Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Cum pot să montez un SSD Sata în laptopul HP 255 G8? Are loc dar nu și conector SATA

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
Vishkaz

Vishkaz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 30.04.2024
Salut,
Acum ceva timp am cumpărat laptopul hp 255 g8 cu puțină stocare pentru că plănuiam să mai adaug un SSD sata
(are un loc liber)
Acum a venit vremea, am găsit SSD-ul și rămâne de văzut cum îl conectez la laptop, demontând-ul mi-am dat seamă cu nu are conector SATA, ci doar o mufă mică, cu 8 pini lângă care scrie JHDD (la care arată săgeata roșie)

După ceva căutat pe net (https://h30434.www3....EA/td-p/8888709) am văzut că am nevoie de 2 piese: o plăcuță sata și un cablu
-L52025-001
-L52024-001

Pe acestea nu le găsesc nicăieri, și atunci când le găsesc sunt încurcate între ele și foarte scumpe.
Cum aș putea să fac rost de piese sau să montez un SSD în locul sata? E cinevă care a reușit?
(Am atașat o imagine)

#2
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.792
  • Înscris: 22.12.2006
doar cu adaptorul proprietar HP, adica acela care ti se pare scump

https://wisecomputer...52024-001-44271

e scump 90 lei?

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.485
  • Înscris: 06.01.2007
E scump, pentru o joanghina de cablu.
https://www.aliexpre...3642897209.html

#4
Vishkaz

Vishkaz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 30.04.2024
Unde sunt eu nesigur este că eu am nevoie de 2 piese (cablu și plăcuță sata) dar acolo scrie doar de cablu.
O fi în imagine plăcuță sata dar nicăieri nu scrie că are mufă sata

Siteul zice că are L52024-001 dar nu și L52025-001
Mi-e să nu dau 90 de lei pe un cablu fără sata

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.240
  • Înscris: 30.08.2006
14 lei si il ai intr-o luna.
https://www.aliexpre...ler|query_from:
N-am observat postarea de mai sus dar am fost in acelasi gand. 90 de lei plus transportul 20, cat profit sa faci dintr-un adaptor fir la fir !

Editat de Leo2006, 27 mai 2024 - 21:41.


#6
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.110
  • Înscris: 24.04.2013
Pe langa cablu+acea placuta, in manualul de service(*) mai apare un ‘bracket’ (o piesa de metal pentru fixare). Verifica daca il ai cumva deja in laptop. Daca nu, iti trebuie si acesta.
(*) Link pe site tert gasit de Google. Din pacate vad ca link-ul din pagina cu manuale de pe site-ul HP duce spre ceva inexistent.

Fișiere atașate


Editat de sags, 27 mai 2024 - 23:02.


#7
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 21.07.2011
mai bine il lipesti cu putina banda dublu adeziva, decat sa mai cauti acel bracket.

#8
Vishkaz

Vishkaz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 30.04.2024
Ce văd la aceste siteuri e că scrie că vând doar cablul (L52024-001)
Plăcuța o au în imagine dar nu zice nimic de vreo mufă sata.
Nu sunt sigur că au ambele piese

#9
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.110
  • Înscris: 24.04.2013
@Vishkaz: Chiar in pagina catre care ai pus link scrie ‘HP does not list the hard drive bracket as a replacement part unfortunately’. Deci dpdv HP acea piesa nu exista ca piesa de schimb. Ai verificat in laptop (ca inteleg ca l-ai deschis deja) daca nu cumva ai noroc si ea exista deja, inclusa? Daca nu, cam dificil, doar sa improvizezi ceva. Cat timp nu ai cod de piesa nici nu stiu cum ai putea cauta pe net sa gasesti ceva sa se si potriveasca.

#10
Vishkaz

Vishkaz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 30.04.2024
Din păcate în laptop nu este niciun bracket, dar fiind vorba de un ssd cred că îl pot rezolva doar cu bandă dublu adezivă.
Eu în postul de mai sus mă refeream la plăcuța cu mufa sata- L52025-001, nu la bracket.
Acum am observat că din nu știu ce motiv imginea pe care am vrut să o atașez nu a apărut deci las aici un link:https://mega.nz/file/415nxbxA#iaW5XKz3yTLqPfmRMMkU5wwJSxP6kXccnKmnEJG9wdc

Presupun că voi comanda de pe site-ul de mai sus și dacă nu e complet voi returna

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate