Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Plată card Maestro

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
icsulescool

icsulescool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 25.06.2010
Plec în Turcia peste o săptămână și vreau sa știu dacă pe lângă cash pot lua la mine cardul Maestro și să plătesc cu acesta (de la Raiffeisen Bank). Există vreun comision?

#2
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Suna la Raiffeisen la Seviciul Utilizare Carduri la numarul de telefon 0213239542 si te vei primi lamuriri. E de evitat folosirea cardului in strainatate la buticuri si carciumi. Am auzit ca se pot lua datele de pe card si ti-l cheleste rapid.

#3
dalyda

dalyda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.05.2011
Nu-ti recomand sa platesti cu cardul.Ia cardul cu tine si scoti acolo din bankomat.Poti scoate si euro si lire turcesti.Ce vrei tu.Noi asa am facut si a fost ok.Comisionul e acelasi,indif.ca platesti cu cardul sau scoti din bankomat.Daca mai vrei sa sti ceva,scrie-mi si daca cunosc iti raspund.Noi ne-am intors in 11 iulie de acolo

#4
mikydude

mikydude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 03.01.2010

 icsulescool, on 24th July 2011, 12:45, said:

Plec în Turcia peste o săptămână și vreau sa știu dacă pe lângă cash pot lua la mine cardul Maestro și să plătesc cu acesta (de la Raiffeisen Bank). Există vreun comision?

Tot ce s-a scris este gresit, m-am intors de curand din Turcia si toate platile le-am facut cu cardul Maestro Mastercard de la Raiffaisen, depinde ce fel de card ai tu, difera cel de debit de cel de credit, de furat in Turcia eu nu am auzit decat prin Istanbul ceva ciordeala facuta tot de romani de la bancomate, dar vanzatorii turci cred ca au frica de altcineva.

Edited by mikydude, 25 July 2011 - 21:57.


#5
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,645
  • Înscris: 20.10.2006

 dalyda, on 24th July 2011, 15:31, said:

Nu-ti recomand sa platesti cu cardul.Ia cardul cu tine si scoti acolo din bankomat.Poti scoate si euro si lire turcesti.Ce vrei tu.Noi asa am facut si a fost ok.Comisionul e acelasi,indif.ca platesti cu cardul sau scoti din bankomat.Daca mai vrei sa sti ceva,scrie-mi si daca cunosc iti raspund.Noi ne-am intors in 11 iulie de acolo
Wrong, platile la. comercianti sunt scutite de comision, retragerile de numerar deregula au comisioane mari in strainatate.

#6
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Din câte îmi aduc aminte, la ING am avut în Polonia comision de 2,5 euro plus 1%. Am scos de câteva ori echivalentul cumulat a 1000 lei și m-am trezit cu aproape 100 de lei în minus. Deci, de evitat a se folosi bancomatele.

În general, e bine să calculezi suma pe care ai putea-o cheltui plătind direct cu cardul. Dacă mergi cu mașina, poți plăti în multe benzinării (în funcție de țară), iar dacă preconizezi că vei da iama într-un mall, hipermarket sau magazin unde știi sigur că merge cu cardul, îți mai rezervi o sumă pentru asta. Restul se schimbă în RO în euro (sau dolari), apoi se schimbă la destinație în moneda țării respective, de preferință la o bancă dintr-un oraș sau o casă de schimb nețepuitoare. Problema nu e că retragi o dată de la bancomat, ci că, neștiind exact de cât ai nevoie, vei scoate de mai multe ori, pierzând astfel mult mai mult decât pierzi la cursul de schimb.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate