Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

Taken (2008)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
Doamne, n-am mai avut atata satisfactie din partea unui film cu stereotipii hollywoodiene de multa vreme..
adica ok, terminator, true lies, aliens vs predator.. sunt bune doar o perioada, apoi vin altele, dar acesta,... :bandit: e meserie de meserie.

NU CITI DACA N-AI VAZUT FILMUL,INCA!

dupa primele 30 minute, cand totul se desfasura mai lent, am avut impresia ca e doar un banal film cu un subiect cat se poate de simplu, bryan a suparat pe cineva in timpul misiunilor sale, i-au rapit fiica si in rest, se stie ce ar putea urma.
dar apoi am vazut ca tipul nu e oricine, nu degeaba a ajuns bodyguard (impreuna cu fostii lui colegi) unei artiste pop (desi nu stiu cum avea cv-ul prezentat, nu cred ca a mentionat ca a lucrat sub acoperire pt guvern :-?), felul cum s-a desfasurat convorbirea cu fiica lui, nu m-am asteptat la o astfel de situatie. bineinteles ca acel director adjunct e doar pt a umple subiectul, mi se pare cam ciudat ca un om de anvergura lui sta intr-o locuinta atat de urata, vine acasa cu un baton, pe jos!! .  What the .......... ?!
bineinteles ca-s unele scene trase de par,  mi-e cam greu sa cred ca astfel de lucruri se pot intampla la un santier de constructii, fetele alea-s aduse in vreun fel, nu teleportate.. plus de asta, cine ar vrea sa faca sex cu o drogata? dupa ce ca ai o meserie cam prost platita (desi daca nu ar fi muncitori cine ar mai face cladirile ca inginerii degeaba le proiecteaza, tot trebuie ridicate cladirile :D), mai risti si alte boli.
dar faza care m-a facut sa dau un pumn in masa (asa mai reactionez eu cand ma eliberez de nervi si stres cand vad un film tensionat...) :bandit: a fost momentul cand bryan a ajuns la francezul ala acasa si a tras in nevasta, dupa ce l-a neutralizat la gloante .. :bandit:
asa da frate, actiune si putere :bandit:
bineinteles ca initial am crezu ca a gasit-o pe fiica lui, dar de fapt era blonda vopsita in negru, sau s-o fi luat dupa bluza purtata, nu inteleg..
oricum, ideea unui loc secret, ascuns de politisti, unde se fac tranzactii cu virgine in genul a ceea ce s-a vazut in film, iarasi, mi se pare oarecum exagerat. nu ca as sti cum e realitatea underground sau nu, dar asta prea e "de film".
iar acea masina inmatriculata intr-o tara araba nu mi se pare la locul ei. adica ok, sub franta este africa, unde-s multe tari musulmane. dar cam cati de acolo au astfel de masini si fac astfel de afaceri? cum au adus o masina pana acolo din orient ? se merita transportul ? nu mai bine cumparau de acolo, erau mai ieftine, ma gandesc.
si nu inteleg de ce licitatia s-a desfasurat atat de prost, adica daca ai ca sef un miliardar, pai in mod normal trebuia sa apesi pe butonul de licitare asa cum apas eu acuma pe taste, cereai mai mult si tu pastrai diferenta, dar nuuuu, asteptai  pana cand vorbea robotul si apasa fiecare, tu stateai si te uitai ca un bou ca apoi sa te alegi cu o bataie zdravana :bandit: . ma rog, asta e ca un mic detaliu.
eu nu stiu cum si-a dat seama prietenul lui bryan cine erau acei oameni care au rapit-o pe fata doar dupa limba vorbita, sau ce telefon a folosit ca sa o apeleze pe tipa :-j..
oricum, un film foarte bun, merita vazut, de 2-3 ori maxim,  e un fel de actiune gen jason statham dar mai realista.
te face sa te gandesti de 2 ori inainte sa mergi la o curva, tu fiind unul din multimea de oameni care fac o astfel de afacere sa mearga in continuare, nu te poti cobora la un nivel atat de jos astfel incat sa dai bani sa faci sex, sau sa mergi sa beti ceva, ca sa o ametesti, doar pt ca ar putea-o face mai relaxata, astfel sa lase garda jos si sa ai sanse mai mari decat daca ai incerca totul cand sunteti amandoi treji, pe mine m-a pus pe ganduri acest film, o sa ma gandesc serios sa imi iau un baston telescopic, nu e vorba de data asta de prostitutie cu barbati, hahaha , ci asa, ca chestie.
totusi, filmul nu ar fi avut loc daca tipa aceea blonda nu ar fi acceptat sa mearga cu acel peter la ele acasa. sau ok, dar sa nu ii spui unde locuiest, proasto!! :bandit:
kim a fost si ea naiva (mai era si virgina, asta nu prea am inteles-o..) acceptand o astfel de situatie, ea trebuia sa o ia la fuga, era ditamai casa, putea sa se ascunda foarte bine, sau sa se infasoare intr-un cearsaf, sparge geamul si o ia la sanatoasa!!
si ma-sa e o proasta. ea are impresia ca daca ai un copil care pleaca in 4 tari in 1 saptamana, inseamna ca gata, tot ce tinea de globul de cristal si alte clisee, totul e rezolvat.. adica la banii sotului, ea pleaca cu o asa dilie??!?!?!!?!?!?!?!  nu putea sa fie insotita? ma-sa nu stia ce prietene are kim?! ce naiba.
dar cum a putut sa revina bryan inapoi in state? acel director ce a facut? nu a depus plangere? martori? morti.

#2
Cetatean_Roman1

Cetatean_Roman1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 05.05.2011
Ai mai recomandat un film  de curand , ca fiind foarte bun (  Fugitive ) si nu prea ma impresionat .
Ai vazut Camera 1408 ?  Asta da film ...

#3
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010

 Cetatean_Roman1, on 22nd August 2011, 12:37, said:

Ai mai recomandat un film  de curand , ca fiind foarte bun (  Fugitive ) si nu prea ma impresionat .
Ai vazut Camera 1408 ?  Asta da film ...
filmul bun e dupa gusturile mele.
camera 1408 cam tine de sf si nu prea-mi plac astea care nu au un raspuns clar si concis. pana si Unknown tot cu liam neeson mi se pare mai realist decat ceea ce ai zis tu.
dar na, fiecare cu ce prefera. :P  :naughty:

trebuie o poveste, trebuie ceva pe care sa te bazezi, sa deslusesti misterul, puzzle etc.
asta se diferentiaza taken de orice film cu "un om contra toti".

Edited by bogdan_boss, 22 August 2011 - 11:44.


#4
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,660
  • Înscris: 07.10.2005

 bogdan_boss, on 22nd August 2011, 12:20, said:

totusi, filmul nu ar fi avut loc daca tipa aceea blonda nu ar fi acceptat sa mearga cu acel peter la ele acasa. sau ok, dar sa nu ii spui unde locuiest, proasto!! :bandit:

 bogdan_boss, on 22nd August 2011, 12:40, said:

trebuie o poveste, trebuie ceva pe care sa te bazezi, sa deslusesti misterul, puzzle etc.asta se diferentiaza taken de orice film cu "un om contra toti".
Modul tau de exprimare este jalnic, nu inteleg de ce unii care nici nu stiu sa scrie corect si nici sa redea coerent niste idei tin neaparat sa se faca remarcati. Greselile tale sunt mult mai multe decat ce am subliat eu, la cum te exprimi nu ma mir ca ai ramas cu o multime de nelamuriri dupa vizionarea filmului.

Edited by Mr. Incredible, 22 August 2011 - 12:57.


#5
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
:peacefingers:   :peacefingers:  ... pazeste-te, vor mai urma alte topicuri, cu alte comentarii despre filme.

#6
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,660
  • Înscris: 07.10.2005
Nu este vorba de mine, este vorba de forumul asta.

#7
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
deci ai scris 300 de randuri ca sa explici celor care au vazut filmu ca asta`i un film bun ? dece.... ?:|
oricum, filmu` e chiar fain. asteptam sa`i fie rapita iar fiica sa apara partea 2  :lol:

#8
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

 Cetatean_Roman1, on 22nd August 2011, 12:37, said:

Ai vazut Camera 1408 ?  Asta da film ...
Foarte bun filmul.
Merita revazut, dar mi`e lene.

#9
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010

 Piktoree, on 22nd August 2011, 14:03, said:

deci ai scris 300 de randuri ca sa explici celor care au vazut filmu ca asta`i un film bun ? dece.... ?:|
oricum, filmu` e chiar fain. asteptam sa`i fie rapita iar fiica sa apara partea 2  :lol:
ca asa am vrut eu.  :peacefingers:
........
da, dar trebuie si niste detalii, de ex cum a ajuns inapoi in statele unite, cum a ajuns sa aibe astfel de skill-uri, telefonul mobil care era la inceput, mi-a placut foarte mult, nu era vorba de mufa sau de functii ci si de faptul ca e un telefon dur, metal adevarat, ii dai unuia in cap cu asa ceva, il faci de sange. :bandit: :bandit:

 HLG, on 22nd August 2011, 14:07, said:

fa-ti topic separat. :bandit:

#10
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

 bogdan_boss, on 22nd August 2011, 14:16, said:

fa-ti topic separat. :bandit:
Esti cu capu`
Eu am zis ca ala e un film bun, nu am nici o intentie de a face topic pentru o prostie [cum fac altii ;) ].

#11
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
E clar,alt film peste care o sa "sar" definitiv ... ,multumesc bogdan_boss...

#12
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010

 danb1961, on 22nd August 2011, 15:52, said:

E clar,alt film peste care o sa "sar" definitiv ... ,multumesc bogdan_boss...
eu am zis initial sa nu cititi daca nu l-ati vazut..  :peacefingers:

#13
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

 bogdan_boss, on 22nd August 2011, 15:53, said:

eu am zis initial sa nu cititi daca nu l-ati vazut..  :peacefingers:
Spoiler
  :peacefingers:

#14
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Un fel de James Bond mai batran in vacanta la Paris.

#15
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,723
  • Înscris: 14.10.2004
Sincer, tata de fete fiind, am avut o satisfactie enorma cand executa jigodiile pe rand.

Edited by xymzar, 29 October 2011 - 18:51.


#16
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010

 Puferiu, on 25th October 2011, 00:27, said:

Un fel de James Bond mai batran in vacanta la Paris.
da, dar oare o mai fi un asa film ca acesta? ceva tot asa cu abilitati de agent de teren etc etc.
nu de alta, dar actiunea-i cam prea de hollywood.
plus de asta vin intrebarile: cum de l-a lasat francezul ala pe american sa plece asa pur si simplu? ce dovezi avea ca lucra cu cei rai?

 xymzar, on 29th October 2011, 19:48, said:

Sincer, tata de fete fiind, am avut o satisfactie enorma cand executa jigodiile pe rand.
da, stai linistit, eu am dat cu pumnul in masa si era sa se verse paharul cu apa ! :lol: .
(nu-s tatã :-j.. )

#17
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,703
  • Înscris: 04.06.2007

 bogdan_boss, on 29th October 2011, 19:05, said:

da, stai linistit, eu am dat cu pumnul in masa si era sa se verse paharul cu apa ! :lol: .
(nu-s tatã :-j.. )

Inseamna ca ai anumite probleme  :rolleyes:

#18
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010

 tiestodj20, on 29th October 2011, 20:21, said:

Inseamna ca ai anumite probleme  :rolleyes:
adica m-am eliberat de energie si nu stiam cum decat dupa ce am dat cu pumnul in masa.
:D.
"daaa!! Zbang".  <_<

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate