Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...
 Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato
 Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...
 

Fisura condil femural extern

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
andel

andel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.03.2011
Pe rezultatul RMN scrie ca : ,, La nivelul condilului femural extern - edem osos marcat cu traiect de fractura incompleta . Revarsat lichidian moderat . Structuri capsulo-ligamentare integre . "

Doctorul mi-a recomandat o perioada de inactivitate de 5 saptamani .
As dori sa stiu daca dupa 4 saptamani , cu o saptamana inaintea termenului , pot sa incep sa merg fortand piciorul , practic sa urc si sa cobor scari .
Ma deplasez in carje de circa o saptamana cu sprijin superficial pe piciorul afectat fara dureri peste limita suportabilului.
As dori sa stiu dupa ce perioada aproximativa voi putea sa merg normal si daca exista urmari pe termen lung.
  
Varsta actuala 17 ani , gen masculin , 1.90m - 92 kg

Multumesc  .

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,225
  • Înscris: 25.06.2007

View Postandel, on 4th March 2011, 20:10, said:

Nu te juca, majoritatea ortopezilor recomanda o perioada de repaus de 6 saptamani.
Respecta macar cele 5 saptamani, mai ales ca esti si usor supraponderal, la varsta ta.
Refacerea completa poate dura cateva luni, uneori si spre un an.

#3
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Nu te juca, am patit-o si eu in septembrie, numai ca am si 3 suruburi acum. Nu forta piciorul  si inainte de a calca pe el, fa o radiografie  si incepi cu exercitii la cantar- la inceput apesi cu jumatate din greutatea ta si cresti saptamanal , dar nu mai repede de o luna, renunta apoi la  carja de pe partea cu piciorul si tot asa.

#4
catalin1989

catalin1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2011
Acum 2 ani am avut si eu ceva asemanator : La nivelul condilului femural intern - edem osos marcat cu traiect de fractura incompleta
Am stat acasa 4 din cele 6 saptamani prescrise de doctor dupa care am suprasolicitat piciorul
Traiectoria de fractura a devenit accentuata iar dupa cateva saptamani m-am redus la RMN afland ca am fractura incompleta
Acest lucru se putea evita daca mai stateam acasa inca 2saptamani si ma duceam apoi la recuperare 10 zile asa cum imi prescrpsese doctorul


Asadar iti spun din propria experienta ca daca nu vrei sa ajungi sa ai complicatii serioase stai acasa cel putin cele 5 sapt dupa care inca cel putin 2 saptamani cat dureaza recuperarea evita treptele deoarece efortul de urcare si coborare este enorm iar fisura daca nu este complet vindecata se poate redeschide si deveni chiar fractura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate