Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...
 

Blocare teoretica sistem operare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Intreb pentru ca nu cunosc inca sistemul de operare Linux la nivelul la care cunosc Windows-ul. Ceea ce vreau eu sa fac e un circuit electronic, ori controlat prin portul paralel, ori stand-alone, care sa imi supravegheze starea a 2 servere (hardware de PC obisnuit) si sa dea power/reset in functie de prezenta sau nu a unui raspuns din partea calculatoarelor.

Ori eu nu cunosc foarte bine ce se intampla atunci cand ceva merge foarte prost pe Linux :lol: Vreau sa fac ceva care de exemplu sa scrie la X secunde intr-un fisier pe HDD si daca nu mai scrie sa se initieze un proces de resetare/restartare, prin circuitul meu. Realizarea practica este foarte simpla si nu o discutam aici, insa mi-e frica de situatia ipotetica in care programelul facut de mine pt. supraveghere sa functioneze, insa aplicatiile principale care ma intereseaza (servere, ssh) sa fie picate. Atunci as avea o caramida pe care solutia mea anti-crash ar vedea-o ca pe un sistem functional.

De aceea va cer ajutorul... exista posibilitatea ca un scriptulet de cateva linii sa continue sa functioneze in cazul in care se intampla ceva nasol (crash etc.) ? Compar cu exemplul de la Windows cand nici cursorul de la mouse nu se mai misca, totul e intepenit permanent.

#2
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
De ce nu faci un program care sa verifice starea de functionare a sistemelor care te intereseaza si sa inceteze sa scrie codul pe hdd? Deasemeni daca se blocheaza programul tau se va inceta scrierea codului deci se va initia procedura de restartare/resetare sau ce vrei tu sa faci, am inteles ca problema asta o ai pusa la punct.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Se cheama watchdog si poate fi (si este practic) implementat in diferite variante la orice nivel:
- in soft in user space (rulezi ceva, fie un demon normal fie periodic din crontab si daca nu ii place ceva riposteaza)
- in kernel
- in hardware cu diverse implementari: placi interne in calculator, dongle-uri externe, prize "cu ip" care iti bounce power-ul daca nu iti mai vad serverul de web, etc, etc

Edited by f300, 29 September 2011 - 16:49.


#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,943
  • Înscris: 06.10.2003
...si de obicei se restarteaza serviciul si doar in conditii exceptionale intreaga masina.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De obicei se alerteaza admin-ul care rebooteaza sistemul prin *LOM (lights-out management) daca e nevoie, nu de alta dar un filesystem check poate sa dureze si zeci de ore in cazuri nefericite (si nu ma refer la cazul in care e cu adevarat ceva busit).

#6
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postf300, on 29th September 2011, 17:48, said:

Se cheama watchdog
Uitasem sa scriu ca l-am ginit si p-ala, dar habar nu am cum sa lucrez cu el. Am compilat de pe net niste coduri in C, de testare a "cainelui" si toate imi dau "Watchdog device not installed", sau "not enabled", ceva de genu. Mai departe nu am reusit sa studiez problema.

Si in plus eu as vrea sa am acoperita si situatia unei blocari totale, cand nu ar mai functiona nici macar acel watchdog. Nu stiu cat de probabil ar fi sa se intample un astfel de freeze din motive pur software, insa m-as simti mai bine daca as avea posibilitatea sa dau un reset hardware sanatos, direct din releu. :D

Edited by SINEKT, 30 September 2011 - 00:11.


#7
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Resetul sanatos se face software, nu hardware.
Ala hardware e "de avarie" si implica pregatire psihica in prealabil pentru "munca de jos" - filesistem check si restul distractiei.
De aia e de preferat ca resetul hardware sa nu se faca "unattended".
Esti masochist cumva? Mai bine te apuci de yoga, sa ai si ceva satisfactii, nu numai dureri.

Edited by ear1976, 30 September 2011 - 00:48.


#8
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Ai citit ce spuneam? Cum faci reset software daca software-ul nu mai functioneaza? :lol:

Asa. Si cu watchdog-ul ala cum fac, ca nu gasesc nimic in legatura cu el... :huh:

#9
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,837
  • Înscris: 13.01.2005

View PostSINEKT, on 30th September 2011, 10:08, said:

Ai citit ce spuneam? Cum faci reset software daca software-ul nu mai functioneaza? :lol:
Ai o gîndire de windowsist. Schimb-o. :D

#10
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
In completare la ce a zis mufa - uite ceva ce nu poti face in windows:

http://linuxaria.com...rq-linux-ubuntu

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu este adevarat si daca ai fi dat linkul de la wikipedia nu de la linuxaria ti-ai fi dat imediat seama:

http://en.wikipedia..../System_request

Quote

In Linux, the kernel can be configured to provide functions for system debugging and crash recovery.[6] This use is known as the “Magic SysRq key”.
Microsoft has used SysRq for various OS- and application-level debuggers. In the CodeView debugger, it was sometimes used to break into the debugging during program execution.[7] For the Windows NT remote kernel debugger, it can be used to force the system into the debugger.[8]
Exista alte capitole la care windows sucks dar nu la asta, poti chiar sa faci debugging pe seriala in timpul unui blue screen, etc.

A si relevant pentru threadul asta: ca o invatatura de minte dupa windows 95 se pare Microsoft a invatat ceva lectii si eu nu am vazut nici un windows sa nu se ridice de pe jos dupa un power on / power off (bine presupunind ca nu s-a blocat singur, caz in care hardware-ul sau driverele sint de obicei de vina). Pe cind linuxuri blocate in "Give root password for maintenance (or type Control-D to continue):" mi s-a acrit de cite am vazut.

#12
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postmufa, on 30th September 2011, 14:06, said:

Ai o gîndire de windowsist. Schimb-o. :D
Hehe.. :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate