Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil
 Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 

Cazut pe scari

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Plusar

Plusar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.07.2008
salutari tuturor,

ma intrebam cum pot altii sa cada "ca la stiri" cu complicatii si alte chestii ... si uite ca mi s-a intamplat si mie !
acum exact 5 zile, pe 26 ian. ,mi-a alunecat piciorul stang pe scara blocului in timp ce coboram (probabil si din lipsa de vizibilitate deoarece aveam o lada de 10 kg. cu portocale in brate)
a durat cam 20 minute sa ma extrag de acolo iar dupa 2 ore de zacut in pat mi-am dat seama ca durerea nu cedeaza si am chemat salvarea ! lovitura am incasat-o undeva in laterala stanga, cam intre zona rinichiului stang si coloana , cazand exact pe treapta ... cei de pe ambulanta au fost draguti , m-au luat cu targa pt ca nu ma puteam misca iar la spitalul Bagdasar (dupa aventuri tipice perioadei de tranzitie vesnica prin care trecem) mi s-au facut 3 radiografii la bazin si la coloana.

medicul neochirurg rezident aflat in tura la Urgente Speciale mi-a spus in sila ca nu am nimic, doar o contuzie la coloana si mi-a dat o reteta pe baza de Movalis 15mg. si Codamin P; medicamentele le-am terminat azi pt ca mi s-au prescris cate 2 /zi pt 5 zile ; nu au avut efect contra durerii sau contra inflamatiei.
in momentul de fata pot spune ca dupa 5 zile pot face pasii un pic mai mari, schioapat mai putin vizibil, pot calca un prag de usa si cu piciorul stang si pot cobori din pat cam dupa 15 minute (si nu dupa 45 cum abia reuseam in primele 2 zile)
nu ma pot apleca absolut de loc, nu pot dormi decat pe spate, am o vanataie cam de dimensiunea unei sticle de cola de 0.5 l pusa pe laterala cam in zona rinichiului stang si al coloanei ... (vanataia de la cotul stang nu ma impresioneaza deloc dpdv durere)

intrebarea mea este: considerand ca am un fel de ruptura de muschi cat va mai dura recuperarea ??? macar la 50% din cum eram inainte pt ca mai am si eu un job de care trebuie sa ma tin, nici macar la volan nu mai pot urca de dureri, parca am un cutit infipt in spate !
nu mai pomenesc de faptul ca nu ma pot barbierii pt ca nu ma pot apleca in fata, nu pot face o baie pt ca nu pot salta piciorul stang peste marginea cazii (dus nu am din pacate), nu pot sta decat pe un scaun sau sa ma plimb prin casa dar deja ma dor muschii stomacului si cei ai mainilor cu care incerc sa suplinesc lipsa de activitate a celor din spate, etc, etc ...

so, in cat timp imi va trece ? sau daca exista un calmant al durerii mai eficient ...

multumesc

Edited by Plusar, 31 January 2011 - 17:02.


#2
bgd2006

bgd2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.05.2008
nasol, sigur ai dat de un restantier care a dat bani sa intre la bagdasar

ar trebuie sa refaci investigatia medicala, sa consulti si medicul de familie

ar fi bine sa ai la tine si cele 3 radiografii

Edited by bgd2006, 31 January 2011 - 17:49.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,347
  • Înscris: 07.02.2003
Si rezidentii sunt medici, nu mai blamati atat, in strainatate numai rezidenti se ocupa de cazurile astea.

#4
Plusar

Plusar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.07.2008
m-am gandit la asta, din pacate radiografiile au fost oprite in camera de garda, stiu ca asa se procedeaza deoarece nu le-am platit eu ... nici daca esti internat intr-un spital nu ti se da la externare analizele care ti-au fost facute
nu vreau nici sa ma iradiez din nou mai ales ca eram implicat intr-un program de "procreere" cu sotia inainte de evenimentul asta nenorocit. si asa cred ca nu va fi bine sa reluam incercarile chiar imediat dupa ce mi s-au facut radiografiile la bazin.
oricum ... macar sa ma vad eu in stare de asa ceva  <_<

#5
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Eu zic sa faci o vizita la doctorul de familia, si ala sa te trimita la un spital privat(un loc unde lumea sa īsi faca mai bine treaba).
Faza cu "programul de procreere" o consider gluma, sa ai tu zile, sa te faci sanatos, pe urma mai vedeti voi si cu copii.
Īn rest nu poate sa īti spuna nimenea pe internet ce sa faci, sau ce pastile se pot lua īn cazul asta, urgenta este īnvatata sa rezolve pe loc, urmānd ca pe urma bolnavul sa īsi faca o programare pentru un control mai amanuntit.
Trauma poate sa persiste si o luna de zile daca nu te odihnesti bine, acuma eu zic sa faci un control la doctor, īn cel mai bun caz nu ai nimica si īti prescrie cāteva pastile sa īti poti desfasura activitatea īn liniste.

Edited by Aether, 31 January 2011 - 18:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate