Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Efecte personale la intoarcerea in tara

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
O persoana se va intoarce in tara dupa o sedere de cativa ani  in Asia.In afara de bagajul de mana si  o geanta ,va mai avea cateva cutii cu lucrurile personale.Nu stie exact cum e mai bine sa procedeze pentru a fi cat mai sigur si cu costuri minime.
  Ar putea aduce acele cutii in cala avionului cu care vine?
  Se plateste vama pentru lucrurile personale si daca da,cine stabileste  cat?
  Orice sfat e binevenit.

#2
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 25.01.2007
Nu sunt avizat in acest sens, dar, am un prieten foarte bun care s-a mutat in Canada impreuna cu familia, si cca 80% din bagaj a trimis prin curierat, care, dupa spusele lui, il costa mai putin decat daca ar plati suplimentar la aeroport.
Ar fi util sa-si spuna parerea cineva de la aeroport, eventual sa se intereseze pe acolo cat il costa curieratul bagajului pana in tara pentru a face o comparatie.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pai depinde de 'efecte'; de (contra)valoarea lor mai bine zis. Ca vama (eventualele taxe), din cate stiu, parca se platesc la valoarea bunului.

Sigur ca e, dupa parere mea, oarecum mai simplu (mai sigur cumva) sa le aduca odata cu el pe toate, decat sa le lasa cu altcineva. Ma refer la (minimizarea, pe cat se poate, a riscului) eventulele neplaceri (furturi total (dispare un colet intreg) sau partial (ii umbla prin el si ii ia nu stiu ce), deteriorari etc).

Oricum, mi se pare ca trebuie, in astfel de cazuri, sa se faca un inventar al bunurilor (deci, vrei nu vrei, cam trebuie declarate) si cu valoarea lor (ca in caz de, Doamne fereste, sa poata fi despagubit).

Cel mai bine sa intrebe (telefonic sau printr-un mail), direct la aeroport, la Posta sau la firma de curierat (la care s-a gandit; eventual sa intrebe pe la vreo 2-3 si sa stranga oferte). Un aspect important este si timpul (cat dureaza transportul).

#4
xterd

xterd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 16.07.2008
Daca persoana respectiva se intoarce definitiv in Romania, poate sa aduca tot ceea ce doreste cu ea, inclusiv masina, aur, etc. Procedura se numeste repatriere, si persoana este scutita de plata oricaror taxe. Se renta pe vremuri, cand Romania nu era membra UE, si puteai introduce in tara o masina fara a plati vama. In cazul restului de obiecte personale, daca acestea sunt aduse normal, adica ca si obiecte personale nu se plateste nici o taxa vamala. Atentie insa, daca ati cumparat un laptop si il aduceti in ambalaj, cei de la vama nu il mai considera obiect personal. Deci recomand persoanei in cauza sa vina acasa cu toate obiectele dezambalate, pentru a se vedea ca sunt obiecte personale si nu achizitii. Sper ca ati inteles ideea!

Daca persoana respectiva, foloseste un zbor Lufthansa, stiu ca are dreptul la cantitati de bagaje destul de mari, la zboruri din China in Europa, undeva aproape de 100 kg.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate