Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Oactava 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato
 Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...
 Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!
 [cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...
 

Chrome OS

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008
A aparut noul sistem de operare de la Google ,intitulat dupa numele navigatorului Chrome
Si l-am instalat pe o masina virtuala VMWare Workstation sub Windows 7 x64

Setari:1 procesor si 1 GB memorie ,Linux x86 ,in rest toate setarile le-am lasat pe automat
Sunetul nu functioneaza din pacate cel putin pe VmWare cu toate eforturile mele,dar internetul merge si monitorul se poate seta pe orice rezolutie

Sistemul e bazat pe Open SUSE ,e pe 32 de biti,x86  si inca e in faza beta
Nu are implementate toate facilitatile, de exemplu nu exista scurtatura pe desktop pt Google Chrome si nici nu se deschide browserul automat cand intri  in sistem,dar e mai simplu de utilizat ca un sistem Linux normal

se poate descarca ca si Live CD si dupa aceea se poate instala (aprox 2 GB ocupa pe HDD) sau ca si .img pt un USB Live
Asa arata :Attached File  chrome.png   2.57MB   288 downloads

Dupa instalare am trecut cu Yast la descarcarea si instalarea altor pachete
Sunt in total peste 9000 de pachete soft pt Linux,grupate in 10-12 categorii
(n-am avut rabdare sa citesc toata lista asa ca am trecut la cele recomandate care sunt in total 303 si cu dependinte 454 si le instalez acuma)
Din pacate in lista de pachete recomandate sunt cateva care nu se suporta una pe alta :P
Limba romana e implementata f partial,in calendar si pe alocuri

Dar partea faina sunt aplicatiile pe care le puteti vedea in screenshot
si care isi au originea in pagina de start a browserului getchrome.eu

Respectiv:
toate aplicatiile Google de pe net:Calendar,Docs,Reader,Mail,Books
Yahoo Mail,Hotmail
Youtube,Picassa,Myspace,Facebook,etc
si un joc de sah si ce mi-a placut f mult portalul lumosity pt antrenarea Creierului :))

Una peste alta e un sistem bun ,se misca rapid in masina virtuala
mult mai rapid ca Leopardul in tot cazul
:)
si dupa ce o sa-i instalez toate pachetele o sa revin cu detalii

#2
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Huh?? Eu stiam ca:

1. in chrome os te loghezi cu contul de gmail.
2. nu ai alt ceva in afara de browser.
3. e pe baza de gentoo.

Ce arati tu:

Un OpenSuSE, probabil facut cu interfata web de pe site-ul lor, cu chrome instalat. :lol:


Mai mult de atat, chiar nu interesa pe nimeni desktopul tau, astfel incat sa fie nevoie sa urci o poza de 2.7 Mb. Puteai sa pui doar interfata lui "chrome os". :roflmao:

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,664
  • Înscris: 30.07.2003
Sistemul asta nu rula doar pe device-urile Google ?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,664
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.chromium....chromium-os-faq

#5
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Din ce observ eu, ai instalat un Linux in masina virtuala pe care ruleaza Google Chrome (browserul). Chrome OS nu ar trebui sa aiba setari proprii, ceas, starea retelei (wireless), baterie in stanga-sus? (ca in poza atasata)

In plus cred ca va avea un file-manager, un player multimedia (ca sa poti asculta muzica si offline), un program pentru imagini/poze  etc. Ca sa nu fie 100% dependent de internet.

Attached Files



#6
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008
Sunt 2 versiuni
Chromium e intr-adevar asa cum spuneti voi,e un browser si atat
L-am instalat si pe ala dar nu mi-a placut
Asta e versiunea Linux,cealalta se numeste Vanilla
si netbookurile Google sunt de fapt niste Atom-uri dual-core cu 2 GB Ram si 16 GB SSD
adica un netbook standard
Am un Dell mini exact la fel ,doar ca are SSD-ul de 8 GB


Attached File  chromium.png   2.18MB   85 downloadsasa arata Chromium pt netbookuri Google
in versiunea de pe hexxeh nu-mi arata intotdeauna aplicatiile in meniul din stanga sus(ala cu bila Chrome)

#7
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008
Attached File  chrome_2.png   2.68MB   75 downloadsun nou screenshot cu aplicatiile de pe chromium
de data asta am dat drumul la sistem cu doar 512 MB Ram si un procesor si mi-a mers mai bine
din pacate instalez 6800 de pachete,toate,pe linux chrome si generez o cheie pgp de 4096 de biti tot acolo
asa ca memoria si calculatorul meu au cedat nervos
lipsa de memorie win-am nevoie de 8 gb!

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,664
  • Înscris: 30.07.2003
@Lucian_Ilea fa totusi diferenta intre Chromium OS, Google Chrome OS, Google Chrome browser respectiv Chromium browser. Tu ai instalat o balarie.

#9
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008

View Postneagu_laurentiu, on 21st May 2011, 17:34, said:

@Lucian_Ilea fa totusi diferenta intre Chromium OS, Google Chrome OS, Google Chrome browser respectiv Chromium browser. Tu ai instalat o balarie.
uita-te pe link
get chrome eu
ce-ti spune asta?

#10
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Spune fix asta: Chrome OS Linux is not related to Google. Service provided by SUSE Studio. | Chrome OS Site | English - Español translations | Print page

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,664
  • Înscris: 30.07.2003

View PostLucian_Ilea, on 21st May 2011, 20:28, said:

ce-ti spune asta?
Uite ce am dat eu in link:

Quote

- Where can I download Chromium OS?
If you are the kind of developer who likes to build an open source operating system from scratch, you can follow the developer instructions to check out Chromium OS, build it and experiment with it. A number of sites have also posted pre-built binaries of Chromium OS. However, these downloads are not verified by Google, therefore please ensure you trust the site you are downloading these from.
Keep in mind that Chromium OS is not yet ready for general consumer use.

- What's the difference between Chromium OS and Google Chrome OS?
Google Chrome OS is to Chromium OS what Google Chrome browser is to Chromium.
    Chromium OS is the open source project, used primarily by developers, with code that is available for anyone to checkout, modify, and build.
    Google Chrome OS is the Google product that OEMs will ship on Netbooks this year.
Some specific differences:
    The two projects fundamentally share the same code base, but Google Chrome OS has some additional firmware features, including verified boot and easy recovery, which require corresponding hardware changes and thus also don't work in Chromium OS builds.
    Google Chrome OS runs on specially optimized hardware in order to get enhanced performance and security.
    Chromium OS does not auto-update (so that changes you may have made to the code are not blown away), whereas Google Chrome OS seamlessly auto-updates so that users have the latest and greatest features and fixes.
    Google Chrome OS is supported by Google and its partners; Chromium OS is supported by the open source community.

- Where can I download Google Chrome OS?
Google Chrome OS is not a conventional operating system that you can download or buy on a disc and install. As a consumer, the way you will get Google Chrome OS is by buying a netbook that has Google Chrome OS installed by the OEM. Google Chrome OS is being developed to run on new machines that are specially optimized for increased security and performance. We are working with manufacturers to develop reference hardware for Google Chrome OS. These netbooks will be available in the fourth quarter of 2010.


#12
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,396
  • Înscris: 07.12.2006

View Postneagu_laurentiu, on 21st May 2011, 06:48, said:

Sistemul asta nu rula doar pe device-urile Google ?

VMWare ofera suport si pentru ChromeOS mai nou ;)

#13
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008
sistemul de operare Google Chrome este un web browser
asta stie toata lumea de 3 ani de zile
toate aplicatiile sunt pe net si se deschid in taburi pe browser
ideea ca va fi o platforma inchisa e greu de crezut pt ca device=urile astea se vand cu 200$ maximum
si de fapt Samsung si Acer au pregatit deja netbookuri pt iunie acest an

#14
config_sys

config_sys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 20.10.2008
mai bine incerci http://www.android-x86.org/

#15
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

View Postconfig_sys, on 4th July 2011, 05:34, said:

Nu prea are relevanta cu topica sugestia ta. Ca sa iti raspund am testat eu android x86 in virtual box si e chiar fain; exceptie unele jocuri care intorc imaginea asa cum s-ar intampla pe dispozitivele cu android instalat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate