Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil
 Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 

CentOS make nano default editor

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Cum pot sa fac astfel incat sa inlocuiesc vi cu nano ca si default editor in CentOS server?  Am testat cateva aplicatii din terminal cum ar fi mutt, alpine,  crontab - e si toate foloseau vi ca si editor. Nano mi se mare mult mai usor de folosit si nu am de gand sa invat vi decat daca nu gasesc alta solutie.
Thanks.

Am gasit ... parca as fi un virgin care a dat de site-urile de blinddating :D.
#which nano  / cauta calea catre nano
#export EDITOR=/usr/bin/nano  /seteaza editorul


si sursa de inspiratie ca asa e frumos http://www.cyberciti...ge-text-editor/

Edited by opo, 04 September 2011 - 10:03.


#2
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru inceput poate e o idee buna sa folosesti nano, dar daca vrei sa "avansezi" iti recomand un editor text mai complex, gen VIM. Sau Emacs.
In nano, ca sa cauti a 7-a aparitie a cuvantului XXX de la sf randului nu cred ca e asa usor, daca nu chiar imposibil, pe langa alte chestii de care acum n-ai nevoie, dar mai tarziu te vei lovi. Arunca-ti un pic ochii peste vim manual, vimtutor, etc.

Bafta!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate