Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

ajutor jeep patroit

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ADYY99

ADYY99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.02.2011
am si eu un Jeep patriot an 2008 2.0 tdi 65000km
problema: intr-o seara cand sa plec de pe loc nu intra in viteza cu ambriajul calcat si am fortat maneta
am mers cam 2 km am stationat cam 2 ore
cand sa plec nu mai aveam pedala deloc " era flesca" am lasato si am plecat cu taxi
m-am intors dim sa o tractez acs si dedesupt era o pata de vre-o 10 cm nu am bagat de seama
acasa dupa cateva ore am descoperit iar o pata ce dadea a lichid de frana am dat scutul jos si dedesupt unde se prinde baia de ulei de cutia de viteza se vedea o scurgere de lichid
am completa lichidul in borcan cam 110g si am aerisit (are inainte sa intre o teva in cutia de viteza un taspic cica e pt aerisit)
am facut cateva randuri de pedale si am scos aierul s-a intarit putin pedala dar tine foarte jos si e forte incomod
intrebare este: stie cineva ce se intampla? a mai patit cineva? e grav? ma gandesc sa nu plec la munte si mai am si copil mic si raman pe drum prin padure
va multumesc

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Stai asa, tu tocmai ai ramas fara lichid de frana (e acelasi si pentru ambreiajul hidraulic) si te gandesti sa mergi pe munte inainte de a trece pe la un service auto? :w00t:

#3
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,850
  • Înscris: 15.08.2008
Tu de ce crezi ca ai pierdut lichidul ala hidraulic? :huh:
Crezi ca daca ai bagat zeama acolo si ai aerisit, s-a rezolvat problema? La tine mai mult ca sigur ca sunt duse garniturile de la cilindrul receptor al ambreiajului. Alea trebuiesc schimbate si abia apoi aerisit si vazut ce mai e. Vezi ca, daca ai rezervorul de lichid comun cu cel de frana s-ar putea sa ai o maaaaare si neplacuta surpriza, asa ca treci intai pe la un service cu masina, nu pleca asa pe drum!. :nonobad:

#4
ADYY99

ADYY99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.02.2011
surprizator merge nu am mai avut probleme...momentan
nustiu care ar fi cauza asa din senin
ma gandesc ca daca ar fi garneturile de la cilindru ar trebui sa curga in continuare....
cineva i-mi zicea(un inginer mecanic) ca eu am un burduf care se umple cu lichid atunci cand calc pedala si ala impinge rulmentu .....si cica ala sar fi dat peste cap sau a prins un colt de rulment si de asta ar fi fost scurgerea....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate