Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Gradini zoologice Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 06.03.2011
Salut!

Va rog sa-mi nominalizati cele mai frumoase/primitoare/organizate gradini zoologice din Romania si sa alcatuim un "top 3" al acestora. Iar cea de pe locul 1 va fi vizitata de mine in urmatoarele zile :D

Multumesc!

#2
MissR

MissR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.01.2011
Cea de la Sibiu e foarte frumoasa dar animalele sunt slabe mai ales : leii , jaguarul si rasul ! asta e parerea mea dar cred ca mai sunt oameni care sustin asta !

#3
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Am fost la Sibiu, si mi s-a parut ingrozitor. Cei drept, asta a fost acum vreo 3 ani. A fost 'renovata'?:D
Eu am auzit ca la Targu Mures e super fain. Poti incerca acolo, e laudata de multa lume.

#4
MissR

MissR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.01.2011

View Postbogdy2008, on 24th April 2011, 21:15, said:

Am fost la Sibiu, si mi s-a parut ingrozitor. Cei drept, asta a fost acum vreo 3 ani. A fost 'renovata'?:D
Eu am auzit ca la Targu Mures e super fain. Poti incerca acolo, e laudata de multa lume.


Mai sa sti ca acum arata bine , e frumos dar eu inca sustin ca animalele sunt slabe , lei aia chiar sunt subnutriti in rest celelalte animale nu o duc rau dar ei se pare ca au ghinion ! condiitile sunt bune pentru animale , am vazut ca se curata des si ca arata destul de bine dar bietele animale sunt la dieta zic eu dar de slabit ! cheers

#5
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Deci pana acum a doua variante: Sibiu si Tg. Mures (destul de departe de Vaslui)

Edited by bogdy2008, 24 April 2011 - 20:23.


#6
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
Offtopic: daca erai din Timisoara - Arad etc aveam un cuvant pentru tine: Szeged!

#7
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
Am vazut doar cele de la Targu Mures, Brasov si Oradea. In ordinea asta de preferinte le si recomand ! Urmeaza sa vad si Zoo Baneasa Bucuresti. La fel am auzit si eu despre cea de la Sibiu, cum ca ar fi destul de interesanta.

Zoo Brasov a intra intr-un program de reamenajare in toamna anului trecut, s-au alocat fonduri importante dar nu stiu daca s-a finalizat investitia. Nu arata rau nici inainte, insa nu era foarte mare.

Totusi, Zoo Targu Mures mi-a placut foarte mult, spatiu urias intr-o padure - si totusi in zona metropolitana a orasului. O recomand !

L.E. Daca este vorba de vestul tarii, se poate vizita Zoo Budapesta. Este cu adevarat spectaculoasa, cea mai veche din Europa, foarte bine ingrijita. Activeaza in programele internationale de protejare si inmultire in captivitate a speciilor pe cale de dispartitie. Are rezultate foarte bune in sensul asta. O clasez in Top 3 din Europa.

Edited by vladut_v, 24 April 2011 - 20:58.


#8
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Pai daca esti din Vaslui, viziteaza gradina zoo din Barlad.

Nu stiu daca stii, dar e cea mai mare gradina zoo din Romania. :)

Foarte-foarte-foarte frumos, nu e!!! Dar sunt multe animale, si e situata intr-o padurice, ai o gradina publica inainte. :) E dragut.

Daca mergi maine, merg si eu, numa' bine. :)




Salutari !

LE : E draguta gradina,dar mi se par deprimante vreo 2 alei din ea. :lol: Sunt putin sparte placile de beton.Crapate..si cu copacii pe langa, ma demoralizeaza :))

In rest e ok.

Edited by tarantula21, 24 April 2011 - 22:29.


#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,282
  • Înscris: 14.11.2006
Foarte frumoasa si moderna este gradina zoologica din Targoviste. In plus, este amplasata in parcul Chindia, in spatele Curtii Domnesti. Impusti doi iepuri deodata: si gradina si Curtea Domneasca.
Drumul este foarte bun pana la Targoviste (Vaslui, Focsani, Buzau, Ploiesti, Targoviste).
Te poti intoarce prin Valea Prahovei (Sinaia-Busteni-Predeal)-Brasov-Sf.Gheorghe-Bacau-Vaslui

#10
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005

View Postflorinbad, on 26th April 2011, 08:29, said:

Te poti intoarce prin Valea Prahovei (Sinaia-Busteni-Predeal)-Brasov-Sf.Gheorghe-Bacau-Vaslui
Numai o scurta precizare: drumul DN11 Brasov - Bacau, nu trece prin Sf.Gheorghe, doar tangent cu acesta dar la o distanta de 12 KM abatere. In schimb trece prin Tg. Secuiesc si Onesti ...

#11
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 06.03.2011
Multumesc tuturor pentru mesaje.
Am inceput de ieri o excursie prin tarisoara si prima data am trecut prin Birlad, tot la recomandarea voastra.
A fost frumos, ce sa zic, destul de organizat, ingrijit, dar nimic iesit din comun, m-au surprins doar cateva custi/adaposturi abandonate. Zacea pe un gard un afis cu "spatiu neconform utilizarii" sau ceva asemanator. Stricau tot aspectul. Dar in rest, a fost destul de bine. Imi placea reactia tigrilor/leilor la vederea ingrijitorilor, sareau pe gratii, urlau, iar omu' le spunea "la 7, la 7" :)) In ciuda faptului ca felinele erau hranite bine, adica erau inca impunatoare din punct de vedere al fizicului :D Cam atat. Numai bine!

Edited by vlad29marko, 26 April 2011 - 15:39.


#12
wall-e91

wall-e91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2012

View Postvlad29marko, on 24th April 2011, 20:50, said:

Salut!

Va rog sa-mi nominalizati cele mai frumoase/primitoare/organizate gradini zoologice din Romania si sa alcatuim un "top 3" al acestora. Iar cea de pe locul 1 va fi vizitata de mine in urmatoarele zile :D

Multumesc!

Anul acesta gradina zoologica s-a marit. Am fost acum 2 zile, aici ai un link catre pozele facute la zoo cu unele animale: http://www.maierwalt...oo-targu-mures/

Intr-un ritm decent iti ia cam 2 ore, 2 ore jumate sa te uiti la toate animalele.

:peacefingers:

#13
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
1) Bucov (lângă Ploieşti)
2) Târgovişte
3) Bucureşti (Băneasa)Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate