Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Durere de stomac

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Papulici

Papulici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.09.2005
Ce credeti ca ar trebui sa mananc k am o durere de stoma care e de vreo 4 zile?

#2
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 09.07.2005
Bea ceai de sunatoare si mananca cat mai usor si eventual ia 1 pastila de ranitidina seara dupa masa.Fara alcool ,sucuri accidulate si condimente.Incerca sa mai reduci painea sau ia paine neagra.

#3
Papulici

Papulici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.09.2005
Am sa incerc si metoda ta sa vedem ce iese.Merci pt raspuns

#4
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Eu, personal, ți-aș recomanda pâine prăjită cu ceai. Mie întotdeauna mi-a mers. De asemenea, ceaiul ar trebui să îl bei neîndulcit. La pastile recurg în ultimă instanță, dacă ceaiul nu-și face efectul.

#5
Papulici

Papulici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.09.2005
Multumesc pt raspuns !!!

#6
Domnita

Domnita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.09.2005
orez fiert, supe caldute fara piine.

Edited by Domnita, 25 September 2005 - 09:56.


#7
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,840
  • Înscris: 13.01.2005

Domnita, on Sep 25 2005, 10:55, said:

După ce că-l doare stomacul, mai vrei să se și constipe. Bravos națiune  :w00t:

#8
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Laptele, daca il tolerezi ( are o putere de tamponare considerabila a aciditatii gastrice, avand si mare valoare biologica si nutritiva ), branza de vaci proaspata, paste fainoase fierte, fierturi de cereale, supe de zarzavat, oua fierte, carne fiarta, perisoare (din carne tocata marunt) fierte, gratar de pasare sau vita (fara grasimi).

Foarte bune sunt bananele, consumul lor crescand rolul protector al barierei mucoasei gastrice.

Evita  ciorbele sau muraturile, condimentele, alcoolul, rantasurile, mezelurile, legumele crude,  prajelile, fumatul, cafeaua in exces.
Painea prajita nu este recomandata, contine caramel care excita secretia gastrica.
Daca ai obiceiul de a manca doar de doua ori pe zi, schimba-l si mananca de 5-6 ori.

Daca durerea nu cedeaza, mergi la medicul de familie.

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Si totusi... Maalox?

#10
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
De departe cel mai bun medicament mi se pare Omez (sau Omeran, depinde de firma producătoare). Cumpără un blister cu 10 capsule și ia câte o capsulă pe zi. Substanța activă (omeprazol) este cel mai puternic inhibator cunoscut al activității glandelor gastrice. Scade aciditatea sucului gastric și dă stomacului posibilitatea să se refacă. Rezultatele sunt de obicei spectaculoase.

#11
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

AlexIP, on Sep 25 2005, 13:27, said:

Si totusi... Maalox?

<{POST_SNAPBACK}>



Si totusi...va sti el, medicul la care va merge, ce sa ii prescrie. Aici era vorba strict de ce trebuie si ce nu sa manance, nu de tratament.  :)

#12
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
da, dar durerea de stomac poate fi din mai multe cauze si fiecare are un regim separat.asa ca, mai intai, ar trebui sa-l intrebam cum se manifesta( greata, varsaturi, etc...) si abia apoi sa-i spunem ce sa manance

#13
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005

rox, on Sep 25 2005, 13:49, said:

da, dar durerea de stomac poate fi din mai multe cauze si fiecare are un regim separat.asa ca, mai intai, ar trebui sa-l intrebam cum se manifesta( greata, varsaturi, etc...) si abia apoi sa-i spunem ce sa manance

<{POST_SNAPBACK}>



:coolspeak:

Imi place ca nu te arunci direct in medicatie.

Si nici n-a inceput facultatea :photo:

#14
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

ebola23, on Sep 25 2005, 13:04, said:

:coolspeak:

Imi place ca nu te arunci direct in medicatie.

Si nici n-a inceput facultatea :photo:

<{POST_SNAPBACK}>

:D

#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,840
  • Înscris: 13.01.2005

AlexIP, on Sep 25 2005, 13:27, said:

Si totusi... Maalox?

<{POST_SNAPBACK}>

Și totuși, ulcer?  :console:

#16
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

rox, on Sep 25 2005, 13:49, said:

da, dar durerea de stomac poate fi din mai multe cauze si fiecare are un regim separat.asa ca, mai intai, ar trebui sa-l intrebam cum se manifesta( greata, varsaturi, etc...) si abia apoi sa-i spunem ce sa manance

<{POST_SNAPBACK}>



@rox, ai sa inveti si tu in anul IV, la digestiv, ca alimentele scrise de mine sunt recomandate in mare parte intregii patologii digestive si nu au ca scop decat sa nu solicite prea mult functia motorie a stomacului, contribuind la un repaus fiziologic. Este un regim de crutare chimica, mecanica, osmotica, recomandat si in gastrite si in ulcere.
De intrebat cum se manifesta il va intreba medicul care il va consulta si care oricum va face o treaba mai buna, decat noi, care ne dam doar cu parerea.

#17
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Maalox e si pt reparatii, dar si preventiv.  :D

#18
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Acum vreo trei luni m-a chinuit și pe mine stomacul timp de vreo două săptămâni. Nici eu nu aveam de gând să iau medicamente. Ajunsesem să mănânc toată ziua carne fiartă de pui, cartofi fierți și banane. Și cu toate astea tot mă durea (știam că mi-e foame în funcție de cât de puternică era durerea) mă trezeam noaptea și vomitam, stuff like that. În disperare de cauză am cumpărat 10 capsule de Omeran și după ce le-am luat pe primele două eram ca nou. Nu mă mai durea nimic. Le-am luat pe toate 10, pentru că-mi era teamă să nu recidiveze :). Până acum n-am mai avut nici o problemă. Uneori nu e rău să-l „ajuți” puțin să-și revină.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate