Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 

zidarie dubla cu gol de aer

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Lyonea

Lyonea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.05.2006
Am urmatoare intrebare referitor la zidaria dubla cu gol de aer:
Se dau (de la interior spre exterior): blocuri ceramice cu goluri verticale, 30 cm. Pe urma golul de aer, pe urma zidarie aparenta. Cum sta treaba cu condensul in aceste conditii? Care sunt conditiile ca pe stratul de zidarie aparenta sa se formeze/ sa nu se formeze condens in golul de aer dintre zidarii?

Aceeasi intrebare si daca se pune izolatie, astfel: blocuri ceramice, izolatie, gol de aer, zidarie aparenta.

Daca se fac gauri pentru aerisire, din cate imi dau eu seama, golul ala de aer isi pierde rolul izolator, pentru ca prin ventilatie se egaleaza temperatura din gol cu cea de-afara...

#2
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Totul se rezuma la capacitatea de a calcula punctul de roua in acest zid.
Daca zidaria aparenta este mai subtire decat peretele, chiar fiind din acelasi material, punctul de roua va fi in interiorul caramizii de 30, deci va forma condens in golul de aer, pe partea cu caramida groasa.

Solutiile cu gol de aer , pe vremuri, se faceau in asa fel incat punctul de roua sa cada in peretele exterior.

Cu partea de ventilatie ai si nu dreptate. Depinde cat de ventilat este. Nu e bine nici sa-l inchizi ermetic.

#3
Lyonea

Lyonea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.05.2006

View Postkamikz, on 20th April 2011, 14:00, said:

Solutiile cu gol de aer , pe vremuri, se faceau in asa fel incat punctul de roua sa cada in peretele exterior.


Merci! Deci trebuie sa ma documentez cum se calculeaza punctul de roua :) .

#4
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Exista topic aici despre protectia la vapori a constructiilor.

In general pentru a evita condensul in perete e recomandabil sa ai materialele din interior mai putin permeabile la vapori, sau cel mult la fel de permeabile ca materialele din exterior.

In cazul particular al zidariei duble cu gol de aer nici nu prea deranjeaza condensul, caci se formeaza cel mult pe fata interioara a peretelui exterior si nu prea are cum sa ude peretele interior.  Dar daca e doar din caramida aparenta (ceramica nu imitatii de ciment) va fi suficient de permeabil ca sa difuzeze vaporii in afara deci sa nu favorizeze aparitia condensului.

Daca pui izolatie intre cele doua randuri de caramizi fara nici un gol de aer, atunci condensul ar putea uda izolatia si nu vrei sa se intample asta. Daca lasi strat de aer si numai de 2cm intre izolatie si zidul exterior condensul nu prea are cum sa ude izolatia. Daca nu lasi strat de aer trebuie sa fii atent ca zidul exterior (sau tencuiala/vopseaua daca va fi acoperit) sa nu impiedice trecerea vaporilor, adica sa fie caramida din ceramica si sa nu fie tencuit sau impregnat cu cine stie ce substante.

Un minim de gauri de aerisire e oricum util.

Quote

Totul se rezuma la capacitatea de a calcula punctul de roua in acest zid.
Daca zidaria aparenta este mai subtire decat peretele, chiar fiind din acelasi material, punctul de roua va fi in interiorul caramizii de 30, deci va forma condens in golul de aer, pe partea cu caramida groasa
Nu este asa. Daca apar conditii de condens acesta se formeaza pe suprafata cea mai rece adica pe peretele exterior si nu intotdeauna se formeaza condensul.

Edited by blimpyway, 23 April 2011 - 08:03.


#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
in functie de punctul de roua se fac sau se lasa niste gauri in caramida
uneori numai jos pt eventuale infiltrari si ,si sus pt o ventilare sai zic asa

#6
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
buna ziua.
nu stiu sa iti dau detalii tehnice despre acest tip de constructie dar pot sa iti spun ca si eu am cochetat cu ceva vreme in urma si am renuntat in cauza costurilor.
eu acest sistem l-am vazut in Italia unde acolo este modul traditional de a construii o casa,90%din case sunt construite in acest sistem.
fata de ce am citit in acest toppic dar poate nu s-a ajuns inca acolo iti pot spune ca golul dintre zidarii vine umplut cu vata minerala si asa se renunta la timpenia asta din romania pe care noi o numim termoizolatie si mai sustin multi ca este tehnologie nemteasca dar nu stiu cum se face ca la noi vin numai tehnologii occidentale pe care ei nu le folosesc nici de frica.
iti pot spune ca sunt extrem de rezistente la umiditate si termoizoleaza bine acest sitem,eu aceste case le-am vazut in zona unde am trait pt multi ani si anume N-V italiei unde erau chiar zone cu orezarii si umiditate era la cote maxime.
am trait o perioada de 2 ani intr-o casa cu zidarie normala unde hainele nu se uscau niciodata si umiditatea o adunai cu buretele de pe pereti,pe urma m-am mutat intr-o casa cu astfel de zidarie si lucrurile stateau cu totul altfel,umiditatea o mai simteam doar putin toamna.
cauta mai multe detalii pe site-uri de specialitate in italia

#7
Lyonea

Lyonea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.05.2006
Multumesc pentru raspunsuri :)
Deocamdata inclin spre varianta cu izolatie si gol de aer. Betoanele toate la nivelul zidului interior, si eventual izolatia ingrosata in dreptul betoanelor. Zidul exterior lasat cu caramida aparenta, fara tencuiala.

Alta intrebare: cat de important este rolul zidului exterior propriu-zis in termoizolare? Adica, eu inteleg ca zidul exterior exista acolo pentru a crea golul de aer si eventual a proteja izolatia de pe zidul interior. Dar in calculul proprietatilor termice se ia si el in considerare, nu?

Si intrebarea cea mai dureroasa ref la materialul zidului interior: caramida plina comparativ cu blocuri ceramice cu goluri verticale. Facand abstractie de pretul materialelor si volumul manoperei aferente, caramida plina ofera avantajul de masa termica considerabila si respectiv inertie termica. Blocurile ceramice cu goluri au izolare mai buna, dar inertie mai mica. Ce este mai rentabil pe termen lung: inertie termica sau izolare?

#8
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
nu cred ca are mare importanta, oricum ai face ai masa suficient de mare in interiorul izolatiei. Daca pui caramida plina aia e mai ingusta si ai ceva mai mult spatiu intre straturile de caramida pt un surplus de vata minerala la aceasi grosime totala a zidului.

Adica si cu caramida plina poti obtine aceasi izolatie termica. Te poti gandi la alte diferente - de ex. diferenta de costuri intre cele doua variante sau de ex  daca vrei un sistem mai "clasic" in care faci linistit gauri cu bormasina in perete caramida plina e in avantaj.

Edited by blimpyway, 05 May 2011 - 00:14.


#9
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
ma gandeam dpdv al inertiei termice daca nu are importanta si cu ce se incalzeste.
Daca inertia termica e mai mare, atunci se fac economii la incalzire. Teoretic.

#10
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 02.01.2011
referitor la aceasta problema,vreau sa fac un luminator din 2 randuri de caramida de sticla.Ce riscuri sunt ca sa imi apara condens intre cele 2 randuri de caramida? Sa las o distanta mai mare fata de primul rand de caramizi?

#11
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 02.01.2011
nici o parere?

#12
irinelsosea

irinelsosea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.05.2009
Ma intereseasa costurile efective a sistemului de zidarie compus astfel:

de la interior la exterior

1. tencuiala de interior
2.perete de caramina ceramica sau BCA (30 cm)
3.sistem izolatie- vata minerala sau bazaltica (10 cm)
4.canal de aer pentru ventilatie (aprox 4 cm)
5.caramida aparenta tip terka klinker (12 cm)

vezi pag 9 din acest link

http://ravago.ro/sit...i_exteriori.pdf

As dori sa iau legatura cu constructori care au lucrat asa ceva si sa vad lucrarea.
Va rog contactati-ma pe [email protected]

Trebuie sa iau rapid o decizie dar nu am gasit constructori care sa fi lucrat asa ceva in Romania.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate