Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil
 Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 

Durere de genunchi si glezne

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
fumertue

fumertue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.01.2011
Salut,as vrea sa stiu de ce ma dor din senin genunchi si gleznele,acum 2 zile am dat zapada din curte si am fost foarte obosit dupa,a 2a zi m-am trezit cu o febra musculara si cu dureri de genunchi si glezne,simt ca si cum s-ar calca os pe os,durerea asta este de la genunchi in jos,nu am avut niciodata porbleme asa,oare sa fie dureri de crestere?am 20 de ani 1.92m(daca ar fi de folos).

#2
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Sa raspunzi sincer, esti o persoana sedentara de felul tau??? Cat sport faci pe saptamana/luna/an???

#3
fumertue

fumertue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.01.2011
Am facut sport 7 ani la rand,acum 2 ani m-am lasat,nu am avut probleme.

#4
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Ei uite... asta ar putea fi cauza  :deadtongue: . Vezi tu, glezna si genunchiul sunt niste constructii osoase foarte complexe si daca ele nu sunt antrenate periodic se slabesc, iar atunci cand le supui unui efort brusc pot aparea lezari are meniscului, ligamentelor etc.
Si eu am trecut prin asa ceva, ambele le piciorul drept. Din propia experienta iti spun ca durerea va continua si cel mai bine e sa nu mai faci efort fizic o perioada cu acel picior si sa faci niste exercitii usoare pentru intarirea musculaturii, gen stai pe spate si ridici piciorul in sus, flexari, daca poti genoflexiuni dar ma indoiesc. Daca durerea persista si nu se amelioreaza dupa maxim o saptamana eu zic sa te duci la doctor, pentru ca sunt destul de periculoase aceste lezari, poate fi ceva grav. Eu pur si simplu mergeam pe strada si m-a taiat o durerea le genunchi de parca mi se duceau femurul si tibia in fata sa se rupa, e ceva groaznic. E de ajuns si un an de zile sa duci un mod de viata sedentar, mai ales ca noi la varsta de 18-20 mai suntem ocupati cu PC-ul, in perioada examenelor invatam foarte mult si uitam de sanatatea noastra. Cel mai rau lucru e sa stai la PC mai mult de 3-4 ore fara sa te misti, sa stai in aceeasi pozitie cu picioarele. Nu simti nimic pe moment sau dupa, dar cand te intorci la activitatile zilnice, datul de zapada de exemplu, efectele negative sa vad imediat.

Edited by avlad18, 09 February 2011 - 23:53.


#5
fumertue

fumertue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.01.2011
Dar asa deodata,plus ca nu stateam numai incasa,mergeam cam o ora pe zi sa zic,ieseam afara,si la ambele picioare..multumesc de sfaturi,daca e sa ma doara in continuare am sa ma duc la doctor:-<

#6
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Da, si eu am fost la fel de mirat ca tine. Am lucrat 2 luni la un website cate 6- 7 ore pe zi si stateam in aceeasi pozitie la PC si dupa doar 2 luni era sa-mi rup ligamentele incrucisate la genunchiul drept mergand pe strada... eu facand basechet de performanta 5 ani si mai lucram cat de cat fizic, faceam exercitii cardio. Ceea ce m-a afectat cel mai mult a fost ca atunci cand m-am intors la liceu a trebuit sa incep sa urc scarile, eu stand la parter unde locuiesc si asta mi-a pus capac.

Edited by avlad18, 10 February 2011 - 00:02.


#7
fumertue

fumertue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.01.2011
eu am scari in casa,si trebuie sa le cobor si sa le urc de multe ori intr-o zi8-|....acum debea le cobor-urc.e insuportabila durerea as fi bucuros daca as putea sa dorm in seara asta,alalta seara nu am putut deloc.

#8
fumertue

fumertue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.01.2011
Mi-au trecut durerile,a fost o simpla fobra musculara cred si la picioare :thumbup: ,v-am zis ca nu am avut probleme de genul asta doar cand eram mai mic,dar erau dureri de crestere si ma durea doar in zona inghinala.va multumesc pentru ajutor,La revedere si multaaa sanatate :thumbup:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate