Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...
 Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato
 Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...
 Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!
 

Sistem de operare Win 7 + Zorin 5 - cum aleg first boot device ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
felixgeorgescu

felixgeorgescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 26.11.2007
De curand mi-am exprimat dorinta de a rula cat mai multe OS pe un laptop pentru a le compara. Am instalat Zorin 5 free si Win7, acum vreau sa pun si Chrome OS, am pus pe un stick ca imagine, dar nu pot alege first boot device din interfata Ubuntu. Stie careva ce trebuie sa fac?

#2
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Device-ul de pe care bootezi il selectezi din BIOS, nu din SO.
Daca vrei sa ai posibilitatea asta din "ubuntu" trebuie sa configurezi grubul manual.

#3
felixgeorgescu

felixgeorgescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 26.11.2007

View Postear1976, on 4th September 2011, 16:07, said:

Device-ul de pe care bootezi il selectezi din BIOS, nu din SO.
Daca vrei sa ai posibilitatea asta din "ubuntu" trebuie sa configurezi grubul manual.


Cum intru in BIOS? Am un laptop. nu merge apasand tasta del la deschidere:) :nonobad:

View Postfelixgeorgescu, on 4th September 2011, 16:18, said:

Cum intru in BIOS? Am un laptop. nu merge apasand tasta del la deschidere:) :nonobad:

Gata, merge cu F2. Cum dezinstalez sistemele de operare? Daca vreau sa raman doar cu Win7?

#4
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
2 variante:

- Intri in w7 si cu EasyBCD reinstalezi bootmgr in MBR, apoi stergi din disk management partitiile linux.
- Bootezi cu un live cd, stergi partitiile linux, apoi bootezi de pe cd de instalare win si alegi repair > repair boot ca sa reinstaleze bootmgr in mbr,

#5
felixgeorgescu

felixgeorgescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 26.11.2007
:coolspeak:

#6
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Eu zic ca iesi mai ieftin daca instalezi pe rand sistemele pe un USB device. Multiple boot aduce alte probleme, cu USB-ul e mai usor, format si reinstall altceva.

#7
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Multiple boot e peace of cake daca partitionezi corect.
System Rescue CD, Rescatux, Easy BCD etc sunt niste scule care fac joaca cu bootloaderele...chiar o joaca.

Pe USB nu se merita decat hdd...stick sau flash-card (class 10 cel putin :D ) se merita doar pentru testat instalerele si un quick view (hardware, look and feel etc), nu si sistemul efectiv pentru utilizare.

Edited by ear1976, 07 September 2011 - 18:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate