Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

putin dezamagit de DSLR...

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
O chestie care ma enerveaza: camera mea nu permite ajustarea expunerii (exposure compensation) in manual mode. M-am uitat si in manual sa vad daca nu gresesc undeva si intr-adevar si acolo scrie ca nu se poate modifica. Mai mult, pe masura ce modific ceilalti parametri (ISO, timp de expunere si deschiderea diafragmei) se modifica automat si EV, si de exemplu la ISO 100, 1/4000s si f8.0 imi baga un EV de -3 si imi iese imaginea intunecata ca dracu. Oare e un lucru specific acesta, sa nu se poata modifica EV in Manual Mode sau o fi doar la camera mea? Is plin de nervi acum. Am o optiune totusi, la "custom image" de brightness, dar nu vreau sa umblu acolo pentru ca asta ar insemna alterarea imaginii originale, si oricum nu cred ca ar rezolva 100% problema. Va vorbeste unul care a trecut de la sapuniera la DSLR de foarte curand.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,317
  • Înscris: 24.02.2007
Cat timp esti pe manual tu contrelezi toate setarile, nu controlezi "exposure compensation". El iti arata EV -3 fiindca imaginea ar iesi cu 3 stopuri mai intunecata decat daca ar alege aparatul setarile (pentru EV 0). Poti tine cont de aceasta "indicatie" a aparatului sau nu. La 1/4000s f/8 si iso100 in 90% din cazuri iti iese poza "intunecata ca dracu"

#3
mishudd

mishudd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 07.12.2007
In mod manual controlezi atat timpul de expunere cat si deschiderea diafragmei, deci nu are sens un alt buton pentru compensarea expunerii. Iar EV-ul de care vorbesti este de fapt rezultatul exponometrului aparatului, care iti spune cu cat deviezi de la expunerea ideala calculata de el.

Ideal ar fi sa citesti manualul inainte de a folosi aparatul pe manual.


L.E. Vad ca a raspuns deja altcineva :)

Edited by mishudd, 17 June 2011 - 22:30.


#4
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Pai "exposure compensation" nu se poate numi si ea o setare? La sapuniera mea Fuji puteam modifica on the fly Ev cat si ISO (din pacate doar atat). Nu chiar 1/4000s, dar hai sa zicem 1/800s, si tot imi iese poza intunecata. Iar un timp de expunere mai lung imi "asigura" o poza prea blurata pentru gustul meu in cazul in care aparatul nu este tinut pe trepied. Nu imi ramane decat sa o luminez mai mult in post.
Multumesc pentru raspunsuri.

#5
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
andrei...am un singur sfat:
RTFM

#6
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Multumesc, dar aici citirea manualului nu ma ajuta.

#7
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,660
  • Înscris: 16.12.2008

Quote

Pai "exposure compensation" nu se poate numi si ea o setare?
Se poate numi setare, dar ea este de fapt o combinatie a celor trei setari de baza: diafragma, timp de expunere si sensibilitate (ISO). Nu exista altceva, in afara celor trei, care sa fie modificat pentru compensarea expuneri.
La camerele foto, in regimurile semiautomate si automate, setarea de compensare a expunerii actioneaza asupra uneia dintre setarile de baza, cel mai uzual asupra timpului de expunere. In regimul manual, toate cele trei setari sunt la dispozitia operatorului, deci compensarea expunerii se face manual modificand setarea care iti convine.
In cazul tau, pentru ca vrei sa mentii timpul de mic (evitare blur), diafragma 8 (probabil vrei adancime de camp, sau poate obiectivul este mai putin sharp la diafragme mai deschise), nu ramane decat sa maresti sensibilitatea ISO (cu neajunsul principal de crestere a zgomotului).

#8
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008

View Postandrei100, on 18th June 2011, 00:57, said:

Multumesc, dar aici citirea manualului nu ma ajuta.


O carte despre fotografie, de introducere in tehnici elementare, ar fi insa utila pentru a intelege apoi ce scrie si prin manualul de utilizare.

Nu stiu ce dslr ai tu, dar exista si unele la care poti apasa un anumit  buton in modul M si aparatul preia anumite setari de tip "auto" in functie de indicatia exponometrului, anuland setarile manuale, astfel incat EV sa devina 0.

Edited by edri, 18 June 2011 - 00:34.


#9
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Ok, m-am lamurit cum sta treaba. mersi! :rolleyes:

#10
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,219
  • Înscris: 12.06.2004

View Postedri, on 18th June 2011, 01:26, said:

O carte despre fotografie, de introducere in tehnici elementare, ar fi insa utila pentru a intelege apoi ce scrie si prin manualul de utilizare.
+1000
Desi mai degraba in ordine inversa; e insa obligatoriu sa o faci. Nici nu-i greu; dimpotriva, asta e partea usoara a fotografiei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate