Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate
 Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose
 Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...
 Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...
 

Relevanta studiilor facute in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
x86

x86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.07.2007
Sunt intr-o dilema destul de mare... Sunt curios daca in UK, la job-urile din IT sunt relevante studiile facute in Romania. Evident, la job-urile la care se cere acest lucru. Am aruncat un ochi, in mare pe site-urile de recrutare si la unele posturi cereau degree in computer science. Are vreo relevanta diploma obtinuta in RO, facultate de stat vazuta cat de cat bine?
Intreb asta pentru ca-mi caut motive sa nu ma las de scoala, sunt destul de dezamagit de eficienta invatamantului romanesc. Am aproape 4 ani de experienta ca programator deja si CV-ul imi arata binisor, si in cateva luni, un an vreau s-o intind spre UK.

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Au relevanta, dar trebuiesc echivalate, proces care poate dura 10-12 luni!

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sigur ca au o oarecare relevanta. In EU exista sistemul ECTS de evaluare a diplmeleor. Dar sa nu te astepti ca or sa dea pe spate cand or vedea diploma ta, legal trebuie sa acorde prioritate cetatenilor lor (la fel ca si in Romania).
Cum slujbele in domeniul mentionat au cam "zburat" toate in India... concurenta locala a crescut mult. Trebuie sa dovedesti ca esti mai bun decat orice alta optiune "locala" ar avea.
Diplomele sunt recunoscute eventual si in alte parti - Canada, USA, Australia... evident ca mai greu si cu eforturi financiare si intelectuale (de obicei trebuie sa dai examene). Dar pana la urma sunt recunoscute - o zic din proprie experienta.

Edited by SuperDuper, 12 February 2011 - 02:38.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu trebuie echivalat nimic decit in domenii oarecum mai sensibile gen medicina, avocatura, etc (si eventual la diferite organizatii de stat care merg dupa nu stiu ce tipic). Daca vorbim de facultate e bine sa o ai, indiferent de unde si de care (stiu si astia ca mai ales in IT multe facultati nu te invata nimic practic si oricum tehnologia se schimba dar fara facultate nu o sa poti ajunge la anumite posturi).
In afara de tarile unde trebuie permise speciale de munca (ex. Germania) si trebuie cautati mai intii bastinasi locali in general este ilegal sa discriminezi pe baza nationalitatii.

#5
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008
Si eu ma chinui sa-mi echivalez diplomele (electrotehnica). Acum sunt in stadiul de tradus si legalizat. UK NARIC este singura organizatie guvernamentala care ofera echivalare pentru calificari din toata lumea. Mergi la  http://www.naric.org...dex.asp?page=15  pentru mai multe detalii.
Daca cineva are mai multe informatii ... sunt bine primite :)

#6
x86

x86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.07.2007
Va multumesc pentru raspunsuri. In concluzie, ajuta sa ai facultate.

#7
drewas

drewas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 28.08.2007

View Postdan84, on 12th February 2011, 02:36, said:

Au relevanta, dar trebuiesc echivalate, proces care poate dura 10-12 luni!
De ce dureaza asa mult? Care sunt etapele care trebuiesc facute dupa ce ai diploma?

#8
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008

View Postdrewas, on 2nd March 2011, 20:05, said:

De ce dureaza asa mult? Care sunt etapele care trebuiesc facute dupa ce ai diploma?
Am sunat la Naric acum 2 sapt si mi-au spus ca dureaza max 60 zile ....acum nu pot decat sa va scriu dupa ce termin cu ei cat timp am asteptat.
Mie mi-au spus asa: Diplomele traduse si legalizate .... dovada platii....toate astea trimise prin posta.

PS neaparat si foaia matricola !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate