Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...
 

Ora Hoteliera

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Adica check in la 12 check out la 12 !
Nu am fost niciodata la vreun hotel peste noapte si sa ivit acum ca e nevoie dar nu stiu cum vine ora asta hoteliera !
Adica eu sambata la 17 pm o sa fiu la hotel , o sa pot sta pana duminica la 17 pm ?
Stiu, e o intrebare aiurea dar nu vreau sa par 'dump' intreband acolo !
Pot sa iau o camera single si sa stam 2 persoane? sau trebuie sa iau dubla?

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,763
  • Înscris: 23.05.2013
Depinde de hotel, cat de hotel sau cabana e. Normal la un hotel este sa se plateasca locul in camera, asadar nu poti sa iei o camera single pentru 2 persoane ci o camera double pentru 2 persoane, la care fiecare va plati tariful mentionat/persoana.
Ora hoteliera? De unde? Exista zi hoteliera ceea ce se traduce printr-o innoptare.

Referitor la ce am spus mai sus, unele hoteluri care nu prea sunt hoteluri cu adevarat practica si vanzarea camerei, fara sa se mentioneze de locuri. Asa e de obicei in celelalte unitati de cazare precum pensiunile.

#3
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Nu, daca sambata esti la 17, o sa poti sta pana duminica la 12 am (sau pm, cum vrei sa-i zici la 12 ziua). Practic indiferent de ora la care te cazezi, o sa poti sta pana a doua zi la ora 12.

Poti sa iei camera single, cine te opreste? Urci tu, si urca si persoana cealalta imediat. Vizitele "peste noapte" nu sunt interzise. Eu am fost cu inca 3 persoane intr-o camera dubla cu doua paturi, am dormit cate doi in pat de o persoana pentru ca la 3 dimineata la singurul hotel de pe autostrada Ungureasca cu doar camera libera, era singura solutie.

Edited by Loox, 05 May 2011 - 21:39.


#4
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Daca vii la 17 a doua zi la 12 trebuie sa eliberezi camera. Daca vrei sa stai peste ora asta atunci mai platesti o zi.
P.S. Cand scrii 17 nu trebuie sa mai pui si PM.

#5
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 A_L_E_X, on 5th May 2011, 21:36, said:

Daca vii la 17 a doua zi la 12 trebuie sa eliberezi camera. Daca vrei sa stai peste ora asta atunci mai platesti o zi.
P.S. Cand scrii 17 nu trebuie sa mai pui si PM.

Da, am gresit eu, am vazut acum , dar e amuzant ca sau luat si restul dupa greseala mea :)

#6
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Da, bucura-te acuma.  :closedeyes:

#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,167
  • Înscris: 20.12.2007

 Business_style, on 5th May 2011, 22:19, said:

Adica check in la 12 check out la 12 !
Nu am fost niciodata la vreun hotel peste noapte si sa ivit acum ca e nevoie dar nu stiu cum vine ora asta hoteliera !
Adica eu sambata la 17 pm o sa fiu la hotel , o sa pot sta pana duminica la 17 pm ?
Stiu, e o intrebare aiurea dar nu vreau sa par 'dump' intreband acolo !
Pot sa iau o camera single si sa stam 2 persoane? sau trebuie sa iau dubla?
Timpul de check-in este dupa ora 14 si eliberarea camerei se face pana-n ora 12.oo ziua urmatoarea. Asta pentru ca in hotelarie se socotesc NOPTILE de cazare nu zilele. Se poate face "early check-in" cu mentiunea expresa in cererea de rezervare/ confirmarea hotelului sau late check-in pana-n ora 23 in acelasi conditii. Exista taxa pentru asta. Late check-in se face fara taxa cam pana-n ora 15 si numai daca esti un oaspete fidel in hotel sau exista bunavointa de la receptie . Bunavointa tine foarte mult de gradul de ocupare al hotelului.
Poti sa iei o camera cu un pat matrimonial si sa stati doua persoane , pueti sa stati si 5 persoane in acelasi pat. Nu exista taxa in plus decat la micul dejun. Dar mai bine ai cere de la rezervare camere cu doua paturi plus un pat suplimentar pliant. Din nou nu se modifica  pretul camerei daca nu te duci la micul dejun.
Orice alte intrebari mi le poti pune pe pm

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate