Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

centrala pe lemne doar cu apa curenta?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tatiana_c

tatiana_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.03.2009
buna!

Nu stim inca ce vom alege pt a incalzi casa pe care vom incepe in curind a o construi...
In zona este apa curenta dar ceva mai departe si posibil ca ar costa mult sa o aducem...cineva m-a pus pe ginduri cind mi-a zis ca daca ne incalzim cu centrala pe lemne trebuie apa curenta pt cazurile in care este pana de curent..pt a raci instalatia sau asa ceva...e adevarat?
Credeti ca ar fimai bine sa optam pt aducerea gazului care ar fi si aia vreo 6.000 ron caci nu multi vecini vor...
Am nevoie de sfaturile voastre!
Multumesc!!

#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 tatiana_c, on 2nd February 2011, 18:49, said:

buna!

Nu stim inca ce vom alege pt a incalzi casa pe care vom incepe in curind a o construi...
In zona este apa curenta dar ceva mai departe si posibil ca ar costa mult sa o aducem...cineva m-a pus pe ginduri cind mi-a zis ca daca ne incalzim cu centrala pe lemne trebuie apa curenta pt cazurile in care este pana de curent..pt a raci instalatia sau asa ceva...e adevarat?
Credeti ca ar fimai bine sa optam pt aducerea gazului care ar fi si aia vreo 6.000 ron caci nu multi vecini vor...
Am nevoie de sfaturile voastre!
Multumesc!!

Nu are de ce sa nu functioneze daca folositi hidroforul .
Pe de alta parte , sa ai gaz la conducta e foarte bine , te scuteste de o gramada de probleme .

#3
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 24.07.2009

 tatiana_c, on 2nd February 2011, 18:49, said:

buna!

Nu stim inca ce vom alege pt a incalzi casa pe care vom incepe in curind a o construi...
In zona este apa curenta dar ceva mai departe si posibil ca ar costa mult sa o aducem...cineva m-a pus pe ginduri cind mi-a zis ca daca ne incalzim cu centrala pe lemne trebuie apa curenta pt cazurile in care este pana de curent..pt a raci instalatia sau asa ceva...e adevarat?
Credeti ca ar fimai bine sa optam pt aducerea gazului care ar fi si aia vreo 6.000 ron caci nu multi vecini vor...
Am nevoie de sfaturile voastre!
Multumesc!!

Daca va construiti casa nu o sa va trebuiasca apa curenta sau v-ati facut fantana si sistem hidrofor?Daca nu aveti nici una nici alta este rau indiferent de ce fel de centrala montati.In cazul montarii unei centrale pe lemne cu gazeificare este obligatoriu sa aveti sursa de apa si trebuie sa aveti toate protectiile necesare:supape de siguranta si supapa termica STS 20,sursa UPS.Dupa parerea mea cred ca nu are rost sa investiti si sa alegeti varianta pe gaze care se vor scumpi in viitorul apropiat foarte mult si multi o sa renunte la ele si o sa monteze centrale ecologice pe peleti sau rumegus.Da ,varianta mixta pe peleti-lemne este de viitor,chiar daca investitia initiala este mai mare.

#4
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 CAZANE, on 2nd February 2011, 19:13, said:

Daca va construiti casa nu o sa va trebuiasca apa curenta sau v-ati facut fantana si sistem hidrofor?Daca nu aveti nici una nici alta este rau indiferent de ce fel de centrala montati.In cazul montarii unei centrale pe lemne cu gazeificare este obligatoriu sa aveti sursa de apa si trebuie sa aveti toate protectiile necesare:supape de siguranta si supapa termica STS 20,sursa UPS.Dupa parerea mea cred ca nu are rost sa investiti si sa alegeti varianta pe gaze care se vor scumpi in viitorul apropiat foarte mult si multi o sa renunte la ele si o sa monteze centrale ecologice pe peleti sau rumegus.Da ,varianta mixta pe peleti-lemne este de viitor,chiar daca investitia initiala este mai mare.

Mai catinel cu reclama ! :lol:
Deocamdata varianta gaz e cea mai ieftina .
Lemnul nu se va scumpi in viitor ?

#5
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 24.07.2009

 motanul13, on 2nd February 2011, 19:16, said:

Mai catinel cu reclama ! :lol:
Deocamdata varianta gaz e cea mai ieftina .
Lemnul nu se va scumpi in viitor ?

Nu fac chiar deloc reclama dar va contrazic in afirmatii.Deocamdata lemnul este cel mai ieftin combustibil si nu ma poate contrazice nimeni,sunt facute destule  studii in acest caz.Varianta pe gaze este intr-adevar cea mai comoda dar nu cea convenabila si nu o zic doar eu..

#6
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,037
  • Înscris: 20.12.2007

 tatiana_c, on 2nd February 2011, 18:49, said:

buna!

Nu stim inca ce vom alege pt a incalzi casa pe care vom incepe in curind a o construi...
In zona este apa curenta dar ceva mai departe si posibil ca ar costa mult sa o aducem...cineva m-a pus pe ginduri cind mi-a zis ca daca ne incalzim cu centrala pe lemne trebuie apa curenta pt cazurile in care este pana de curent..pt a raci instalatia sau asa ceva...e adevarat?
Credeti ca ar fimai bine sa optam pt aducerea gazului care ar fi si aia vreo 6.000 ron caci nu multi vecini vor...
Am nevoie de sfaturile voastre!
Multumesc!!
Functioneaza si fara hidrofor !
E chiar haios ceea ce afirmi: pai daca nu este curent cum racesti instalatia?---hidroforul il alimentezi cu paie?
Am centrala pe lemne si generator in caz de intreruperi ale energiei electrice(exista si alte variante).

#7
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 CAZANE, on 2nd February 2011, 19:27, said:

Deocamdata lemnul este cel mai ieftin combustibil si nu ma poate contrazice nimeni, sunt facute destule  studii in acest caz.
Deocamdata pretul la incalzirea pe gaze si la cea pe lemne sunt sensibil egale. Evident, referindu-ne la preturile oficiale, nu la lemne de furat. Si ma refer la incalzirea utilizand lemne "brute", nu cu peleti ori brichete, caz in care pretul devine mult mai mare decat la gaz.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
nu mai speriati omul
are nevoie doar de o sursa de curent ca sa mentina pompa de recirculare suficient timp pana vine curentul sau pana se opreste focul
un ups legat de o baterie de masina asigura cateva ore de functionare, suficient pentru a ca focul sa se stinga si caloriferele sa se raceasca

vrei independenta totala= generator sau baterii de masina suplimentare gata incarcate la indemana
practic singura grija este de a mentine pompa care misca apa prin calorifere in functiune, pompa care consuma sub 100W si nu pune probleme majoritatii ups-urilor

#9
tatiana_c

tatiana_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.03.2009
Buna din nou!
Mersi mult pt raspunsuri,m-ati lamurit!

#10
Flamiheva

Flamiheva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 14.05.2010
as vrea si eu o parere despre centrale care ar fi mai eficiente al cost pe gaze pe lemne pe curent electric sau geotermale
va multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate