Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Deschiderea unei agentii de turism

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
io21

io21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.01.2010
Am terminat liceul pe profilul Tehnician in turism obtinand nivelul 3 de calificare. In prezent urmez o scoala de turism postliceala, dupa terminarea acesteia imi pot deschide o mica agentie de turism? Imi pot lua brevetul in turism doar pe baza acestor doua scoli? Mentionez ca am experienta de minim 2 ani in cadrul unei agentii de turism.

#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,277
  • Înscris: 14.11.2006
Brevetul de turism se acorda doar cetatenilor romani si celor straini cu domiciliul si un permis de munca in Romania.
Trebuie sa aveti un atestat de limba straina de circulatie internationala.
Ca pregatire profesionala trebuie:

•sa fiti absolvent cu examen de licenta al unei facultati acreditate cu profil de turism si sa aveti minim 2 ani experienta in domeniu sau sa aveti diploma de absolvire a unui curs de formare manageriala de minim 6 luni;
•sa fiti absolvent cu examen de licenta al unei facultati acreditate, indiferent de profil, in acest caz fiind obligatorie experienta in domeniu;
•sa fiti absolventul unei scoli post-liceale sau al unui liceu (cu profil de turism sau nu, in cazul in care este alt profil se va mari perioada de experienta minima obligatorie) si:
- sa faca dovada experientei in domeniu
- sa fie absolvent al unui curs de formare manageriala in industria hoteliera si turistica, specific functiei

Cursuri si atestate

Obligatoriu pentru toate categoriile este atestatul unei limbi de circulatie internationala. Cateva din institutiile unde va puteti lua un astfel de atestat:

British Council
Easy English

Pentru cursurile de formare profesionala aveti de asemenea multiple variante.
Agentia Nationala a Agentiilor de Turism
Scoala de Turism THR
Institutul IRECSON

Acte necesare

Persoana care are pregatirea necesara si doreste sa obtina brevetul de turism, trebuie sa depuna urmatoarea documentatie la reprezentantul teritorial al A.N.T. – Directia Generala de Autorizare si Control:

•Cerere de eliberare a brevetului de turism (2 exemplare) model
•Curriculum Vitae
•Copie act de identitate
•Copii dupa actele care atesta pregatirea profesionala
•Copii dupa documentele de atestare a perioadei lucrate in turism
•Certificat de cazier judiciar
•Atestat limba straina de circulatie internationala, se excepteaza:
- absolventii unor forme de invatamant cu predare intr-o limba de circulatie internationala
- absolventii facultatilor de specialitate intr-o limba straina de circulatie internationala si cei ai facultatilor de relatii internationale si turism
- absolventii unor cursuri postuniversitare de limbi straine

In situatia in care solicitantul nu indeplineste conditiile pentru eliberarea brevetului de turism, i se comunica in scris motivul.
Termenul de eliberare sau de raspuns, dupa caz, este de 30 de zile de la data primirii si inregistrarii documentatiei complete.
Brevetul de turism se elibereaza pe o perioada nelimitata.

#3
robert_11

robert_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.11.2006
Ca sa nu mai deschid alt topic, intreb aici. Am citit undeva urmatoarele:

"- Personal calificat ca agent de turism care deține certificat de absolvire a unui curs de specialitate organizat de către un furnizor de formare profesională autorizat sau documente legale care atestă dobândirea experienței profesionale corespunzătoare în domeniu, de minim 3 ani;"

Intreb: Nu se poate ca administratorul societatii, care va face cursul de "Manager in activitatea de turism" sa fie singurul angajat al agentiei? Ma gandesc ca n-as vrea sa angajez din prima luna pe cineva, in conditiile in care nu stiu cum o sa mearga treaba. As vrea la inceput sa ma ocup eu de afacere, fara alti angajati.

Deci, se poate ca o agentie de turism sa functioneze cu un singur angajat si acela cu brevetul de manager in activitatea de turism?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate