Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 

Cazinourile imi mananca toti banii

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
rystal

rystal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.09.2009
Salut, am 25 de ani si sunt angajat la o firma de proiectare insa nu apuc sa ma bucur prea mult de banii din salariu deoarece intru in cazinouri si ii pierd de cele mai multe ori pe toti. Desi sunt constient ca ar trebui sa le ocolesc, atunci cand am bani la mine sau pe card ma copleseste un sentiment de slabiciune si imi spun ceva de genul: "Hai ca joc si eu 20-30 de RON asa de distractie..." Insa odata intrat in cazinou imi este foarte greu sa mai pot iesi(eventual pana la cel mai apropiat bancomat de unde sa pot scoate bani si ma reintorc pentru a incerca sa-mi recuperez pierderea) In timpul cand sunt in cazinou, nu ma mai gandesc la absolut nimic din lumea reala, la ce as putea sa fac cu banii, daca o sa mai am bani pentru chirie, mancare etc... A mai trecut cineva prin asa ceva si a reusit sa scape de aceasta problema?

#2
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 23.11.2005
Gaseste-ti un psiholog sau o femeie agresiva.

#3
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008
cry about it

E asa de greu sa nu intri intr-un cazinou, avand in vedere ca stii ce urmeaza sa faci? Nu ai invatat pana acum ca o sa iti pierzi toti banii?
Daca simti nevoia sa cheltuiesti 20-30 de lei, ia-ti doua pachete de tigari si te racoresti.

first world problems  :disgust:

#4
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Iti recomand sa te muti undeva la tara, unde esti departe de jocurile de noroc. Eu aveam probleme cu aparatele de poker (rosie neagra) inca din frageda varsta (la 10 ani eram as in asa ceva), lipseam chiar si de la scoala sa merg si sa stau gura casca acolo si eventual cand aveam bani ... ii papam pe toti acolo :)

Am scapat intr-o vara cand eram in liceu, am fost nevoit sa plec la tara toata vacanta. Cand m-am intors nu mai aveam nici o tragere inspre salile de jocuri, nici macar sa intru de curiozitate sa vad ce mai e pe acolo.

#5
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
De cand ai problema asta? In noiembrie 2010 vad ca sfatuiai pe altul sa se duca la psiholog pentru ca doar asa poate sa treaca peste problema lui (prietena prostituata).

Pai problema lui e infinit mai mica decat a ta. Adica el nu moare de foame cu prietena prostituata (poate dimpotriva ;) ). Tu in schimb ai o problema destul de serioasa. Ai grija la ce camatari te imprumuti. Inca mai ai o scapare daca toci doar banii tai. Cand incepi sa ii toci pe ai altora devine foarte-foarte grav.

Edited by muteki, 15 June 2011 - 09:48.


#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,615
  • Înscris: 17.08.2007
Inseamna ca nu ai fost stramtorat in asa fel incat sa nu-ti poti plati chiria sau alte obligatii. Probabil daca ai ajunge sa te lovesti de astfel de probleme lucrurile s-ar mai schimba.

#7
rystal

rystal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.09.2009

 muteki, on 15th June 2011, 10:48, said:

De cand ai problema asta? In noiembrie 2010 vad ca sfatuiai pe altul sa se duca la psiholog pentru ca doar asa poate sa treaca peste problema lui (prietena prostituata).

Pai problema lui e infinit mai mica decat a ta. Adica el nu moare de foame cu prietena prostituata (poate dimpotriva ;) ). Tu in schimb ai o problema destul de serioasa. Ai grija la ce camatari te imprumuti. Inca mai ai o scapare daca toci doar banii tai. Cand incepi sa ii toci pe ai altora devine foarte-foarte grav.

Problema o am de 3-4 ani si stiu ca ar trebui sa merg la un psiholog, dar constientizez asta numai in zilele imediat urmatoare pierderii si atunci de obicei nu mai am bani sa merg la unul. La urmatorul venit imi zic ca pot sa ma abtin si nu am nevoie de un psiholog, trebuie doar sa nu mai merg pe unde sunt cazinouri, dar cum bucurestiul e plin e cam greu

#8
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Pune-ti in gand: "da-le dracului de cazinouri", poate functioneaza chestia asta. Pe bune, ai 25 ani, femeie nu ai cu siguranta(desi ar trebui sa te gandesti totusi la una), dar nu esti in stare sa constientizezi un lucru, ca loteria si cazinourile te fwt de bani? Ai zis ca ai cont in banca, pai ar trebui sa-ti impui regula, ca nu poti sa scoti banii. Nu ai nevoie de nici un psiholog, doar tu trebuie sa ai bunavointa si capul pe umeri(unde nu-i cap e vai de picioare).

#9
omunegru_

omunegru_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.03.2011
Nu ai nevoie de nici un psiholog. Nu iti iei bani la tine. Daca nu ai bani nu ai cum sa bagi. Poti s-o arzi cat vrei tu pe la cazino daca n-ai bani.
Ia-ti ruleta sau gaminator pe calculator daca vrei sa joci "asa de distractie"
Si pun pariu ca tu bagi banii si pentru ca nu stii ce sa faci cu ei. Gaseste-ti un obiectiv, un alt hobby, i-ati o femeie si sparge banii cu ea, sau ce vrei tu... trebuie sa gasesti alt lucru pe care sa-ti cheltui banii

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,929
  • Înscris: 01.01.2010
Stai linistit. Nu tu esti de vina, ci o cu totul alta persoana. Nu te poti abtine, problema te depaseste, ce sa-i faci?! Tine-o tot asa ca suntem cu totii sclavii destinului propriu...
Mi-e sila. Lumea are probleme reale si tu te plangi aici ca esti depemdemt de cazinouri. Altii au de platit rate, facturi si medicamente si le platesc lasand mancarea pe locul al doilea, pentru ca sunt dependeti de traiul in societatea romaneasca a anilot 2000, dar tu esti cel mai deznadajduit. Esti dependent de ruleta, esti pierdut. Tine capul in nisip, cel putin asa nu te mai vedem...

#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ce cazinouri nesimțite, domn'e, cum nu gândesc ele în locul tău...

#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
dacă ești prost... fă cucu' mare lor.
Singur tre'să iei o decizie... ori rămâi prost, ori faci burtă. Valabil și la fumători. Nu ține NIMIC... doar voință.

Edited by sarac.lipit, 15 June 2011 - 10:18.


#13
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Joaca online.

PS: Nu cazinourile iti mananca banii, ci tu, pentru ca esti slab si nu esti in stare sa castigi atunci cand joci.

#14
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
sfat ieftin:
baga-ti jocuri de noroc pe calculator !
si te joci pana incepi sa le detesti + ca nu pierzi nicun ban la tine acasa ;)

sfat costisitor:
cumpara-ti o ruleta si 2-3 aparate !!!
baga-le in apartament intr-o camera si te joci "pe viu" jocuri de noroc fara sa mai pierzi un ban la tine acasa ;)

#15
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 rystal, on 15th June 2011, 10:14, said:

A mai trecut cineva prin asa ceva si a reusit sa scape de aceasta problema?
Oho si inca cati! Unii au reusit de au scapat de cazino atarnati de un pom din parc, dar dupa ce au nenorocit, in afara de ei si pe cei din jurul lor!
Psiholog, pune-ti in gand, ia-ti prietena agresiva, bala bla bla... Solutia e pe cat se poate de simpla pe atat de complicata! Te lasi si gata!

Edited by dan84, 15 June 2011 - 10:24.


#16
rystal

rystal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.09.2009
E usor sa critici din afara. Eu am cerut ajutorul celor care au trecut prin asta si au reusit sa scape. Daca nu sunteti sau nu ati fost in cauza, nu mai vorbiti aiurea.

#17
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Pai dumitale ce crezi, ca aici pe forum chiar suntem din astia care sparg banii pe la cazinouri?

#18
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

 tom_1133, on 15th June 2011, 11:20, said:

sfat ieftin:
baga-ti jocuri de noroc pe calculator !
si te joci pana incepi sa le detesti + ca nu pierzi nicun ban la tine acasa ;)

sfat costisitor:
cumpara-ti o ruleta si 2-3 aparate !!!
baga-le in apartament intr-o camera si te joci "pe viu" jocuri de noroc fara sa mai pierzi un ban la tine acasa ;)


Este ca nu ai nicio treaba cu mecanismele psihologice care produc dependenta? Nici tu si nici aia de mai sus care tipa ca nu e nimic mai usor decat sa te abtii.

Ba nu, e cumplit de greu. Dar lumea mai simpluta si mai neplimbata nu are cum sa stie. Ei au o activitate care nu are cum sa ii apropie de vreo dependenta: Serviciu -> Alimentara ->Parizer cu paine ->Acasa ->Haleala ->Bere ieftina->Telenovela->Somn->Maine de la cap. Normal ca li se pare usor sa nu te duci in cazino si au senzatia ca daca joci poker pe calculator cum joaca ei solitaire scapi de dependenta.

In alte tari exista psihologi specializati pe dependenta jocurilor de noroc.

 10nut, on 15th June 2011, 11:24, said:

Pai dumitale ce crezi, ca aici pe forum chiar suntem din astia care sparg banii pe la cazinouri?


Dumneata = pronume (de politete)
Dumitale = articol posesiv (masina este proprietatea dumitale)

Termina intai scoala si dupa aia da sfaturi oamenilor mari.

Edited by muteki, 15 June 2011 - 10:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate