Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Achizitie sistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Se da un buget de 1600...maxim maximorum 2000 ron. Vreau un sistem hi-fi. M-am gandit ca amplificator la sherwood ax-5103, si la boxe, ceva seria magnat. camera este de 20-30 metri patrati. Ca sound...imi place ceva cu medii si inalte bine definite, nu anemic, cu bas bine conturat dar nu bubuit (cum e pe la melodiile gen house/hip hop). Ca gen...ascult rock/blues/clasica, daca are vreo relevanta. Ce imi puteti recomanda?

#2
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010

Quote

M-am gandit ca amplificator la sherwood ax-5103, si la boxe, ceva seria magnat.
Pentru ce ati cerut, v-ati dat singur un raspuns cat se poate de corect. Mergeti pe el! :thumbup:

#3
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Acum intrebarea e...tinand cont de dimensiunile camerei, recomandati bookshelf (MM200) sau stand floor (MMS800)?

#4
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Pai daca le compari:

Magnat Monitor Supreme 200 (Bookshelf): sunt mai usoare, mai mici (adica mai usor de integrat in incapere si/sau de mutat) si mai ieftine
Magnat Monitor Supreme 800 (Stand Floor): mai grele, mai mari (adica mai greu de integrat in incapere si/sau de mutat) si mai scumpe

Nu vad cum vei avea probleme la putere in cazul MMS 200 iar MMS 800 au mai mult bass, ceea ce nu vei folosi. Consider ca performanta boxelor MMS 200 e suficienta dar cei pretentiosi vor cauta alternative in seriile Quantum sau la alti producatori. Oricum, pana la urma e recomandat sa asculti diferite modele. Pentru multi mai conteaza si design-ul sau materialele folosite.

#5
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
cel mai bine e sa le asculti in camera ta; eu am niste mm220 care sunt destul de laudate; ironia face sa sune cel mai bine dpdv al basului intr-un loc absolut imposibil.

#6
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Stiu teoria, dar nu le pot ascuta nici un showroom..da' la mine acasa.

mai mult...se preconizeaza o mutare peste ceva timp (1-2 ani), si nu vreau sa iau altele atunci.

Deci...totul se reduce la stand floor sau bookshelf.

Apropo, care e diferenta intre seria magnat monitor si magnat monitor supreme?

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,052
  • Înscris: 08.08.2002
Nu ai $ de standfloor cat de cat, la bugetul tau niste bookshelf-uri s-ar incadra mai bine. Problema la bookshelf-uri e ca ar avea nevoie de standuri. Asa ceva de ex: http://www.sono.ro/p...tereo-5361.html ( un discount mai obtii sigur fata de pretul de pe site la sono).
Daca vrei sa mergi pe Magnat atunci ti-as recomanda sa alegi macar Quantum 553.

Edited by MD, 24 July 2011 - 22:24.


#8
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Nu vreau neaparat magnat, dar le-am vazut destul de laudate.

NAD-ul acela din pachet e mai bun ca un sherwood?

E obligatoriu sa am standuri sau pot pune bookshelfurile si pe un raft?

E mai bine sa iau pachet sau separat amp+boxe?

#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,052
  • Înscris: 08.08.2002
1.Pentru cat costa sunt ok Magnat-urile alea MMS (insa as zice doar pt. home cinema-uri, sisteme multicanal, nu pt. sisteme stereo, cu aspiratii de audiofile)
2. Eu zic ca da.
3. Ar fi bine, normal ca nu e obligatoriu, depinde si ce rafturi sunt, cat de aproape de perete vor sta boxele daca au port bass-reflex pe spate.
4. La pachet merita sa le cumperi in masura in care este o oferta sau obtii un discount bun. Daca poti sa te intinzi la pachetul care ti l-am recomandat eu zic ca o sa fi ft. multumit de alegere. Un review romanesc poate te ajuta http://soundnews.ro/...lf-entry-level/

Vad ca esti din Focsani deci e probabil cam greu sa ajungi in Bucuresti sa le asculti ( solutia oarecum ideala).

Edited by MD, 30 July 2011 - 23:21.


#10
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Da, am mai precizat, nu le pot asculta.

Imi plac destul de mult BX2-urile, destul de laudate prin review-uri din ce am observat, si cu bass reflex in fata (ceea ce inseamna ca nu mai trebuie sa le pun in mijlocl casei :D). Dar acum vine intrebarea:

Magnat quantum 553 sau bx2?

#11
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 06.03.2005
Treaba cu portul pe fata este doar teorie, indiferent unde este portul trebuie o distanta de minim 20 cm de peretele din spate.
Cum am mai spus portul pe fata nu este deloc un avantaj, ai mari sanse sa percepi zgomotul aerului prin port la nivele mari, cand ai basi nesimtiti.

Eu le-am ascultat in locatii diferite si personal mi-au placut mai mult Magnat Qunatum 553.
Magnat are dinamica, viteza, atac si detaliu pe un fond de o neutralitate specifica brandului.Suna plin de viata cu stiluri ritmate rock, pop, tehno, club si mai putin rafinat cu jazz, opera, etc.BX2 are tendinta sa zbiere, exista o congestie iar basul este sec.Reusesc o imagine stereo destul de convingatoare si un sunet armonic, bogat dar nu au entuziasmul de la Magnat.

#12
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Atunci o combinatie NAD C 316BEE (oricum...la pretul asta nu cred ca sunt mari diferente intre amplificatoare) si un quantum 553 ar fi ok?

#13
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,052
  • Înscris: 08.08.2002
Quantum 553 sau BX2 doar urechile tale ar putea decide care-ti plac tie mai mult. Daca urechile lui FC72 inclina spre Quantum 553, e o opinie de care poti tine seama.  
BX2 le-am auzit si mi-au placut cum suna, acasa eu am doar Quantum 551 pe spate la sistemul 5.1 si sunt multumit de ele ( avand in vedere pretul).

#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 06.03.2005
http://forum.softped...t...6&start=126  exista un user care are fix combinatia asta.
Intamplator eu tot in combinatia asta le-am ascultat si am tras concluziile de mai sus.La nivelul ala de pret o astfel de combinatie ar putea fi de luat in considerare.
Exista si alte combinatii interesante cu branduri mai putin cunoscute la noi dar care sunt cel putin la fel de competente.

Quantum 551 sunt doar sateliti pentru home-cinema nu au nici o legatura cu redarea muzicii, au ceva vointa si caracter dar nu pot trece peste delimitarea fizica dimensionala.

#15
doggystyle

doggystyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 09.08.2005
Salut,

Vreau sa-mi cumpar un sistem stereo si nu ma hotarasc inca la unul. Initial am vrut sa iau niste boxe standfloor la recomadarea unui coleg dar in final   am ajuns la bookshelf deoarece nu am  unde sa le pun decat pe comoda pe care este si TV-ul. Suprafata sufrageriei este de 17 m2 (5.2x3.30m) iar  eu voi sta la circa 2.5 m de boxe.

Din ce am inteles NAD 316Bee se "impaca" destul de bine cu BX2 si de aceea ma gandesc ca se va auzi bine si combinatia  NAD 326BEE cu MA silver RX2. Se merita diferenta de 1000 RON dintre Monitor Audio Bronze BX2 si  Monitor Audio Silver RX2 sau mai bine de banii astia imi iau un CD player?

In cazul in care  ma decid sa iau Bronze Bx2, avand in vedere pretul, credeti ca  va fi o imbunatatire simtitoare cu NAD 326BEE decat cu NAD 316BEE?

De asemenea am vazut ca FC72 recomanda Quantum 553; ce parere aveti de Quantum 653 in combinatie cu NAD 326BEE?
Sunt mai bune Quantum 653 in comparatie cu MA silver RX2 avand in vedere ca sunt mai ieftine cu vreo 600 RON?

As merge sa le ascult undeva dar din ce vad doar la Bronze BX2 apare mesajul "vino sa le asculti in showroom".  Initial ma gandeam si la Klipsch Reference RB-51 II , Paradigm Titan Monitor, Focal Chorus 706 V.


Mutumesc anticipat.

Edited by doggystyle, 09 September 2011 - 09:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate