Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 pret manopera

ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...
 Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie
 Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...
 

vaccinari obligatorii sau indicate

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
lexie90885

lexie90885

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.03.2011
In 25 aprilie zbor catre Kenya. Sunt din Cluj, iar serviciul nu-mi permite sa ajung pana la Bucuresti, la Medlife sau la Victor Babes pentru vaccinurile pe care mi s-a recomandat sa le fac - holera, febra tifoida, tetanos, febra galbena, plus hepatitele A si B.

Cand am mers la farmacie (la vreo 3, de fapt. peste tot aceeasi reactie) pentru a face comanda, farmacista s-a uitat la mine ca la o ciudatenie.

Va rog sa imi dati un sfat. Unde sa ma adresez? La spitalul de boli infectioase mi s-a spus ca ei pot doar sa trateze, nu fac profilaxie.

#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,652
  • Înscris: 20.10.2006
E obligatoriu sa faci astfel de vacinuri daca mergi in Kenya ? HuH. Nu cred sa fie vreo lege care sa te oblige. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

#3
lexie90885

lexie90885

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.03.2011

 LunaCrystal, on 31st March 2011, 02:55, said:

E obligatoriu sa faci astfel de vacinuri daca mergi in Kenya ? HuH. Nu cred sa fie vreo lege care sa te oblige. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Din 2008 nu mai sunt obligatorii vaccinurile. Pentru Kenya, cel putin.

Am reusit sa dau de singurul medic din Cluj autorizat sa faca aceste vaccinuri. Nu sunt obligatorii, dar sunt recomandate. Iar preturile... extrem de piperate. Hepatitele - A+B - 150 lei/ administrare, in conditiile in care se fac trei rapeluri. Febra galbena - 235 lei, iar cea tifoida 100 lei. In Cluj se fac doar la Medicover - dr. Radulescu.

Imunizarea se face cu cel putin doua saptamani inainte de plecare.

Noi mergem in perioada in care ploua cel mai mult, iar tantarii sunt omniprezenti. Avand in vedere ca vrem sa vedem mai mult decat partea turistica, vom ajunge in zone in care aceste masuri de prevenire ne sunt necesare noua, pentru linistea sufleteasca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate