Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

OTP Leasing

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
otp-de-kkt

otp-de-kkt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.06.2011
Am un leasing la aceasta firma. Sunt total nemultumit. La inceput imi trimeteau facturile din posta si ma taxau cu 5 eur pentru fiecare factura - deci daca ai un leasing pe 5 ani, te mai costa pe putin 300 EUR corespondenta. Am dezactivat aceasta optiune. Le listez de pe portalul on line.

Am avut un rest de plata de 3 RON pe o factura mai veche. Nu m-a sunat nimeni sa ma intrebe ce e cu suma asta ramasa agatata. In schimb m-am trezit cu o factura pe care scria Cheltuieli suplimentare trimitere notificare plata cf. pct 3.4.2 CCG - 20 EUR. Deci pentru ca au trimis un plic cu o hartei mi-au cerut 20 EUR. Prin notificare imi spuneau ca am un rest de plata  3 RON

Sunt foarte impertineti si foarte aroganti. Iti inchid telefonul in nas - atitudinea de tipul te-am fraierit, ti-am luat bani nu ne mai pasa de tine....

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 otp-de-kkt, on 9th June 2011, 17:27, said:

Sunt foarte impertineti si foarte aroganti. Iti inchid telefonul in nas - atitudinea de tipul te-am fraierit, ti-am luat bani nu ne mai pasa de tine....
Asa este la majoritatea firmelor de leasing: toate te fura.
1. Stiu de o firma de leasing care platea in plus la dealer, fata de cat scria pe factura. Apoi te punea pe tine sa ii dai diferenta inapoi. In acelasi timp, firma de leasing isi recupera diferenta inapoi de la dealer.
2. Stiu de alta firma de leasing care s-au facut la sfarsitul leasingului ca tu nu ai achitat o factura la inceputul leasingului si ca trebuie sa o achiti acuma ca altfel iti ridica masina.
3. Stiu de alta firma de leasing care avea un comision de risc.
4. Stiu de alta firma de leasing care pentru intarzierea platii ratei reziduale (care era 20% din valoarea masinii) au bagat penalizari inca 20% din valoarea masinii. Asta in conditia in care intarzierea nu era atat de mare.
Toate 4 sunt firme diferite de leasing si nici una dintre ele nu este cea numita de tine.
In concluzie: in Romania viata chiar este de cacat. Bancile si IFN-urile (si nu numai) te fura. Au descoperit ca pot mai bine fura 2-3-10 lei de la fiecare client si gata, scot super profit.

#3
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
@otp-de-kkt:

Pai stai sa vezi... Am vrut sa termin leasingul la Volksbank cu 12 luni mai devreme (era pe 3 ani) si mi-au pus penalizari 50% din dobanda pe care o mai aveam de plata.

Ce-i drept in contract scrie ca penalizatile se stabilesc in momentul acceptarii cererii mele, insa 50 % !?!?. La alte firme e gata stabilita in contract (ex: RCI Leasing pune 5% din dobanda care mai este de plata).

Si va spun ca m-au tinut in picioare o ora, asa in batjocura. Pana la semnarea contractului s-au purtat frumos: luati loc va rog, o cafea ?, apa ? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate