe post de router (CentOS 5.6), tocmai a plecat in SUA, pare-se ca ... forever :( ... Si-a gasit acolo un loc de munca bine platit si ... e cam clara treaba.

Am 3 placi de retea pe serverul care este pe post de router: pe una intra net-ul, iar din celelalte doua, iese net-ul astfel:
- prima merge la un switch de 24 care da net la mai multe servere (http, MySql, FTP, mail server, CPanel, etc...);
- a doua merge la un alt switch care da net la calculatoarele din birouri, la un alt router wireless (pt laptopurile de pe la birouri), etc ...

Ma gandesc ca, avand o interfata web care banuiesc ca este accesibila din browser, ClearOS ar trebui sa fie mult mai usor de utilizat decat sa scriu comenzi in CentOS 5.x (care pt. routare/firewall/etc oricum nu le stiu) ...

PS: Multumesc tuturor pentru raspunsuri !

Edited by dan74mm, 10 October 2011 - 11:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate